Krycí fólie na kapesní počítače: ANO či NE?

Kapesní počítače ovládané pomocí dotekové obrazovky trpí častým poškrábáním displeje. Této nepříjemnosti se můžeme bránit nalepením speciální krycí fólie, která má však vedle účelnosti i své nevýhody. Podívejme se na problém podrobněji.

Drtivá většina kapesních počítačů se v dnešní době ovládá pomocí pera a dotykového displeje. Znalí jistě vědí, že jednoduché ťukání do displeje dnes nestačí a často jsme nuceni pero po displeji pěkně prohánět. Ať už při psaní na Palmech, či čmárání poznámky na Pocket PC. Při těchto úkonech displeje často trpí, stačí jemné zrnko písku mezi displejem a hrotem pera a už má váš displej o „zářez“ navíc. Před koupí svého kapesního počítače jsem si myslel, že to tak strašné nebude, avšak již po dvou měsících displej mého iPAQu připomínal ledovou plochu po krasobruslařské přehlídce. Rozhodl jsem se svůj displej ochránit krycí fólií.

Výhody a nevýhody

Lepení nebyla žádná sranda, níže si povíme pár typů jak se vyhnout nepříjemnostem. Teď se podívejme, jak se fólie jeví na PDA Compaq iPAQ řady 36x0 a 3760. Abych se přiznal, kvalita zobrazení se hodně snížila, fólie vypadá jako „upatlaná zespod“, tím se displej stal více matný – neodráží tolik světla, což se jistě hodí ale fólie je na přímém slunci víc vidět. Za šera a v místnosti při zapnutém podsvícení si však fólie ani nevšimnete. Pravda – sníží jas ale ten je u většiny kapesních počítačů dostačující. Jiný je také pocit při psaní a doteku, je znát, že nepíšete na holý displej nýbrž přes fólii. Pero neklouže po displeji tak lehce, fólie klade větší odpor, ale zvyknout si je otázkou několika okamžiků. Displeje kapesních počítačů jsou také velmi náchylné na otisky prstů. Nepředpokládám, že by někdo ťukal do displeje prsty, s fólií si to však můžeme občas dovolit bez výraznějších otisků. Někdy je tahání pera opravdu zdržující. Nalepením fólie získáte ochranu svého displeje, nemusíte se už bát poškrábání při každém úkonu, můžete hrát karty, zapisovat poznámky či si jen tak malovat po displeji.

Lepení velké trápení

I když se to nezdá, lepení fólie na displej kapesního počítače není nic jednoduchého. Před vlastním lepením je třeba displej dokonale očistit a zbavit všech nečistot, otisků a smítek; použijte čistý, vodou navlhčený kapesník. Fólii musíte z voskovaného podkladu strhnout, v žádném případě ji neodlepujte postupně při lepení – vznikly by tak horizontální pruhy, kterých byste si jistě všimli při zapnutém podsvícení. O nutnosti rovného lepení se snad ani zmiňovat nemusím. Fólie bývají většinou zhruba o jeden milimetr menší, na nepřesnosti tedy není místo. Ač budete sebevíc šikovní jistě se při pokládání nevyhnete vzduchovým bublinám. Nepropichujte je, jdou krásně vytlačit pomocí plochého předmětu (třeba pera položeného na délku). Vytlačujte je pomalu k nejbližšímu okraji. Displej s bublinami opravdu nevypadá hezky.

Fólie? Určitě!

Z vlastní zkušenosti bych fólii doporučil každému svědomitému uživateli, který nechce mít displej svého kapesního počítače za pár měsíců poškrábaný. I přes jisté nevýhody (nižší kontrast, displej nevypadá tak hezky) jde o užitečnou věc. Fólii je vhodné jednou za čas vyměnit, ceny se pohybují od sta do dvou set korun, většinou za dva kusy. Tato cena je za ušetřený displej nízká, udivuje mne, že sami výrobci nedávají k desetitisícovým kapesním počítačům fólii za pár desetikorun.

Otázka do diskuse: Používáte na svém kapesním počítači krycí fólii na displej? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Diskuze (27) Další článek: Dražba počítače

Témata článku: Pero, Zapnuté podsvícení, Drtivá většina, Nízký jas, Nízký kontrast, Peru, Kapesní počítač, Fólie, Matný displej, Displej, Zrnko, Ano


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní