Windows 10 | Operační systémy | May 2020 Update

Krok po kroku: Jak stáhnout ISO Windows 10 v2004 (May 2020 Update)

Chcete-li nainstalovat nejnovější Windows 10 v2004 (aka May 2020 Update) na čistý počítač, bude se vám hodit obraz ISO, který lze vypálit na DVD nebo z něj vytvořit instalační USB flashku. Jak se k souboru ISO dostat? 

Microsoft jej nabízí ke stažení na oficiálním webu, ale pokud používáte Windows, nenabídne vám obraz přímo, ale skrz nástroj Media Creation Tool. Ten lze spustit jen se správcovskými právy. Pokud je nemáte, tak abyste se dostali rovnou k souboru, musíte využít drobný trik.

Všechny moderní webové prohlížeče nabízí vývojářskou konzoli, v níž můžete změnit identifikaci tak, aby si web myslel, že používáte jiné zařízení. A toho právě využijeme. V příkladu si to ukážeme v Microsoft Edgi, ale obdobně to funguje v Chromu, Firefoxu apod.

Stažení ISO Windows 10

 1. Otevřete v Edgi tuto stránku.
 2. Klávesou F12 spustíte vývojářskou konzoli.
 3. V nově otevřeném okně pak klikněte na druhé tlačítko v levém horním rohu, případně použijte zkratku Ctrl+Shift+M.
 4. Teď můžete změnit identifikaci zařízení. Standardně bude v horní liště nastaveno Responsive, v měnu ale místo toho vyberte iPad.
 5. Stránka změní rozložení prvků, avšak pořád nenabízí ISO. Proto je nutné ji obnovit tlačítkem F5.
 6. Teď už se konečně objevil dialog pro výběr edice. V nabídce je aktuálně už jen nejnovější Windows 10 May 2020 Update. Volbu je pak nutné potvrdit tlačítkem.
 7. V dalším kroku zvolíte jazyk.
 8. Teď si musíte vybrat mezi 32- a 64bitovou verzí systému. Ve většině případů (u moderních počítačů s 4+ GB RAM) zvolíte tu druhou.
 9. Zatímco se soubor stahuje, rozbalte menu Ověření staženého souboru a najděte v něm řádek s vaší edicí. Řetězec ve druhé buňce je kontrolní součet SHA-256. Ten budete potřebovat, abyste zjistili, že jste stáhli správný soubor a bez jakýchkoliv chyb.
 10. Pokročilí správci souborů jako Total Commander umí vytvořit kontrolní součet na pár kliknutí. Pokud je nepoužíváte, existuje k tomu nástroj i ve Windows 10.
 11. Stiskem Win+X otevřete pokročilé možnosti Startu a vyberte Windows PowerShell.
 12. K vytvoření kontrolního součtu slouží nástroj Get-FileHash, k němuž budete muset zadat přesnou cestu k ISO.
 13. Typicky to bude Get-FileHash C:\Users\jmeno_uzivatele\Downloads\Win10_2004_Czech_x64.iso
 14. Generování hashe chvíli trvá. Jakmile procesor po minutě či dvou skončí, zkontrolujte řetězec s tím, který se zobrazil na webu v kroku 9.
Diskuze (45) Další článek: Austrálie využije technologii 3D tisku k údržbě své flotily ponorek

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Chrome, Windows 10, Operační systémy, Firefox, iPad, May 2020 Update, Soubor, Total Commander, May, Windows PowerShell, Edice, Ctrl + Shift, ISO Windows, Nástroj, Jak, Tlačítko, Součet, ISO, Stisk Win, Update


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11