Kryptoměny | Austrálie | Peníze

Kryptosměnárna Crypto.com omylem poslala Australance 175 milionů korun. Všimla si toho až po sedmi měsících

Jedna z největších světových platforem pro obchodování s kryptoměnami Crypto.com řeší nepříjemný problém. Kvůli nešťastnému překlepu poslala australské uživatelce Thevamanogari Manivel místo 100 australských dolarů (cca 1 670 Kč) částku 10,5 milionů australských dolarů (cca 175 milionů korun). Chyby si všimla až po sedmi měsících, během kterých žena stihla část peněz utratit, informuje australský zpravodajský web 7 News.

Hned v úvodu je nutné podotknout, že nejde o úplně aktuální případ – k převodu peněz došlo již v květnu loňského roku. Zaměstnanec Crypto.com tehdy omylem naťukal do pole pro zadání částky číslo účtu (konkrétně se jednalo o sekvenci 10 474 143). Chybu se povedlo odhalit až v prosinci 2021 díky internímu auditu.

Peníze převedla a začala utrácet

Thevamanogari Manivel chybu nenahlásila, převedla peníze na svůj účet a začala je utrácet. Za 1,3 milionu australských dolarů (cca 21,7 milionů korun) například koupila své sestře Thilagavathy Gangadory v Melbourne luxusní dům s pěti ložnicemi (jiné zdroje uvádějí se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami). Další peníze (v přepočtu asi 10,5 milionů korun) poslala na účet své dceři.

Crypto.com nyní bojuje o vrácení peněz žalobou podanou u Nejvyššího soudu ve Victorii. Žaluje nejen Manivel, ale i dalších šest osob, kterým poslala část neoprávněně získaných peněz. Díky předběžnému opatření se v únoru tohoto roku podařilo nechat zmrazit účet uživatelky, které soud dále nařídil prodat dům a vrátit peníze i s úroky a náklady řízení.

Podle informací 7NEWS by v případě, že Gangadory nemovitost neprodá, mohl být jmenován nucený správce, jež prodej zajistí. Pokud bude soudní příkaz ignorovat, hrozí jí trest za pohrdání soudem. Soudní proces je naplánován na říjen tohoto roku.

Chyba, jež se stává maximálně jednou za 10 let

„Není pochyb o tom, že kdybyste takovou částku spatřili na svém účtu, věděli byste, že vám nepatří, a je na vás, abyste kontaktovali odesílatele a řekli, podívejte se, tohle nemělo přijít na můj účet,“ konstatoval právník Justin Lawrence z advokátní kanceláře Henderson and Ball. „Pokud zadržujete majetek někoho jiného, fakticky jste ho získali podvodem a nemáte na něj nárok – musíte ho vrátit.“

„Je pozoruhodné, že si žalobci takto významnou chybu údajně uvědomili až o sedm měsíců později, na konci prosince 2021,“ zdůraznil v soudním rozhodnutí překvapivý fakt soudce Nejvyššího soudu státu Viktorie James Elliott.

Možná, že ještě nedávno by provozovatel Crypto.com mohl být ochotnější a částku odepsat jako nešťastnou chybu, která se stává maximálně jednou za deset let. Ale trh s kryptoměnami se letos propadá a firma již letos přišla při hackerském útoku o 34 milionů amerických dolarů (cca 830 milionů korun). V létě tak kvůli poklesu kryptoměn propustila stovky zaměstnanců.

Diskuze (11) Další článek: Chirurgie je čtyřikrát starší, než se předpokládalo, odhalila vykopávka kostry s amputovanou nohou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,