Kryptoměna, to není jen Bitcoin

Litecoin, Quark, WorldCoin, Megacoin, Primecoin,Gamecoin nebo třeba Casinocoin, Sexcoin a Craftcoin. To je jen výběr z velkého množství kryptoměn, které chtějí následovat úspěch Bitcoinu.
Kryptoměna, to není jen Bitcoin
Kapitoly článku

Pestrá budoucnost

Představili jsme si první pětku nejrozšířenějších kryptoměn, ale nabídka je samozřejmě mnohem větší. Lze pochopitelně očekávat, že některé z nich nemají příliš budoucnost, ať už proto, že se jedná o pouhou kopii stávající kryptoměny, která nepřináší nic nového, nebo prostě tvůrce a komunita danou kryptoměnu neprotlačí pro obchodování, uložení prostředků nebo pro platbu mezi obchodníkem a zákazníkem.

Klepněte pro větší obrázekKryptoměna tak není pouze o bitcoinu, ale o decentralizované technologii, která může civilizaci posunout na novou úroveň, která je zcela transparentní. Rozhodně neplatí, že by kryptoměny byly anonymní. Každý přenos z adresy na adresu je uložen a k dispozici navždy, takže v budoucnu půjde i zpětně zjistit všechny transakce a odkud kam se dostaly.

To by bylo potřeba především pro použití ve státní sféře, kde by bylo možné s trochou strojového zpracování zjistit toky i té nejmenší částky, která byla například utracena za nákup rohlíků.

Vzhledem k popularitě kryptoměn lze očekávat několik scénářů, které se do budoucna stanou. První z nich, který je nejméně pravděpodobný, je, že přežije pouze Bitcoin a všechny ostatní kryptoměny zmizí.

Dalším scénářem, který je hodně pravděpodobný, že sice Btcoin asi zůstane stále jedničkou (byť není nejlepší, ale to nebyla ani technologie VHS), ale bude dalších několik kryptoměn, které budou mít znatelnější podíl. Zbytek trhu si rozdělí velmi malé kryptoměny, které budou specializované nebo určené pro daný obor (viz Sexcoin).

Pokud upustíme uzdu fantazie, lze si představit i poměrně šílenou, ale nikoli nerealizovatelnou budoucnost, kdy každá malá firma, startup a možná i každý člověk bude mít vlastní formu kryptoměn – „Živěcoin“, „Karelcoin“.

 

Budoucnost může být i taková, že každá firma a možná i člověk bude mít vlastní formu kryptoměn

 

Souvisí to s tím, že technologie určené pro velké společnosti (v tomto případě třeba ohodnocení na akciových burzách) se postupně dostávají k menším a menším entitám. Hodnota dané měny tak může být reprezentací produktivity a úspěchu firmy, člověka, webu a podobně. A kdo ví, třeba právě u webu se tím konečně vyřeší placený obsah.

Dětské nemoci a příchod kvantových počítačů

Kryptoměny jsou stále ještě v dětských letech, takže mají velké výkyvy a takřka všechny kryptoměny jsou úzce spojené s aktuálním stavem bitcoinu. Jakmile hodně padá Bitcoin, možná ještě více padají i menší kryptoměny. V případě zvyšování ceny bitcoinu ale zase naopak mnohem více stoupají menší kryptoměny.

Klepněte pro větší obrázek

Se stále větším výpočetním výkonem, který se řídí dle Moorova zákona lze ale očekávat, že současné hashovací funkce do budoucna nebudou stačit a jak se blíží příchod kvantových počítačů.

 „Denně už probíhají transkace v hodnotě kolem 150 000 BTC“

 Lze tak očekávat i přechod na kvantové šifrování a tedy i kvantové kryptoměny, které třeba jednou nahradí ty současné. Ale na to je ještě pár let k dispozici. Do té doby svět čeká revoluční přechod.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Témata článku: Technologie, Cloud, Kryptoměny, Internet, Bezpečnost, Bitcoin, Open source, Litecoin, Infografika, Hashovací funkce, Podvržený soubor, Decentralizovaný systém, Speciální systém, Nen, Vysoká náročnost, Malá firma, Speciální vlastnost, Ostatní kryptoměny, Kvantové šifrování, Případný úspěch, 222, Stoupání, Placený obsah, Zlatá horečka, Proof of WorkEISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

** Základní 34" monitor bez dodatečné výbavy ** 165 Hz je rychlejší než možnosti VA technologie ** HDR lze zapnout, moc poznat není

Tomáš Holčík
HuaweiMonitoryTesty
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami