Kterak mít na jednom disku současně Windows 95, 98 a 98 SE?

Odpověď na otázku v titulku článku je jednoduchá - stačí si nainstalovat malý prográmek MultiWin.
Odpověď na otázku v titulku článku je jednoduchá - stačí si nainstalovat malý prográmek MultiWin. Jak již napovídá sám název, umožní vám tato aplikace instalaci více než jedné verze Windows 95, 98 a údajně i 2000 na váš počítač. Ptáte se, proč byste měli mít více než jedna Windows? Například pokud rádi zkoušíte nové programy nebo hrajete hry, které následně odinstalujete, zůstanou obvykle v systémových adresářích zapomenuté soubory, které zabírají stále více a více místa, a pokud zůstanou i zápisy v registrech, stane se po několika instalacích systém nestabilním. Jestliže na počítači i pracujete, může vám pád operačního systému přinést mnoho nepříjemností a přeinstalace Windows 98 se všemi programy rozhodně není otázkou deseti minut. S MultiWinem si prostě jedna Windows vyhradíte na hry a druhá na práci. Když pak ta první přestanou být stabilní a vy potřebujete pracovat, jednoduše se přepnete do druhých Windows a můžete pokračovat. Nefungující Windows pak jednoduše odstraníte z disku a nainstalujete si nová. To provedete tak, že smažete složku Windows.přípona a Program Files.přípona, kde přípona je označení poškozené verze Windows (podrobněji viz níže). Následně spustíte MultiWin a nainstalujete si novou kopii Windows, na níž můžete pokračovat ve svých pokusech.

Stažený soubor musíte, alespoň to tak tvrdí jeho autor, rozbalit do složky MultiWin přímo na disk C. Po rozbalení souboru a spuštění programu MultiWin.exe se zobrazí okno se dvěma textovými políčky, jedním rozbalovacím menu a třemi tlačítky. Do políčka Description vyplníte název, pod kterým mají být právě spuštěná Windows uložena, do políčka Extension pak vložíte příponu, podle níž bude vybraná verze Windows uložena do složky Windows.přípona a programy do složky Program Files.přípona. Následně stisknete tlačítko Description, čímž veškeré informace uložíte.

Jestliže chcete nainstalovat další Windows, je nejprve vhodné zkopírovat si instalační CD na pevný disk. Pak spustíte MultiWin a stisknete tlačítko Instal another Windows. Zobrazí se dialogové okno s důležitými informacemi k instalaci. Po stisku tlačítka Yes následuje restart, po kterém skončíte v příkazovém řádku s chybovou hláškou, že nelze nalézt soubor WIN.COM a nelze tudíž pokračovat v načítání systému Windows. Tím se nedejte zmást, přejděte do adresáře s instalačními soubory a zahajte instalaci. Dejte pozor v okamžiku, kdy se instalátor bude ptát na jméno složky, do které chcete Windows instalovat - zpravidla totiž najde některou z již nainstalovaných verzí a nabídne její aktualizaci, čímž byste mohli přijít o některá nastavení. V každém případě vyberte jako cílovou složku C:\Windows!

Poté, co je systém nainstalován a spuštěn, je nutné v MultiWinu zadat jméno a popis pro nová Windows. Tím se systém zařadí do seznamu a můžete se do něj kdykoli přepnout.

Pokud se pak chcete přepnout do jiné verze Windows, stačí opět pouze spustit MultiWin, v roletkovém menu vybrat název a stisknout tlačítko Change to. Následuje restart počítače a za okamžik startuje vybraný operační systém.

Zkusil jsem uvedeným postupem nainstalovat na počítač současně Windows 98 Druhé vydání, Windows 98 a Windows 95 OSR2. Všechny tři systémy pracovaly naprosto spolehlivě, každý měl své nastavení a disponoval pouze těmi programy, které pod ním byly nainstalovány. Jediným problémem byla hláška "Chybné nastavení v souboru MSDOS.SYS: winver=4.10.1998" při startu do Windows 95, která ale neměla žádný vliv na funkci systému. Jen kosmetickou vadou byla skutečnost, že všechny tři operační systémy startovaly s úvodní obrazovkou Windows 95. To je způsobeno tím, že Windows automaticky startují s vlastním obrázkem, pokud nenajdou v kořenovém adresáři soubor logo.sys. Tento soubor sem nainstalovala Windows 95, takže pokud jej smažete, bude každý systém používat svou vlastní úvodní obrazovku.

Co je důležité si uvědomit:

  • MultiWin nechrání před zavirováním všech nainstalovaných systémů. V případě, že je počítač infikován virem, který napadá soubory na disku bez ohledu na jejich umístění, budete mít infikovány všechny systémy.

  • V případě poškození FAT, MBR, tabulky rozdělení disků nebo systémových souborů je pravděpodobné, že se vám nepodaří spustit ani jeden z nainstalovaných systémů.

  • Pokud není aktivní systém schopen startu ani do nouzového režimu, nemůžete se přepnout do jiného systému, protože MultiWin vyžaduje ke své funkci prostředí Windows. Pokud by se vám to přihodilo, pokuste se počítač nastartovat alespoň do příkazové řádky, přejmenujte složku Windows.přípona, v níž je uložen funkční systém, na Windows a restartujte počítač. Pod Windows pak přejmenujte stejným způsobem složku Program Files.přípona na Program Files a opět proveďte restart.

  • Nejde o žádný bootovací manažer - program MultiWin pouze přejmenovává systémovou složku a složku s programy podle vybraného systému. Všechny ostatní složky (například Dokumenty) jsou sdíleny všemi operačními systémy.

  • V případě poškození nebo smazání souboru MultiWin.ini nebude MultiWin vědět, ve kterých složkách jsou uloženy jednotlivé systémy.

  • Všechny systémové soubory uložené v kořenovém adresáři jsou sdílené. To může způsobovat problémy v případě, že například z autoexec.bat budete při startu volat programy ze složky Windows a v některé verzi tyto programy nenainstalujete.

  • Program jsem netestoval pod Windows 2000. I když autor tvrdí, že MultiWin dovoluje provoz více systémů včetně Windows 2000, nemohu toto tvrzení potvrdit ani vyvrátit. Pokud se rozhodnete zmíněnou kombinaci vyzkoušet, podělte se o své zkušenosti v diskusním fóru.
Každopádně jde o jedinečný a velice šikovný program, který jistě najde své uplatnění. Pokud ke všem uvedeným vlastnostem a schopnostem připočteme ještě fakt, že je zadarmo, zaslouží si jeho autor hlubokou poklonu.

Freeware, Download, velikost: 166 KB

Diskuze (15) Další článek: Gates v Davosu: nechceme být mediální společností

Témata článku: Windows, MIT, Windows +, Restart, Druhý případ, Vybrané okno, Systémový disk, DIS, Složka, Window, Kter, Vybraný soubor, Aktivní systém, Důležitá složka, MSDOS, Win + N, Systémový program, Win +, JedNový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace