Kterak mít na jednom disku současně Windows 95, 98 a 98 SE?

Odpověď na otázku v titulku článku je jednoduchá - stačí si nainstalovat malý prográmek MultiWin.
Odpověď na otázku v titulku článku je jednoduchá - stačí si nainstalovat malý prográmek MultiWin. Jak již napovídá sám název, umožní vám tato aplikace instalaci více než jedné verze Windows 95, 98 a údajně i 2000 na váš počítač. Ptáte se, proč byste měli mít více než jedna Windows? Například pokud rádi zkoušíte nové programy nebo hrajete hry, které následně odinstalujete, zůstanou obvykle v systémových adresářích zapomenuté soubory, které zabírají stále více a více místa, a pokud zůstanou i zápisy v registrech, stane se po několika instalacích systém nestabilním. Jestliže na počítači i pracujete, může vám pád operačního systému přinést mnoho nepříjemností a přeinstalace Windows 98 se všemi programy rozhodně není otázkou deseti minut. S MultiWinem si prostě jedna Windows vyhradíte na hry a druhá na práci. Když pak ta první přestanou být stabilní a vy potřebujete pracovat, jednoduše se přepnete do druhých Windows a můžete pokračovat. Nefungující Windows pak jednoduše odstraníte z disku a nainstalujete si nová. To provedete tak, že smažete složku Windows.přípona a Program Files.přípona, kde přípona je označení poškozené verze Windows (podrobněji viz níže). Následně spustíte MultiWin a nainstalujete si novou kopii Windows, na níž můžete pokračovat ve svých pokusech.

Stažený soubor musíte, alespoň to tak tvrdí jeho autor, rozbalit do složky MultiWin přímo na disk C. Po rozbalení souboru a spuštění programu MultiWin.exe se zobrazí okno se dvěma textovými políčky, jedním rozbalovacím menu a třemi tlačítky. Do políčka Description vyplníte název, pod kterým mají být právě spuštěná Windows uložena, do políčka Extension pak vložíte příponu, podle níž bude vybraná verze Windows uložena do složky Windows.přípona a programy do složky Program Files.přípona. Následně stisknete tlačítko Description, čímž veškeré informace uložíte.

Jestliže chcete nainstalovat další Windows, je nejprve vhodné zkopírovat si instalační CD na pevný disk. Pak spustíte MultiWin a stisknete tlačítko Instal another Windows. Zobrazí se dialogové okno s důležitými informacemi k instalaci. Po stisku tlačítka Yes následuje restart, po kterém skončíte v příkazovém řádku s chybovou hláškou, že nelze nalézt soubor WIN.COM a nelze tudíž pokračovat v načítání systému Windows. Tím se nedejte zmást, přejděte do adresáře s instalačními soubory a zahajte instalaci. Dejte pozor v okamžiku, kdy se instalátor bude ptát na jméno složky, do které chcete Windows instalovat - zpravidla totiž najde některou z již nainstalovaných verzí a nabídne její aktualizaci, čímž byste mohli přijít o některá nastavení. V každém případě vyberte jako cílovou složku C:\Windows!

Poté, co je systém nainstalován a spuštěn, je nutné v MultiWinu zadat jméno a popis pro nová Windows. Tím se systém zařadí do seznamu a můžete se do něj kdykoli přepnout.

Pokud se pak chcete přepnout do jiné verze Windows, stačí opět pouze spustit MultiWin, v roletkovém menu vybrat název a stisknout tlačítko Change to. Následuje restart počítače a za okamžik startuje vybraný operační systém.

Zkusil jsem uvedeným postupem nainstalovat na počítač současně Windows 98 Druhé vydání, Windows 98 a Windows 95 OSR2. Všechny tři systémy pracovaly naprosto spolehlivě, každý měl své nastavení a disponoval pouze těmi programy, které pod ním byly nainstalovány. Jediným problémem byla hláška "Chybné nastavení v souboru MSDOS.SYS: winver=4.10.1998" při startu do Windows 95, která ale neměla žádný vliv na funkci systému. Jen kosmetickou vadou byla skutečnost, že všechny tři operační systémy startovaly s úvodní obrazovkou Windows 95. To je způsobeno tím, že Windows automaticky startují s vlastním obrázkem, pokud nenajdou v kořenovém adresáři soubor logo.sys. Tento soubor sem nainstalovala Windows 95, takže pokud jej smažete, bude každý systém používat svou vlastní úvodní obrazovku.

Co je důležité si uvědomit:

  • MultiWin nechrání před zavirováním všech nainstalovaných systémů. V případě, že je počítač infikován virem, který napadá soubory na disku bez ohledu na jejich umístění, budete mít infikovány všechny systémy.

  • V případě poškození FAT, MBR, tabulky rozdělení disků nebo systémových souborů je pravděpodobné, že se vám nepodaří spustit ani jeden z nainstalovaných systémů.

  • Pokud není aktivní systém schopen startu ani do nouzového režimu, nemůžete se přepnout do jiného systému, protože MultiWin vyžaduje ke své funkci prostředí Windows. Pokud by se vám to přihodilo, pokuste se počítač nastartovat alespoň do příkazové řádky, přejmenujte složku Windows.přípona, v níž je uložen funkční systém, na Windows a restartujte počítač. Pod Windows pak přejmenujte stejným způsobem složku Program Files.přípona na Program Files a opět proveďte restart.

  • Nejde o žádný bootovací manažer - program MultiWin pouze přejmenovává systémovou složku a složku s programy podle vybraného systému. Všechny ostatní složky (například Dokumenty) jsou sdíleny všemi operačními systémy.

  • V případě poškození nebo smazání souboru MultiWin.ini nebude MultiWin vědět, ve kterých složkách jsou uloženy jednotlivé systémy.

  • Všechny systémové soubory uložené v kořenovém adresáři jsou sdílené. To může způsobovat problémy v případě, že například z autoexec.bat budete při startu volat programy ze složky Windows a v některé verzi tyto programy nenainstalujete.

  • Program jsem netestoval pod Windows 2000. I když autor tvrdí, že MultiWin dovoluje provoz více systémů včetně Windows 2000, nemohu toto tvrzení potvrdit ani vyvrátit. Pokud se rozhodnete zmíněnou kombinaci vyzkoušet, podělte se o své zkušenosti v diskusním fóru.
Každopádně jde o jedinečný a velice šikovný program, který jistě najde své uplatnění. Pokud ke všem uvedeným vlastnostem a schopnostem připočteme ještě fakt, že je zadarmo, zaslouží si jeho autor hlubokou poklonu.

Freeware, Download, velikost: 166 KB

Diskuze (15) Další článek: Gates v Davosu: nechceme být mediální společností

Témata článku: Windows, Win +, Druhý případ, Systémový program, Vybrané okno, Window, Jed, Složka, Systémový disk, Restart, Windows +, Důležitá složka, Vybraný soubor, Aktivní systém, MSDOS


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5