Technologie | Kryptoměny | Ethereum

Kryptoměna Ethereum prochází největší revolucí ve své historii. Sníží spotřebu o 99 %

Pokud jde o dvě největší a také nejúspěšnější kryptoměny, Bitcoin a Ethereum, vyčítá se jim vysoká spotřeba elektrické energie. Obě totiž používají pro potvrzování a zabezpečení globálního blockchainu systém PoW (Proof of Work), kdy se vytěžují výkonné specializované (ASIC) nebo grafické čipy. Ethereum ale nyní nasazuje největší změnu v historii tohoto blockchainu, která tento problém řeší.

Ethereum spustil v roce 2013 Vitalik Buterin, k upgradu tak dojde po téměř deseti letech. Místo PoW se přejde na systém PoS (Proof of Stake). Potvrzování transakcí a zabezpečení tak bude zajišťováno nody se zamknutým množstvím kryptoměny ethereum.

Každý kdo má ethereum, se bude moci podílet na provozu sítě, za což dostane i poměrnou odměnu. Zároveň se tím rozloží i hlasovací a potvrzovací síla. Čím větší množství tokenů ether, tím větší váha pro potvrzení „pravdivosti“.

Této skutečnosti se mnoho uživatelů bojí, avšak ethereum je stále velmi decentralizované, takže nehrozí, že by vznikl jeden či menší počet nodů s obrovským množstvím zamknutých tokenů ether, kteří by mohli podvrhnout nejnovější transakci.

Technologie PoS sníží elektrickou spotřebu celé sítě o neuvěřitelných 99 %, což bude velká přednost proti bitcoinu, který má omezenější funkčnost a extrémně velkou spotřebou v oblasti 150 TWh, což znamená vypuštění přes 65 milionů tun oxidu uhličitého ročně. To jsou hodnoty pro celé země, například Řecko, ale při srovnání celého globálního bankovního systému se vším okolo, je to stále asi o polovinu méně. Kvůli tomu už v řadě zemí došlo k různým omezením nejen bitcoinu, ale i dalších kryptoměn.

Klepněte pro větší obrázek

Nesmíme ale zapomínat, že různorodost v zabezpečení a PoW má stále své místo v mixu kryptoměn. I když už jsou s námi přes 13 let, stále jde o velmi inovativní technologie.

Klepněte pro větší obrázekPrůběh fází implementace do mainnetu Ethereum

Tento nejvýznamnější upgrade sítě Ethereum s označením „Bellatrix“ začal 6.9.2022, kdy i například směnárna Binance z bezpečnostních důvodů pozastavila obchodování s touto druhou největší kryptoměnou. Pokud vše půjde bez problémů, implementace bude hotová 13. až 16. září. Přechod byl v rámci různých fází testován na různých vrstvách několik let a musel být schválen uživateli v síti.

Důležitá informace rovněž je, že tím končí těžba pomocí grafických karet. AMD a Nvidii tak s velkou pravděpodobností klesnou příjmy z kryptoměnového trhu a fanoušci her se snad konečně bez problémů dostanou ke grafikám za normální ceny.

Ethereum rovněž velmi dlouho plánuje a testuje další vylepšení, které například zrychlí potvrzování transakcí a sníží poplatky, kdy by se měla síť vyrovnat například centralizovaným VISA nebo Mastercard.

Diskuze (18) Další článek: Druhá půlka slavné značky. Kdo je a co dokázal David Packard

Témata článku: Technologie, Byznys, Historie, Kryptoměny, Nvidia, AMD, Těžba, Bitcoin, Ethereum, MasterCard, Síť, Peníze, Binance, Visa, Řecko, Zabezpečení, Kryptoměna, Proof of Work, Vitalik Buterin, Transakce, ASIC, Proof of Stake, Potvrzování, PoW, Pro