Krotitelem zvěře

V AV Pro si řekli, že připraví cédéčko, které bude obsahovat všechna zvířata, s nimiž se setkáte v českých zoologických zahradách.
Tento článek vyšel v časopise Computer 17/00 dne 7. 9. 2000

Marek Šalanda: Ryze česká multimédia vznikají ve stísněných podmínkách. Jejich úspěch však spočívá v tom, nakolik nabídnou něco zajímavého, originálního, a tedy něco, co ta zahraniční nemají. A tak si v AV Pro řekli, že připraví cédéčko, které bude obsahovat všechna zvířata, s nimiž se setkáte v českých zoologických zahradách.

Procházka pavilóny

Jakmile se za pokladnou rozkoukáte, můžete zvolit hned několik různých cest ke třem pavilónům se zvířaty (plazi, ptáci a savci). Nejrozsáhlejší část zaujali savci, mezi nimiž nechybí i některé rarity a vzácné druhy. Zabloudíte-li, zastavte se v abecedním nebo systematickém obsahu, kde vám ochotně poradí. Každé zvíře zde uvidíte v malém náhledu. Hledat můžete i pomocí systémového stromu podle kmenů, tříd, řádů, čeledí, druhů a poddruhů.

Přestože je ZOO především o klecích, mříže na cédéčku nenajdete. Ani ovládací tlačítka neruší prohlídku. Jsou skryta a poznáte je jen podle měnícího se kurzoru myši.

Jednotlivá zvířata jsou komentována mluveným slovem, které si můžete zobrazit i v textové podobě. K některým najdete na stránce i více fotografií. Ty byly pořízeny v českých zoologických zahradách a jejich kvalita je velmi dobrá.

Postrádat však nejspíš budete pohyb, o který je přehled zvířat ochuzen. Docela mi chyběly i přirozené zvuky zvířat.

Kde domov můj

Až potud je obsah cédéčka víceméně standardní. Autoři však ke každému zvířeti přidali i mapu světa s vyznačením oblasti jeho výskytu. Pokud na mapu klepnete myší, zobrazí se Česká republika a v ní červeně ty zoologické zahrady, kde se s daným zvířetem můžete setkat. Zoologickým zahradám je věnována i samostatná část, ve které najdete ke všem z nich schématické plánky a několik fotografií doplněných mluveným a textovým komentářem.

Až začnou vaše děti bolet nohy, mohou se chvíli pobavit se skřítkem Bambulou u zvířecího pexesa, které zabaví i vás.

Kniha vpravdě papírová

Obsah tohoto cédéčka nemusíte prohlížet pouze v počítači. Na cédéčku jsou totiž v adresáři kniha uloženy všechny stránky ve formátu pdf. Pro jejich prohlížení a následný tisk si stačí podle návodu nainstalovat Acrobat Reader, a pak si jen do desek naskládáte stránky, ze kterých vám vznikne celá kniha.

Na cédéčku najdete také několik textových souborů s vysvětlením a bližšími informacemi. Je škoda, že je autoři nezačlenili přímo do programu a že se k nim musíte dostávat poměrně složitou cestou. To platí také o tisku stran.

Máte-li rádi zvířata a chcete-li se připravit na své vlastní putování po českých zoologických zahradách, bude pro vás cédéčko výborným průvodcem. A pokud děti „to nádherné zvířatko“ z počítače budou chtít vidět i ve skutečnosti, nemusíte jezdit do Afriky. Stačí nedělní výlet třeba do Dvora Králové. Zvířata pak uvidíte i po návštěvě ZOO a jedinou klecí pro ně bude váš monitor.

obrazová encyklopedie
Říše zvířat
Zdroj: AV Pro, Brno
Telefon: (05) 43 23 63 63
Cena: 590 Kč včetně DPH
Doporučená konfigurace: Windovs 95/98/NT 4.0, Pentium II nebo Celeron 300 MHz, 32 MB RAM, grafická karta SVGA 4 MB nebo lepší, 24× CD ROM, zvuková karta.

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: EPSON PhotoPC 3000Z - Obrazová kvalita, referenční snímky

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Plaza, Mluvené slovo, Složitá část, Zoo, Textový komentář

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů