Kroutíme Windows98 pomocí TweakUI – díl I.

TweakUI - záměrně skrytý pomocník v nastavování Windows 98. Není lokalizovaný a jeho používání není úplně jednoduché, proto si jej v několika dílech přiblížíme.
Jedna z nejzajímavějších pomůcek pro práci s Windows 98 přichází od Microsoftu – jmenuje se TweakUI a její důležitou vlastností je, že vlastně není vůbec dokumentovaná. TweakUI je soubor alespoň stovky pomůcek pro konfigurování vlastností Windows 98 (podobná, trošku chudší verze existuje i pro Windows 95), vytvořený programátory Microsoftu a dodávaný na instalačním CD-ROM k Windows 98. Protože ale některé tyto pomůcky silně zasahují do vzhledu i funkčnosti operačního systému, grafického rozhraní, periferií atd., Microsoft TweakUI záměrně potlačuje – uživatel musí prokázat určitou znalost při jejich instalaci i používání, TweakUI není v češtině lokalizovaný, zkrátka je zde jakási základní bariéra pro používání této utility. V následujících Tipech zvládneme používání TweakUI do velkých podrobností; předem ale varuji, že jde skutečně o nástroj, kterým se dají Windows 98 „zkroutit“ k nepoznání. Proto používejte s rozmyslem, raději jednu funkci podruhé a vždy ji dobře vyzkoušejte a ovládněte, a nikdy nevolte funkce, o kterých přesně nevíte, co dělají.

TweakUI naleznete na instalačním CD-ROM, který jste obdrželi s Windows 98 v adresáři \toools\reskit\powertoy. Instalační soubor se jmenuje Tweakui.inf a vlastní instalaci provedete tím, že na něj ukážete pravým tlačítkem myši a z kontextového menu zadáte funkci Instalovat (Install).

Jak si můžete všimnout, je k dispozici i nápověda pro TweakUI, ovšem je jen velmi stručná a je v angličtině. Nápovědu spustíte klepnutím na soubor Tweakui.HLP; ale raději si přečtěte další tipy na Živě, vysvětlují víc a navíc česky.

Instalace zobrazí malý dialog, který ukazuje tři postupné kroky. Můžete být trošku zmateni krokem 2, nazvaným „Introducing TweakUI“; zobrazí se totiž nápověda TweakUI a instalace se jakoby nastaví. Pomoc je jednoduchá – nápovědu zavřete a instalace se okamžitě dokončí.

TweakUI nainstalují vlastní položku (modul) do Ovládacích panelů (Control Panel); klepnutím na tuto ikonu otevřete rozsáhlý dialogový panel, který umožní nastavovat jednotlivé funkce TweakUI a který probíráme dále.

Přejete-li si TweakUI odinstalovat (a zrušit také veškeré jeho funkce a nastavení), otevřete opět Ovládací panely a zde spusťte Přidat nebo odebrat Programy. V první záložce (Instalovat či odinstalovat) nalezněte položku Tweak UI a klepněte na ni – TweakUI se odinstaluje, nastavení se zruší.

Váš názor Další článek: MechSoft Profi 6.3 pro AutoCAD R14 je na trhu

Témata článku: Microsoft, Windows, Instalační CD, Tweak, Ovládací panel, Podobný dialog, Díl


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku