Která televize má nejlepší webové stránky?

Která televizní stanice má nejlépe provedené webové stránky a která by se za ně měla naopak stydět? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v dnešním přehledu zajímavých www adres, v němž jsme navštívili stránky čtyř českých a tří slovenských televizních stanic.
Která televizní stanice má nejlépe provedené webové stránky a která by se za ně měla naopak stydět? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v dnešním přehledu zajímavých www adres, v němž jsme navštívili stránky čtyř českých a tří slovenských televizních stanic.

Pro lepší přehlednost uvádíme nejprve české a potom slovenské stanice, přičemž jednotlivé televize jsou seřazeny podle sledovanosti ve státě, z něhož vysílají.

TV NovaNova - Zjistit, kde se na Internetu nacházejí stránky naší nejsledovanější televizní stanice, zabralo skutečně nějakou tu chvilku. Na adrese www.nova-tv.cz jsem narazil na hlášku, že spojení se serverem nebylo navázáno. Na www.nova.cz najdete několik odkazů, z nichž jeden (konečně) vede i na oficiální stránky této televize. Zde ale narazíte na prázdnou stránku s textem Pokud se Vám automaticky nenatáhne další stránka, klikněte zde, odkud se konečně dostanete na oficiální stránku TV Nova. Její natažení zabere pěknou chvilku - je totiž plná grafiky, která by potřebovala pořádnou odtučňovací kůru (obrázek v záhlaví má téměř 30 KB!). Z hlavní stránky vede šest důležitých odkazů. V sekci O nás se můžete dozvědět základní informace o televizní stanici, jejím řediteli, psovi Novákovi a také stručný popis historie od udělení licence až po zahájení vysílání. Poněkud neprakticky je řešena druhá sekce Program, kde musíte nejprve vybrat týden, pro který chcete program zobrazit, na další stránce si vyberete den a teprve poté zjistíte, co vlastně dávají v televizi. O některých pořadech jsou k dispozici i podrobnější informace. Další sekce Pořady poněkud zavání historií, protože se zde dozvíte pouze o změnách, k nimž došlo 5. srpna 1999, kdy Nova začala vysílat z garáží na Barrandově. Spíše bych zde očekával podrobnosti o jednotlivých pořadech TV Nova, představení moderátorů a tak podobně. Podobným zklamáním jsou novinky, které jednak nejsou datované a podle všeho ani příliš aktuální. Užitečným jsem naopak shledal NText, jenž přivítají zejména majitelé televizních přijímačů bez teletextu, a nemusím snad ani zmiňovat živé vysílání televize Nova na Internetu. Grafické zpracování je celkem pěkné, žel technické provedení výrazně zaostává - patrně nenajdete obrázek, pod kterým by nechyběl alternativní text. Celkový dojem: průměrný.

 Česká televize Česká televize - Na úvodní stránce čeká řada aktualit, které jsou v tomto případě skutečně aktuální, a velké množství odkazů, jež by se jistě daly uspořádat přehlednějším způsobem. Ve Zpravodajství si můžete přečíst aktuální informace z dění doma i ve světě, pod odkazem Filmová tvorba se pak skrývá přehled filmů, které vznikly ve spolupráci s ČT, přičemž u každého filmu nechybí odkaz na stránku se základními informacemi, fotografiemi, rozhovory... Podobnou náplň mají i sekce Dokument a Děti a mládež (zde jistě nejmenší diváky potěší přehled večerníčků na následující tři měsíce). Rubrika Pořady obsahuje přesně to, co bych od ní očekával - totiž odkazy na stránky jednotlivých pořadů, které můžete na ČT sledovat. Nechybí představení profilu České televize nebo informace o zaměstnancích. Programy vysílání ČT1 a ČT2 jsou uspořádány po dnech a stejně jako na TV Nova můžete v některých případech získat po kliknutí na název pořadu i podrobnější informace. Nechybí teletext (mimochodem hezky a prakticky ovládaný), co bohužel chybí, je živé vysílání (snad někdy příště...). Dalším kladným bodem je vyhledávání, které mě ale zavedlo na stránku s textem The requested URL /press/texty/0001d.htm was not found on this server, takže bude potřeba ještě vychytat nějaké mouchy. Z grafického hlediska se mi zdá web České televize poněkud nepřehledný, nicméně technické provedení je takřka bezchybné. Celkový dojem: dobrý.

 Prima Prima - Web televize Prima je zjevně vytvářen spíše na efekt než na získání informací. Na první pohled jsem se domníval, že jde spíše o stránky k nějaké počítačové hře než o oficiální stránky třetí nejvýznamnější televize u nás, a tolik rámů pohromadě jsem už také pěkně dlouho neviděl. Z hlavní stránky vede pouhých pět odkazů: Prima fotbal informuje o fotbalovém týmu této TV stanice. Program na tento a příští týden najdete podle očekávání v sekci Program, přičemž o části pořadů se nedozvíte vůbec nic, o druhé části pak jen velmi stručné informace. V další sekci, nazvané P.R., najdete důležité adresy a telefonní čísla. V poslední části Vysílače je přehled vysílačů TV Prima, ovšem poněkud paradoxně zde naprosto chybí Praha. Grafické provedení stránek příliš nekoresponduje se stylem této televizní stanice, na jinak zaměřených stránkách by možná nevypadalo špatně. Technická část je téměř bez chyby, ovšem autor se patrně vyžíval v rámech: například stránka s programem se skládá z devíti stránek, což je opravdu silné kafe. Celkový dojem: slabý.

GalaxieGalaxie - Stránky mladičké televizní stanice Galaxie jsou velmi přehledné, takže hned na první pohled víte, kam máte kliknout. Pod nápisem TV pořady například najdete informace o nejdůležitějších pořadech, které tato televize vysílá. Televizní program je, na rozdíl od většiny ostatních stanic, situován na jedinou stránku, takže hezky pod sebou vidíte všechny vysílané pořady, bohužel však jen s velmi stručným popisem. Příliš často obnovované ovšem nejsou novinky - poslední je ze 4. prosince (že by se v Galaxii dělo tak málo nových věcí?). Sekce Fotografie je zajímavá především tím, že všech šest fotografií si můžete stáhnout (na tom by nic zajímavého nebylo), ale také volně užívat, což nebývá zrovna časté. Jistě by ale potěšil o něco vetší výběr... Aktuálností také neoplývá rubrika Anketa o ceny. Na této stránce se dozvíte, že Vylosování proběhne 1. ledna 2000. Výherci cen budou zveřejněni na straně novinek, přičemž na této stránce žádné výsledky nejsou. V poslední sekci Kontakty najdete, jak se dá předpokládat, důležité adresy a telefonní čísla. Celkově je web TV Galaxie pěkný a přehledný, dobře esteticky zpracovaný, o něco horší je technické provedení (opět chybí texty pod obrázky, zaznamenal jsem i jeden nesmyslný parametr v tagu BODY a použití nenormovaných tagů, které podporuje pouze Internet Explorer). Celkový dojem: průměrný.

MarkízaMarkíza - Alternativou k naší TV Nova je na Slovensku Markíza, která vede žebříček sledovanosti u našich sousedů. Její web je řešen celkem netradičním, nicméně zajímavým způsobem: na úvodní stránce najdete kromě pěkného loga seznam všech novinek setříděný od nejnovějších po ty starší. Na první pohled je zřejmé, že stránky jsou často aktualizované, protože od prvního pracovního dne roku 2000 byly updatovány již sedmkrát. Pokud kliknete na velké logo, dostanete se na stránku plnou obrázků, přičemž pod žádným, který funguje jako odkaz, nechybí alternativní text. Rubrik je opravdu požehnaně a jsou barevně rozdělené do čtyř skupin. Podíváme se alespoň na některé: v sekci Televízne relácie například najdete popis většiny pořadů vysílaných na této stanici, včetně fotografie moderátorů. Když už jsme u těch fotografií - snad všechny známé tváře můžete najít v sekci Tváre Markízy (jen mi trošku chyběly nějaké zajímavé informace jako věk, oblíbené záliby atp.). V sekci Download si pak, kromě fotografií zabalených ve formátu ZIP, můžete stáhnout znělku televize Markíza, klipy, které se objevily v pořadu Smiechoty (obdoba našeho Neváhej a toč!), nebo třeba šetřič obrazovky či puzzle, obojí s motivem Markízy. Program je opět rozdělen po stránkách na jednotlivé dny, bohužel je ale dost stručný. Celkově jsou stránky televize Markíza velice pěkně zpracované, mají styl, nápad a originalitu. Výhrady nemám ani k technickému provedení, které neobsahuje prakticky žádné chyby (pouze by se některé stránky určitě daly udělat i bez rámečků...). Celkový dojem: velmi dobrý.

 Slovenská televízia Slovenská televízia - Předposledním webem, který dnes navštívíme, je web Slovenské televize, která vysílá programy STV1 a STV2. Její stránky jsou zpracovány pomocí rámů - na levé straně najdete celkem sedmnáct odkazů. Zavedou vás například do historie STV, která se táhne již od konce roku 1956, nebo se můžete dozvědět něco o členech vedení (resp. najdete zde jenom fotografii a telefonní číslo). Pochopitelně nechybí ani důležité kontakty či statistika sledovanosti. Televizní program je opět rozdělen na stránky podle dnů a v době vzniku této recenze (15. 1.) byl k dispozici program až do konce ledna. Velice pěkně je zpracován teletext, který zajišťuje externista (stránka proto vypadá jinak než ostatní stránky STV). Celkově vzato nejsou stránky STV příliš reprezentativní, neobsahují žádnou grafiku, což je na jednu stranu dobře, protože se zobrazují rychle, ovšem nevypadají příliš pěkně. Navíc některé části mají zcela odlišný design než většina ostatních stránek, což rozptyluje pozornost. Po technické stránce lze vytknout pouze použití nenormovaného tagu MARQUEE, který podporuje pouze MSIE (navíc rolující text nevypadá na oficiálních stránkách instituce, jako je STV, příliš dobře). Celkový dojem: slabý.

VTVVTV - Za trošku neprůhlednou zkratkou VTV se skrývá další slovenská televize. Její web se dělí na pouhé čtyři části. V Novinkách nenajdete nic než fotografii jakéhosi muže s brýlemi zahleděného do novin. O něco lépe je na tom Program, který ale v sobotu 15. ledna nenabízel přehled vysílání ani na nejbližší pondělí, natož dva týdny dopředu, jak hlásá jeden z odkazů. V rubrice Relácie najdete stručné popisy některých vysílaných pořadů a v sekci Kontakt vás pak čekají adresy a telefonní čísla. Celkově tedy webové stránky VTV nepřinášejí mnoho informací a ve srovnání s konkurenční Markízou vypadají spíše jako chudý příbuzný. Grafické provedení není špatné, po technické stránce lze vyčíst vynechání alternativního textu a rozměrů několika obrázků. Celkový dojem: slabší průměr.

Za vítěze dnešního přehledu lze tedy považovat slovenskou televizi Markíza, jejíž stránky jsou pěkně zpracované a obsahují velké množství informací, které může televizní divák hledat. Markíze určitě ostudu nedělají, ale ostatní společnosti by se měly zamyslet nad kvalitou svých www prezentací. Divák si dělá obrázek nejen podle toho, co vidí na obrazovce svého televizního přijímače, ale svůj názor si udělá i po návštěvě webových stránek, takže by možná stálo za to, zejména v některých případech, pořádně v tomto směru přidat.

Diskuze (10) Další článek: Boj o domény vypukne 4. února

Témata článku: Internet Explorer, Televize, Televize Prima, TV program slovenské televize, Nejlepší, Str, Dojem, Pořad, Televize 02, Slovenská televize, Kladný bod, Televize 80, Televize 81, Televize Nova, Dojem slabý, Filmová tvorba, Televize 55, I televize, Prime, Televize 60, Nejlepší web, Stráň, Nova, Televize 4 k, Prima, Televize na Heureka.czTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy