Kryptoměny | Banka | Indie

Kryptoměny způsobí další finanční krizi, pokud je necháme vyrůst, tvrdí šéf indické centrální banky

Guvernér indické centrální banky Shaktikanta Das ve středu prohlásil, že nebojuje proti kryptoměnám, ale varoval, že privátní kryptoměny způsobí další finanční krizi, pokud nedojde k zákazu jejich používání. Krypto dle něj představuje obrovské riziko pro makroekonomickou stabilitu země, informuje TechCrunch.

„Po vývoji za poslední rok, včetně poslední epizody související s FTX, si myslím, že není třeba říkat nic dalšího,“ konstatoval Das před publikem skládajícím se z bankovních manažerů a zákonodárců. Největším problémem kryptoaktiv je dle jeho mínění skutečnost, že nemají vůbec žádný reálný podklad.

Ošklivé, zlé kryptoměny

Kryptoměny jsou prý jen módním způsobem, jak popsat něco, co je jinak stoprocentně spekulativní aktivitou. Das také vyjádřil názor, že krypto vděčí za svůj vznik myšlence, že obchází nebo rozbíjí stávající finanční systém. „Nevěří v centrální banku, nevěří v regulovaný finanční svět. Ještě jsem neslyšel dobrý argument, jakému veřejnému účelu slouží,“ řekl s tím, že dle jeho mínění by kryptoměny měly být zakázány.

„Měly by být zakázány, protože pokud je necháme růst... pak důvodem příští finanční krize budou soukromé kryptoměny," řekl Das. Podobně vnímá situaci i jeho zástupce T. Rabi Sankar: „Krypto uzavřelo rok 2021 s narativem, že finance, jak je známe, jsou pomalé, neefektivní a neohrabané.“ konstatoval. „Od května 2022 ztratily kryptoměny část lesku – dvě třetiny hodnoty. Selhání některých subjektů způsobilo rozpad ekosystému.“

Indie patří mezi země, které zaujaly přísný postoj ohledně nakládání s kryptoměnami. Počátkem letošního roku začala virtuální měny zdaňovat, přičemž na zisky z nich uvalila 30% daň a z každé transakce musí být odvedeno jedno procento. Tento krok spolu s globálním poklesem kryptoměnového trhu výrazně snížil počet transakcí, jež v zemi zpracovávají místní burzy CoinSwitch Kuber a CoinDCX.

Indie kryptoměnám nepřeje

Zakladatel a výkonný ředitel největší světové krypto burzy Binance Changpeng Zhao v nedávném rozhovoru pro TechCrunch uvedl, že firma nepovažuje Indii za „příliš přátelské prostředí pro krypto“. Prohlásil, že se snaží místním úřadům předat své obavy ohledně zdanění, ale změna daňové politiky obvykle trvá dlouho.

„Binance jde do zemí, kde jsou předpisy nakloněné kryptoměnám a podnikání. Nepůjdeme do zemí, kde nebudeme mít udržitelný byznys – nebo jakýkoli byznys,“ řekl Changpeng Zhao.

Další společnost Coinbase, která podporovala CoinDCX i CoinSwitch Kuber, spustila svou platformu v Indii počátkem tohoto roku, ale záhy se stáhla kvůli obavám z regulací. Spoluzakladatel a výkonný ředitel Brian Armstrong v květnu uvedl, že firma zakázala podporu pro místní platební infrastrukturu UPI „kvůli určitému neformálnímu tlaku ze strany [centrální banky] Reserve Bank of India“.

Diskuze (50) Další článek: Čím je daný směr hodinových ručiček? Má to co dělat se severní polokoulí a pohybem slunce

Témata článku: , , , , , , , , , , ,