Neviem ci Bitcoin sposobi financnu krizu, ale urcite ju sposobi nejaky dalsi ludsky vymysel. Financna kriza je sama o sebe ludsky vymysel, nie je to fyzikalny ani prirodny jav. Cize viete ktory zivocisny druh treba vytrieskat, ked nechcete financne krizy.
Tak hlavně že bankéři a banky způsobily několik krizí. Tomu se říká: Good job.
JJ, s "v Americe bijou cernochy" urcite zabodujete.
Sposobili to ludia a o co je taky banker horsi, ako clovek?
Já už jsem se kryptem spálil a poučil, když byl vrchol Bitcoinu $12k. Skončil jsem v minusu, vybral to a přestal navždy. Že jsem udělal chybu a mohl vydělat x násobek ztráty je věc druhá... Ale pak jsou i tací, co si tím "spořili" a mají mnohem větší hov.. než já, když jsem se spálil. Znám i takové, co to kdysi těžili (cokoliv co šlo) a pak si postavili pár bytových domů na budoucí rentu. Někdo má štěstí, někdo ne. Ale vždycky někdo prodělá. Je to loterie
S loterií to nemá nic společného. Za to že jste prodělal si můžete pouze sám. Porušil jste minimálně jednu zásadu investování a to do čehokoliv. Nejspíš jste očekával rychlé zbohatnutí a dál do toho peníze které jste potřeboval anebo to psychicky nevydržel, když jste viděl jak se vám dolarová hodnota zmenšuje.
no jasně. Plky a strašení centrálních bankéřů pro který jsou peníze pod přímou kontrolou lidí samozřejmě hrozba... Nemohli by nám je pak devalvovat, zabavovat a kontrolovat co s nima děláme. Už to nejde zastavit. Bitcoin standard jednou přijde.Můžou se o tom dohadovat, můžou s tím nesouhlasit, vyhrožovat.. ale to je asi tak všechno co s tím můžou dělat.
tak, snít můžeš …
Vždyť už je tady. Lidé to můžou používat. Žádná regulace tam není, coz všichni chtěli. Kutr je dle nabídky, poptávky.
"nemají vůbec žádný reálný podklad" - a mohl by autor výroku zaplatit účty za energii, která dle něj neexistuje? Jestli podložení vykonanou prací, cenou hardwaru, cenou energie... nevidí, stejně jako tomu hodně dávno bylo u zlata, tak toho o situaci a historii moc neví.
to ale neni zadne podkladove aktivum … to je jen takova pohadka
To přeci nemá žádnou cenu. Reálná cena se zakládá jen na důvěře v budoucí růst
A jaký by to mělo mít reálný podklad ? Žádná měna nemá reálný podklad. Běžná měna je založená na dohodě vlády ( panovníka ) s občany. Vláda měnu reguluje aby to nějak fungovalo tak aby se občané, poddaní nevzbouřili.Kryptoměna žádnou regulaci nemá, což všichni chtěli.
Nevim proc se boji. Kdo se bude chtit nechat pripravit o penize spekulacema s kryptomenama, se o ne pripravi vlastim rozhodnutim. Tech par hejlu z davu plebs, ktery prijdou o penize tak tem to patri. No a zbyde tady par jedincu co se na tom napakujou. Každej do toho muze nebo nemusi naskocit. Je to ciste jeho osobni vec.
Predevsim zjevne nevite, ze pad spekulacni bubliny muze velmi snadno zpusobit znacne skody i tem, kteri v te saskarne vubec nejeli.Takze je jiste kazdeho osobni vec, zda prosustruje nebo vydela penize v kryptosvinstvu, ale az to praskne, "ja vam to rikal" nam vsem bude bohuzel prd platne. :o)
Já to tak černě nevidím. Když to krachne, tak lidé přijdou o peníze. A vlády potřebují, aby mezi lidmi peníze nebyly. Eventuelně může nastat situace, jako před mnoha lety v Maďarsku.Kdy si lidé brali hypotéky ve švýcarských francích, protože měli nižší úrok. Ale mzdu neměli ve francích. Frank pak posílil a dlužníci na to neměli. Bylo jich hrozně moc, vzbouřili se a stát to řešil zákonem v neprospěch švýcarských bank.
To je sice pěkné, ale principiálně je to špatně. Tedy já úplně přesně nevím, jak nakonec ten maďarský případ dopadl (pár let se to táhlo), ale:Proč by za blbost jedněch měli platit ostatní? Ať už banky, nebo všichni občané státu?Osobně bych právě s tímto maďarským případem čekal, že se banky obrátí na EU soud a ten bude konstatovat, že to byla chyba oněch lidí a že ti za své vlastní rozhodnutí musí nést následky, ať už jsou jakékoli.Já chápu, že Orbán chtěl populisticky svést všechno na banky. A lidi (primárně ti, kteří do toho spadli a nebylo jich málo) ten krok samozřejmě podporovali - protože jinak by přišli o zástavy (střechu nad hlavou).Ale nedemonstrovali primárně proti státu? Nikdo z nich si jaksi neuvědomil, že ten problém způsobil právě Orbán - myšleno tím, že klesl kurz forintu oproti franku - tj stát nedokázal udržet měnovou stabilitu. A pak to samozřejmě využil ke své popularitě a udělal ten zákon...Nicméně pokud za to měl nést někdo následky, tak to měli být buď ti daní lidé co si brali ty hypotéky, nebo Maďarsko. A řešení mělo být - buď přijdou o zástavu (případně se pokusí nějak s bankami domluvit), nebo to bude řešit (rozuměj financovat), stát - a tím se ještě více přiblíží krachu a propadne se jeho kurzKdybyste byl majitel oné banky, určitě byste z toho kroku Maďarska byl nadšený - že můžete financovat jejich rozhodnutí a sám přijdete o majetek...Jak píše Mysel, že následně za rozhodnutí jedněch mohou platit i další, kteří s tím neměli vůbec co dočinění - v případu výše ti, kteří si hypotéku nevzali (případně v maďarském forintu) - oproti těm, kteří si hypotéku vzali ve švýcarském franku
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 1. 2023 07:24
Hustý jak se bojí kluci, to je fakt mazec, že se povedlo udělat takovou věc.
pokud vim, tak krypta nejsou na bankach zavisle. To byl hlavni duvod, proc je vytvorili. Takze bych hledal chybu jinde.
To sice nejsou, ale stejně musíte nějak směnit někde mezi penězi a kryptoměnou. Problém je, když do kryptoměn začnou lít peníze klasické investiční společnosti a pak to krachne, to pak odnesou i ostatní.
Je to přesně naopak. Krypto poslouží jako ochrana před krizí monetárního systému. Ten Jouda je placený za to, aby říkal, co říká, takže cajk.
a ta ochrana by mela fungovat jak konkretne?jinak zatim teda krypto je prvni, kdo pada .. a to se o krizi zatim jenom mluvi.
To jsou takové teoretické žvásty. Reálně se to moc nepoužívá ani na placení, ani jako ochrana před krizí/inflací atd, protože to je násobně volatilnější než cokoliv jiného.
A jak by ta ochrana měla fungovat ?
To není žádný kontroverzní názor.Původní ideály kryptoměn jsou dávno pryč, zůstal jen bezbřehý spekulativismus. Kryptoměny jsou dnes založeny na "meta-spekulacích", tj. spekulacích nad tím, jak spekulativní/stabilní budou ostatní finanční elementy. K tomu se přidává gamifikace, která skrývá napáchané škody před většinou uživatelů krypta. "Malý" kryptospekulant si tak ani neuvědomuje, že přispívá k ekonomickým problémům, jen si hraje svou malou hru s penězi. Je to de facto neregulovaný gambling, který má negativní dopady na skutečný svět.Krypto se stalo extrémně škodlivým, a už nikdy nebude jiné. A můžou za to jeho proponenti sami, kteří se, zaslepení anarchotržní ideologií, urputně snažili, aby krypto adoptovali "velcí hráči". No a výsledky jsou zjevné.Anarchokapitalismus je stejná chyba, jako komunismus - "good idea, wrong species".Funkční ekonomické systémy jsou vždy jen ty, které nejsou ideologické.
je potreba rozlisit kdy utrpi vlastnici krypto a kdy to ovlivni lidi co krypto nemaji a ani nevi co to je.Ta hranice tam nekde je, jen se nevi kde😀
No prave.A protoze mnozstvi mnohdy radne nablblych spekulantu roste, riziko se zvysuje.
to tak byva 😀ale porad jde jen o spekulace, penez tam neni moc a hlavne asi zalezi na rychlosti padu.averze vuci ztrate je velka lidi se nevzdaji, pokud to pujde do kytek tak oklikou a s mnoha "ozivenimi" no a nejak se to vstreba 😀
"penez tam neni moc"Ze Vy jste neleceny optimista?
No neni, zni to silene ale je to takHlavne se nejedna o penze nebo hypoteky...
Netvrdil bych, že je v tom málo peněz (samozřejmě, jak se to vezme)Ale určitě bych netvrdil, že se nejedná o penze nebo hypotéky:Třeba kryptoburze FTX měl peníze i nějaký penzijní fond učitelů...https://kryptomagazin.cz/nejvetsi-kanadsky-penzijn... A kdo ví které další fondy tam (a nejen tam, třeba gbtc...) nebo i firmy, když tam investovali "pár peněz" i BlackRock...A to vím o dost lidech (hlavně bohužel některé i osobně znám), kteří říkali "to the Moon" a mají v tom buď spotřební úvěr, nebo hypotéku...S pozdravem
Já to chápu tak, že to jsou normální tulipánové cibulky. Jen v jiném balení.
Mohl by prosím někdo rozvést, jak přesně způsobí krypto další krizi?díky.
Stejně jako tulipánové cibulky.
a kolikrát už způsobili krizi teda?
Cibuľky raz, potom sa ľudia poučili. NFT padlo totál na hubu, tam ale neboli veľké “investície”, krypto padlo, ale tiež ešte to je okrajová záležitosť, našťastie.
Spekulativní bubliny?
Primo cibulky nastesti jen jednou.Ale tech spekulaci vyvolanych krizi uz bylo docela dost. A to zadna z predchozich nemela ani nahodou destruktivni potencial srovnatelny s kryptosvinstvem.
Kryptomeny nie sú meny - neslúžia na platby, ale ľudia ich kupujú aby ich mohli predať za viac. Jasné, teoeticky nimi ide platiť, ale prakticky nik ich na tento účel nevyužíva. No a nakoniec to skončí klasicky, ľudia si budú myslieť, že hodnota kryptomien narastie, nakúpia ich a po páde prídu o peniaze. To sa vlastne stalo aj teraz ale môže to byť ešte omnoho horšie ako bude rozsah škody väčší.
To nemate uplne pravdu. Dnes jsou jiz "stable coiny", ty spekulativni nejsou, lze je pouzit k snadnemu prevodu penez na druhy konec sveta. A na platby se pouzivaji, velky potencial je treba v hernim prumyslu, kde se dnes pouzivaji ruzne karticky s kody. S kryptem muzete koupit treba zbozi i v ALZA, takze to je dalsi dukaz, ze se k placeni pouzivaji. Souhlasim ale s tim, ze spekulace zatim prevladaji...
stable coiny jsou uplne stejny smecko, jako cokoli jineho.jen vzniky aby se oslikum dalo namluvit, ze je to stable coin.
asi i koruna začíná být šméčko, když firmy přechází na euroale není se čemu divit, korunu využívá 10 mio lidí, euro přes 350 mio
proc by boha jeho mela koruna byt smecko?
V Alza ale nekupujete za krypto. Jestli se něco nezměnilo, tak akorát umožňují směnu přes nějakého zprostředkovatele. Asi jako kdyby si vedle platebního terminálu někdo otevřel stánek a výměnou za zlato nebo tulipánové cibulky vám zaplatil účet z Alzy. Obchod ale dostane pořád peníze a krypto zkrachuje, tak to na ně nebude mít žádný dopad.
Ono taky prime placeni kryptem by pro Alzu byla pekne velka pakarna (stejne jako pro kazdeho jineho obchodnika).
Svého času Alza nabízela zaměstnancům jako benefit část měny v bitcoinech, takže minimálně část krypta si nechávala (nebo kupovala zpět). Vzhledem k tomu, že za krypto probíhá mizivé procento transakcí je vcelku jedno, co se s ním stane.
Err, část platu v bitcoinech.
Zákazník zaplatí BTC, co si s ním Alza udělá, to je už její věc.
stejne, jako napr swapy uveroveho selhani zpusobily krizi v roce 2008.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.