Kryptoměna, to není jen Bitcoin

Litecoin, Quark, WorldCoin, Megacoin, Primecoin,Gamecoin nebo třeba Casinocoin, Sexcoin a Craftcoin. To je jen výběr z velkého množství kryptoměn, které chtějí následovat úspěch Bitcoinu.
Kryptoměna, to není jen Bitcoin
Kapitoly článku

Pestrá budoucnost

Představili jsme si první pětku nejrozšířenějších kryptoměn, ale nabídka je samozřejmě mnohem větší. Lze pochopitelně očekávat, že některé z nich nemají příliš budoucnost, ať už proto, že se jedná o pouhou kopii stávající kryptoměny, která nepřináší nic nového, nebo prostě tvůrce a komunita danou kryptoměnu neprotlačí pro obchodování, uložení prostředků nebo pro platbu mezi obchodníkem a zákazníkem.

Klepněte pro větší obrázekKryptoměna tak není pouze o bitcoinu, ale o decentralizované technologii, která může civilizaci posunout na novou úroveň, která je zcela transparentní. Rozhodně neplatí, že by kryptoměny byly anonymní. Každý přenos z adresy na adresu je uložen a k dispozici navždy, takže v budoucnu půjde i zpětně zjistit všechny transakce a odkud kam se dostaly.

To by bylo potřeba především pro použití ve státní sféře, kde by bylo možné s trochou strojového zpracování zjistit toky i té nejmenší částky, která byla například utracena za nákup rohlíků.

Vzhledem k popularitě kryptoměn lze očekávat několik scénářů, které se do budoucna stanou. První z nich, který je nejméně pravděpodobný, je, že přežije pouze Bitcoin a všechny ostatní kryptoměny zmizí.

Dalším scénářem, který je hodně pravděpodobný, že sice Btcoin asi zůstane stále jedničkou (byť není nejlepší, ale to nebyla ani technologie VHS), ale bude dalších několik kryptoměn, které budou mít znatelnější podíl. Zbytek trhu si rozdělí velmi malé kryptoměny, které budou specializované nebo určené pro daný obor (viz Sexcoin).

Pokud upustíme uzdu fantazie, lze si představit i poměrně šílenou, ale nikoli nerealizovatelnou budoucnost, kdy každá malá firma, startup a možná i každý člověk bude mít vlastní formu kryptoměn – „Živěcoin“, „Karelcoin“.

 

Budoucnost může být i taková, že každá firma a možná i člověk bude mít vlastní formu kryptoměn

 

Souvisí to s tím, že technologie určené pro velké společnosti (v tomto případě třeba ohodnocení na akciových burzách) se postupně dostávají k menším a menším entitám. Hodnota dané měny tak může být reprezentací produktivity a úspěchu firmy, člověka, webu a podobně. A kdo ví, třeba právě u webu se tím konečně vyřeší placený obsah.

Dětské nemoci a příchod kvantových počítačů

Kryptoměny jsou stále ještě v dětských letech, takže mají velké výkyvy a takřka všechny kryptoměny jsou úzce spojené s aktuálním stavem bitcoinu. Jakmile hodně padá Bitcoin, možná ještě více padají i menší kryptoměny. V případě zvyšování ceny bitcoinu ale zase naopak mnohem více stoupají menší kryptoměny.

Klepněte pro větší obrázek

Se stále větším výpočetním výkonem, který se řídí dle Moorova zákona lze ale očekávat, že současné hashovací funkce do budoucna nebudou stačit a jak se blíží příchod kvantových počítačů.

 „Denně už probíhají transkace v hodnotě kolem 150 000 BTC“

 Lze tak očekávat i přechod na kvantové šifrování a tedy i kvantové kryptoměny, které třeba jednou nahradí ty současné. Ale na to je ještě pár let k dispozici. Do té doby svět čeká revoluční přechod.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Témata článku: Technologie, Cloud, Internet, Bezpečnost, Kryptoměny, Bitcoin, Open source, Infografika, Litecoin, Vysoká náročnost, Nejmenší část, Případný úspěch, Zlatá horečka, Placený obsah, Drahý komponent, Podvržený soubor, Decentralizovaný systém, Skvělá pozice, Inflace, Dětská nemoc, LTC, Původní bitcoin, Bitcoinový, Nová kryptoměna, Výjimečná vlastnost


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5