Kryptoměna, to není jen Bitcoin

Litecoin, Quark, WorldCoin, Megacoin, Primecoin,Gamecoin nebo třeba Casinocoin, Sexcoin a Craftcoin. To je jen výběr z velkého množství kryptoměn, které chtějí následovat úspěch Bitcoinu.
Kryptoměna, to není jen Bitcoin
Kapitoly článku

Litecoin - LTC

Protože Bitcoin už je známý, vrhneme se rovnou na současnou dvojku – Litecoin, který je pro svou pozici označován jako stříbro k bitcoinovému „zlatu“ Oproti bitcoinu používá lepší hashovací algoritmus – scrypt, který zatím nelze jednoduše obejít specializovanými ASIC čipy.

Klepněte pro větší obrázek

Důvodem je větší náročnost na paměť než u SHA256D (Bitcoin), která je u grafik jednou z důležitých a drahých komponent.

Litecoin

 • Oficiální stránky: Litecoin.org
 • Hashovací funkce: Scrypt
 • Celkový počet LTC: 84 milionů
 • Speciální vlastnosti: čtyřikrát rychlejší potvrzení než u bitcoinu, odonější hashovací funkce proti ASIC

 

Potvrzování transakcí je čtyřikrát rychlejší než u bitcoinu s tržní kapitalizací přibližně desetkrát menší, než u bitcoinu.

Peercoin – PPC

Třetím v pořadí je Peercoin (PPC), který už má tržní kapitalizaci přibližně stokrát nižší, než Bitcoin. Peercoin sice používá stejnou hashovací funkci jako Bitcoin (SHA-256), odstraňuje ale mnohé negativní vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Peercoin je založen na systémech Proof-of-Stake a Proof-of-Work, které odstraňují problém s možností napadení sítě pokud má entita k dispozici výpočetní výkon vyšší než 51 % sítě (to je problém především po začátku uvedení kryptoměny) a zároveň je zabezpečení sítě mnohem úspornější a nespotřebovává tolik elektrické energie, jako u bitcoinu.

K podvržení by bylo potřeba, aby jedna entita měla více než 51% peercoinů, což je velmi těžké dosáhnout, protože s nákupem PPC v síti přichází i stoupání hodnoty a tedy potřeba stále většího obnosu prostředků.

Tvůrce do této kryptoměny zabudoval i pravidelnou inflaci v podobě 1 % nových PC každý rok, takže dochází k pokrytí případných ztrát a teoreticky mnohem delší životnosti kryptoměny.

Peercoin

 • Oficiální stránky: Peercoin.net
 • Hashovací funkce: SHA-256
 • Celkový počet PPC: neomezeně (stále menší odměny za objevený blok)
 • Speciální vlastnosti: úspornější, lepší zabezpečení proti 51% útoku, inflace 1 %

 

Namecoin – NMC

Na čtvrté pozici s poloviční tržní kapitalizací než PEErcoin je Namecoin (NMC). Hlavním cílem namecoinu je sloužit jako decentralizovaný systém pro novou formu DNS. Díky tomu se vyřeší nejen problém cenzury, ale i zabezpečení proti rozmarům vládních agentur, které dokáží „nevhodnou“ stránku odstranit.

Klepněte pro větší obrázek

Namecoin používá doménovou koncovku .bit na které bylo zaregistrováno již téměř sto tisíc domén. Celkově je k dispozici 21 milionů NMC a používá se funkce SHA-256 jako u bitcoinu. Namecoin lze ale teoreticky použít i na přihlašovací systém, torrentový tracker, identifikační systém nebo pro posílání zpráv a další.

Namecoin

 • Oficiální stránky: Namecoin.org
 • Hashovací funkce: SHA-256
 • Celkový počet NMC: 21 milionů
 • Speciální vlastnosti: decentralizovaná správa DNS .bit a dalších systémů pro ověření nebo přenos informace

 

Quark – QRK

Do první pětky se teprve nedávno a to velmi rychle dostala nová kryptoměna Quark (QRK), která se chvilku dokonce držela na čtvrtém místě a tržní kapitalizací tak předstihla Namecoin.

Klepněte pro větší obrázek

Quark je výjimečným svým zaměřením na mnohem větší bezpečnost, než v případě ostatních kryptoměn. Vzhledem k současným zjištěním ohledně prolomení jedné či oné hashovací funkce a šifrování americkou NSA, je spoleh na jednu kryptoměnu rizikový.

Tvůrci Quarkcoinu tak protokol přepracovali a pro zabezpečení používá celkem devět kol hashování pomocí šesti hashovacích funkcí (Blake, Blue Midnight Wish, Grøstl, JH, Keccak nebo SHA-3 a Skein) v náhodném pořadí.

Zatímco u bitcoinu a dalších kryptoměn stačí, aby byla jedna hashovací funkce prolomena a celá síť bude zranitelná, u Quarku by bylo nutné překonat šest různých hashovacích funkcí. Quark je tak vztyčeným prostředníčkem NSA a dalším organizacím, o jejichž praktikách a možnostech toho v době tvorby bitcoinu tolik nevědělo.

Oproti bitcoinu a dalším je potvrzení transakce velmi rychlé – stačí pouze 30 sekund. Quark má zabudovanou inflaci 0,5 % ročně, která pokryje především ztráty.

Quark

 • Oficiální stránky: qrk.cc
 • Hashovací funkce: 9 kol a 6 funkcí v náhodném pořadí (Blake, Blue Midnight Wish, Grøstl, JH, Keccak nebo SHA-3 a Skein)
 • Celkový počet QRK: 247 milionů
 • Speciální vlastnosti: velmi vysoké zabezpečení, vysoká rychlost potvrzení transakce

 

 

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Témata článku: Technologie, Cloud, Kryptoměny, Internet, Bezpečnost, Bitcoin, Open source, Litecoin, Infografika, Transakce, Vysoké zabezpečení, Vysoká rychlost, Startup, Bitcoinový, Průměrná doba, Malá firma, Tvůrce, Černobyl, Speciální systém, Případný úspěch, Vysoká náročnost, Nen, Nová kryptoměna, Alternativní kryptoměny, StoupáníTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

Nový test rakety Precision Strike Missile se přiblížil limitu opuštěné smlouvy INF

** Společnost Lockheed Martin nedávno otestovala vyvíjenou raketu krátkého doletu Precision Strike Missile ** Její dolet podle všeho dosáhl, ne-li překročil hranici 500 kilometrů ** Tato hranice byla vytyčena pro balistické rakety a střely s plochou dráhou letu v americko-ruské smlouvě INF

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíRaketa
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy