Kryptoměny | Evropská unie | Zákon

Kryptosměnárny a burzy budou v EU potřebovat licenci a budou muset identifikovat své klienty

Rada Evropské unie v úterý 16. května definitivně schválila první komplexní soubor pravidel pro regulaci kryptoaktiv. Zasedání ministrů financí EU v Bruselu odsouhlasilo předpisy, které byly projednány s Evropským parlamentem, jenž je schválil v dubnu. Očekává se, že regulace začnou platit od roku 2024, uvádí tisková agentura Reuters.

Regulace kryptoměn se pro zákonodárce stala naléhavější po pádu krypto burzy FTX. „Nedávné události potvrdily naléhavou potřebu zavést pravidla, která lépe ochrání Evropany, jenž do těchto aktiv investovali, a zabrání zneužití tohoto průmyslu pro účely praní špinavých peněz a financování terorismu,“ uvedla švédská ministryně financí Elisabeth Svantesson.

Bez licence ani ránu

Patrně nejzásadnější novinkou je požadavek, aby všechny firmy, které chtějí v některé ze 27 zemí vydávat, obchodovat a uchovávat kryptoaktiva, tokenizovaná aktiva a stablecoiny, získaly licenci. Požadavek budou muset splnit například všechny kryptosměnárny a burzy, působící na území EU.

Další požadavek se týká vysledovatelnosti transakcí, která má přispět k boji proti daňovým únikům a využívání převodů kryptoaktiv k praní špinavých peněz. Všichni poskytovatelé služeb budou muset od ledna 2026 zjišťovat a uchovávat jména odesílatelů a příjemců kryptoměn, a to bez ohledu na převáděnou částku.

„Podle nových pravidel mají poskytovatelé služeb v oblasti kryptoaktiv povinnost shromažďovat a zpřístupňovat určité informace o odesílateli a příjemci převodů kryptoaktiv, které zpracovávají, a to bez ohledu na výši obchodovaných kryptoaktiv. Tím se zajistí sledovatelnost převodů kryptoaktiv, aby bylo možné lépe identifikovat případné podezřelé transakce a zablokovat je.“ vysvětluje Rada EU toto opatření.

Cesta do pekel, nebo dobrý úmysl?

„Rada dnes přijala aktualizovaná pravidla týkající se informací doprovázejících převody finančních prostředků tím, že rozšířila působnost pravidel na převody kryptoaktiv. Tím je zajištěna finanční transparentnost při výměnách kryptoaktiv a EU získává pevný rámec, který je v souladu s nejnáročnějšími mezinárodními normami pro výměnu kryptoaktiv a zajišťuje, že tato aktiva nebudou využívána k trestným účelům.“ stojí na stránkách Rady Evropské unie.

„Dnešní rozhodnutí je špatnou zprávou pro ty, kteří kryptoměny zneužívají k nezákonným činnostem, k obcházení sankcí EU nebo k financování terorismu a války. Takové jednání již nebude v Evropě možné bez odhalení – jedná se o důležitý krok vpřed v boji proti praní špinavých peněz.“ konstatovala Elisabeth Svantesson.

Toto nařízení je součástí balíčku legislativních návrhů na posílení pravidel Evropské unie pro boj proti praní peněz a financování terorismu, který Komise předložila 20. července 2021. Součástí balíčku je rovněž návrh na vytvoření nového orgánu EU pro boj proti praní špinavých peněz.

Diskuze (40) Další článek: Navigace Waze sice pomáhá řidičům, ale může komplikovat život obyvatelům

Témata článku: Právo, Kryptoměny, Evropská unie, Zákon