Facebook | Kryptoměny | Libra

Kryptoměna od Facebooku se nebude jmenovat Libra. Nový název Diem má značit její nezávislost

Připravovaná kryptoměna Libra dostala v úterý 1. prosince nové jméno Diem (latinsky „den“). Název má ukázat „organizační nezávislost“ projektu na provozovateli největší sociální sítě. V tiskové zprávě to oznámila organizace Libra Association, jež se nově jmenuje Diem Association.

Dle Bloombergu má být operátorem platebního systému dceřiná společnost Diem Networks, která připravuje virtuální měnu, jež se bude jmenovat Diem dolar. Jedním z důvodů této změny je snaha o získání důvěry v projekt, kterému spojení s Facebookem značně komplikovalo život. Na loňském slyšení výboru pro finanční služby vyjádřili členové kongresu značnou nedůvěru vůči Facebooku a ptali se generálního ředitele Marka Zuckerberga na jeho cíle v tomto směru.

Diem místo Libry

Téměř okamžitě po oznámení Libry v červnu 2019 vyjadřovali politici a regulační orgány své obavy. Kromě soukromí čelila kryptoměna strachu z možného zneužití k praní špinavých peněz a snaze získat moc a vliv, náležející centrálním bankám.

Facebook chtěl Libru vypustit jako v podstatě běžnou kryptoměnu, kterou lze utratit online nebo offline, podobně jako dolar. Hlavním cílem byl především rychlejší a jednodušší převod digitálních peněz. Společnosti jako Facebook a další by pak mohly nad touto měnou nabízet různé finanční služby.

Facebook také původně oznámil plány na spuštění digitální peněženky s názvem Calibra, v jejímž rámci chtěl nabízet další služby. I v tomto směru se odehrála změna, neboť aplikace peněženky byla v květnu tohoto roku přejmenována na Novi.

Původní plány počítaly s více než stovkou významných firem, jež měly projekt podpořit. Některé společnosti, jako PayPal Holdings či Visa, však z rozjíždějícího se vlaku vystoupily. Dle posledních zpráv má být celý projekt zahájen v mnohem omezenější podobě – konkrétně se mluví o 27 účastnících.

Kryptoměna se službami

Podle deníku Financial Times má kryptoměna debutovat jako krytá dolarem s tím, že bude spuštěna v lednu 2021. Virtuální peníze mají být „doplňkem domácích měn, nikoli jejich náhradou,“ slibovala organizace Libra Association v dubnu.

Tip – mohlo by vás zajímat: kryptoměnu Libra probírali Kuba Čížek a Vláďa Kluska v Týdnu Živě:

Dle generálního ředitele Diem Association Stuarta Leveye má celý projekt umožnit spotřebitelům a firmám provádět okamžité, levné a velmi dobře zabezpečené transakce. V tuto chvíli však není úplně jasné, co ani kdy hodlá Diem vypustit do světa. Je ale očividné, že cílem celé změny je snaha nastolit příznivější obraz, než jaký asociovala Libra coby alternativa dolaru ovládaná Facebookem.

„Všechny navržené vlastnosti vytvářejí projekt, o kterém si myslíme, že ho regulační orgány přivítají,“ uvedl Levey. Doufá také, že centrální banky budou v budoucnu chtít využívat infrastrukturu Diem Networks k vydávání vlastních digitálních měn.

Diskuze (17) Další článek: MS Flight Simulator přinese jako vánoční dárek podporu virtuální reality

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,