Krok za krokem: jak rozchodit Javu na Nokii 9210

Nová Nokia 9210i je nejen rychlejší, ale obsahuje také nativní podporu Javy. Tu ale můžete doinstalovat i do staršího komunikátoru, 9210. Není to sice úplně ono, ale funguje to. Chtělo to ale trošku pátrání...

Nokia 9210 po naformátování paměti je jako holátko - všechno ji musíte naučit. Všechny programy, které potřebujete, najdete na webu Nokie. Je tam i speciální instalační soubor, který by měl přidat do systému podporu spouštění javových programů. Bohužel, ani po instalaci není možné tyto programy, které najdete např. na webu midlet.org spustit; nepřidá se nic do složky Extra, nic nového není ani v Ovládacích panelech. Soubory JAD sice jdou otevřít, nicméně se pouze ve webovém prohlížeči ukáže jejich obsah s popisem instalace. Toť vše.

Zapátral jsem tedy na webu forum.nokia.com, který je určen především vývojářům aplikací pro Nokie. Z tohoto důvodu je také zaheslovaný, tj. musíte si neprve vytvořit svůj účet. To většinu lidí odradí, přitom právě na tomto webu najdou majitelé Nokií tisíce zajímavých a důležitých informací. Mimo jiné zde najdete návod, jak spustit javové programy v Nokii 9210.

Existují celkem dva způsoby, jak toho docílit. Ten první je docela složitý a myslím, že i zbytečný. Dle zveřejněného návodu v sekci Documents/Java můžete javové programy překompilovat do souborů SIS, které pak normálně nainstalujete. Druhý, o mnoho pohodlnější postup, pak počítá s instalací „interpreta“ javových aplikací, programu MIDP UI, který zatím existuje pouze v betaverzi. Jde o běžný SIS soubor a najdete jej v sekci Java/Download. Po instalaci se přidá do složky Extra a po spuštění vypadá jako na obrázku, jen nejsou vidět žádné instalované Java prográmky.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní potřebujete nějaké Java aplikace, na kterých si můžete funkčnost vyzkoušet. Běžte třeba na již zmíněný midlet.org a stáhněte si nějakou „generic“, tedy obecnou Java aplikaci. K dispozici jsou dva soubory, JAD a JAR, dle mého zkoumání stačí stáhnout jen JAR, malý archív, který obsahuje vlastní data programu. Tento soubor zkopírujte do komunikátoru a odklepnutím ve Správci souborů spusťte - aplikace se nainstaluje na kartu či do paměti, dle libosti. Poté se její ikona přidá do seznamu instalovaných aplikací v MIDP UI tak, jak to vidíte výše na obrázku. A můžete program vesele spustit.

Klepněte pro větší obrázek
Hra BrickCC, kterou najdete na midlet.org. Je opravdu velmi pomalá.

Klepněte pro větší obrázek
Podstatně rychlejší gameska na styl známého Pacmana.

Programy z midlet.org jsou určeny pro mobilní telefony, nemůžete tedy počítat s maximálním využitím grafických možností komunikátoru, půjde většinou o černobílé programy běžící v malých čtverečcích.

Diskuze (5) Další článek: Megazáplata pro IIS

Témata článku: Extra, Pacman, Jak, Krok, PID, Rozchod, Komunikátor, Instalovaná aplikace


Určitě si přečtěte

Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní