Krotitelem zvěře

V AV Pro si řekli, že připraví cédéčko, které bude obsahovat všechna zvířata, s nimiž se setkáte v českých zoologických zahradách.
Tento článek vyšel v časopise Computer 17/00 dne 7. 9. 2000

Marek Šalanda: Ryze česká multimédia vznikají ve stísněných podmínkách. Jejich úspěch však spočívá v tom, nakolik nabídnou něco zajímavého, originálního, a tedy něco, co ta zahraniční nemají. A tak si v AV Pro řekli, že připraví cédéčko, které bude obsahovat všechna zvířata, s nimiž se setkáte v českých zoologických zahradách.

Procházka pavilóny

Jakmile se za pokladnou rozkoukáte, můžete zvolit hned několik různých cest ke třem pavilónům se zvířaty (plazi, ptáci a savci). Nejrozsáhlejší část zaujali savci, mezi nimiž nechybí i některé rarity a vzácné druhy. Zabloudíte-li, zastavte se v abecedním nebo systematickém obsahu, kde vám ochotně poradí. Každé zvíře zde uvidíte v malém náhledu. Hledat můžete i pomocí systémového stromu podle kmenů, tříd, řádů, čeledí, druhů a poddruhů.

Přestože je ZOO především o klecích, mříže na cédéčku nenajdete. Ani ovládací tlačítka neruší prohlídku. Jsou skryta a poznáte je jen podle měnícího se kurzoru myši.

Jednotlivá zvířata jsou komentována mluveným slovem, které si můžete zobrazit i v textové podobě. K některým najdete na stránce i více fotografií. Ty byly pořízeny v českých zoologických zahradách a jejich kvalita je velmi dobrá.

Postrádat však nejspíš budete pohyb, o který je přehled zvířat ochuzen. Docela mi chyběly i přirozené zvuky zvířat.

Kde domov můj

Až potud je obsah cédéčka víceméně standardní. Autoři však ke každému zvířeti přidali i mapu světa s vyznačením oblasti jeho výskytu. Pokud na mapu klepnete myší, zobrazí se Česká republika a v ní červeně ty zoologické zahrady, kde se s daným zvířetem můžete setkat. Zoologickým zahradám je věnována i samostatná část, ve které najdete ke všem z nich schématické plánky a několik fotografií doplněných mluveným a textovým komentářem.

Až začnou vaše děti bolet nohy, mohou se chvíli pobavit se skřítkem Bambulou u zvířecího pexesa, které zabaví i vás.

Kniha vpravdě papírová

Obsah tohoto cédéčka nemusíte prohlížet pouze v počítači. Na cédéčku jsou totiž v adresáři kniha uloženy všechny stránky ve formátu pdf. Pro jejich prohlížení a následný tisk si stačí podle návodu nainstalovat Acrobat Reader, a pak si jen do desek naskládáte stránky, ze kterých vám vznikne celá kniha.

Na cédéčku najdete také několik textových souborů s vysvětlením a bližšími informacemi. Je škoda, že je autoři nezačlenili přímo do programu a že se k nim musíte dostávat poměrně složitou cestou. To platí také o tisku stran.

Máte-li rádi zvířata a chcete-li se připravit na své vlastní putování po českých zoologických zahradách, bude pro vás cédéčko výborným průvodcem. A pokud děti „to nádherné zvířatko“ z počítače budou chtít vidět i ve skutečnosti, nemusíte jezdit do Afriky. Stačí nedělní výlet třeba do Dvora Králové. Zvířata pak uvidíte i po návštěvě ZOO a jedinou klecí pro ně bude váš monitor.

obrazová encyklopedie
Říše zvířat
Zdroj: AV Pro, Brno
Telefon: (05) 43 23 63 63
Cena: 590 Kč včetně DPH
Doporučená konfigurace: Windovs 95/98/NT 4.0, Pentium II nebo Celeron 300 MHz, 32 MB RAM, grafická karta SVGA 4 MB nebo lepší, 24× CD ROM, zvuková karta.

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: EPSON PhotoPC 3000Z - Obrazová kvalita, referenční snímky

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Textový komentář, Zoo, Složitá část, Plaza, Mluvené slovo, Samostatná část, Celá kniha


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky