Litecoin, Quark, WorldCoin, Megacoin, Primecoin,Gamecoin nebo třeba Casinocoin, Sexcoin a Craftcoin. To je jen výběr z velkého množství kryptoměn, které chtějí následovat úspěch Bitcoinu.
Pestrá budoucnost
Představili jsme si první pětku nejrozšířenějších kryptoměn, ale nabídka je samozřejmě mnohem větší. Lze pochopitelně očekávat, že některé z nich nemají příliš budoucnost, ať už proto, že se jedná o pouhou kopii stávající kryptoměny, která nepřináší nic nového, nebo prostě tvůrce a komunita danou kryptoměnu neprotlačí pro obchodování, uložení prostředků nebo pro platbu mezi obchodníkem a zákazníkem.
Kryptoměna tak není pouze o bitcoinu, ale o decentralizované technologii, která může civilizaci posunout na novou úroveň, která je zcela transparentní. Rozhodně neplatí, že by kryptoměny byly anonymní. Každý přenos z adresy na adresu je uložen a k dispozici navždy, takže v budoucnu půjde i zpětně zjistit všechny transakce a odkud kam se dostaly.
To by bylo potřeba především pro použití ve státní sféře, kde by bylo možné s trochou strojového zpracování zjistit toky i té nejmenší částky, která byla například utracena za nákup rohlíků.
Vzhledem k popularitě kryptoměn lze očekávat několik scénářů, které se do budoucna stanou. První z nich, který je nejméně pravděpodobný, je, že přežije pouze Bitcoin a všechny ostatní kryptoměny zmizí.
Dalším scénářem, který je hodně pravděpodobný, že sice Btcoin asi zůstane stále jedničkou (byť není nejlepší, ale to nebyla ani technologie VHS), ale bude dalších několik kryptoměn, které budou mít znatelnější podíl. Zbytek trhu si rozdělí velmi malé kryptoměny, které budou specializované nebo určené pro daný obor (viz Sexcoin).
Pokud upustíme uzdu fantazie, lze si představit i poměrně šílenou, ale nikoli nerealizovatelnou budoucnost, kdy každá malá firma, startup a možná i každý člověk bude mít vlastní formu kryptoměn – „Živěcoin“, „Karelcoin“.
Budoucnost může být i taková, že každá firma a možná i člověk bude mít vlastní formu kryptoměn
Souvisí to s tím, že technologie určené pro velké společnosti (v tomto případě třeba ohodnocení na akciových burzách) se postupně dostávají k menším a menším entitám. Hodnota dané měny tak může být reprezentací produktivity a úspěchu firmy, člověka, webu a podobně. A kdo ví, třeba právě u webu se tím konečně vyřeší placený obsah.
Dětské nemoci a příchod kvantových počítačů
Kryptoměny jsou stále ještě v dětských letech, takže mají velké výkyvy a takřka všechny kryptoměny jsou úzce spojené s aktuálním stavem bitcoinu. Jakmile hodně padá Bitcoin, možná ještě více padají i menší kryptoměny. V případě zvyšování ceny bitcoinu ale zase naopak mnohem více stoupají menší kryptoměny.

Se stále větším výpočetním výkonem, který se řídí dle Moorova zákona lze ale očekávat, že současné hashovací funkce do budoucna nebudou stačit a jak se blíží příchod kvantových počítačů.
„Denně už probíhají transkace v hodnotě kolem 150 000 BTC“
Lze tak očekávat i přechod na kvantové šifrování a tedy i kvantové kryptoměny, které třeba jednou nahradí ty současné. Ale na to je ještě pár let k dispozici. Do té doby svět čeká revoluční přechod.