Operační systémy | Windows 10 | May 2020 Update

Krok po kroku: Jak stáhnout ISO Windows 10 v2004 (May 2020 Update)

Chcete-li nainstalovat nejnovější Windows 10 v2004 (aka May 2020 Update) na čistý počítač, bude se vám hodit obraz ISO, který lze vypálit na DVD nebo z něj vytvořit instalační USB flashku. Jak se k souboru ISO dostat? 

Microsoft jej nabízí ke stažení na oficiálním webu, ale pokud používáte Windows, nenabídne vám obraz přímo, ale skrz nástroj Media Creation Tool. Ten lze spustit jen se správcovskými právy. Pokud je nemáte, tak abyste se dostali rovnou k souboru, musíte využít drobný trik.

Všechny moderní webové prohlížeče nabízí vývojářskou konzoli, v níž můžete změnit identifikaci tak, aby si web myslel, že používáte jiné zařízení. A toho právě využijeme. V příkladu si to ukážeme v Microsoft Edgi, ale obdobně to funguje v Chromu, Firefoxu apod.

Stažení ISO Windows 10

 1. Otevřete v Edgi tuto stránku.
 2. Klávesou F12 spustíte vývojářskou konzoli.
 3. V nově otevřeném okně pak klikněte na druhé tlačítko v levém horním rohu, případně použijte zkratku Ctrl+Shift+M.
 4. Teď můžete změnit identifikaci zařízení. Standardně bude v horní liště nastaveno Responsive, v měnu ale místo toho vyberte iPad.
 5. Stránka změní rozložení prvků, avšak pořád nenabízí ISO. Proto je nutné ji obnovit tlačítkem F5.
 6. Teď už se konečně objevil dialog pro výběr edice. V nabídce je aktuálně už jen nejnovější Windows 10 May 2020 Update. Volbu je pak nutné potvrdit tlačítkem.
 7. V dalším kroku zvolíte jazyk.
 8. Teď si musíte vybrat mezi 32- a 64bitovou verzí systému. Ve většině případů (u moderních počítačů s 4+ GB RAM) zvolíte tu druhou.
 9. Zatímco se soubor stahuje, rozbalte menu Ověření staženého souboru a najděte v něm řádek s vaší edicí. Řetězec ve druhé buňce je kontrolní součet SHA-256. Ten budete potřebovat, abyste zjistili, že jste stáhli správný soubor a bez jakýchkoliv chyb.
 10. Pokročilí správci souborů jako Total Commander umí vytvořit kontrolní součet na pár kliknutí. Pokud je nepoužíváte, existuje k tomu nástroj i ve Windows 10.
 11. Stiskem Win+X otevřete pokročilé možnosti Startu a vyberte Windows PowerShell.
 12. K vytvoření kontrolního součtu slouží nástroj Get-FileHash, k němuž budete muset zadat přesnou cestu k ISO.
 13. Typicky to bude Get-FileHash C:\Users\jmeno_uzivatele\Downloads\Win10_2004_Czech_x64.iso
 14. Generování hashe chvíli trvá. Jakmile procesor po minutě či dvou skončí, zkontrolujte řetězec s tím, který se zobrazil na webu v kroku 9.
Diskuze (45) Další článek: Austrálie využije technologii 3D tisku k údržbě své flotily ponorek

Témata článku: Windows, Microsoft, Software, Operační systémy, Chrome, Firefox, Windows 10, iPad, Soubor, Total Commander, May 2020 Update, Ctrl + Shift, ISO, Edice, Nástroj, Stáhnout, Update, Stisk Win, May, Tlačítko, Windows PowerShell, ISO Windows, Součet, JakJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály