App Store | Kouření | Cigarety

Křížová výprava proti vapování: Apple smazal z App Storu 181 e-kuřáckých aplikací

Zejména ve Spojených státech je v posledních týdnech velkým tématem vapování – inhalování aerosolu z takzvaných elektronických cigaret. Pozornost odborníků i médií si tato aktivita získala především rostoucím počtem plicních onemocnění, která ve 42 případech skončila smrtí.

Do boje proti podpoře této závislosti se nyní vydává i Apple, který do podmínek svého App Storu přidal vedle zákazu aplikací podporujících kouření tabákových produktů také vapování. Důvodem je zejména snaha o ochranu mladých uživatelů.

Zákaz aplikací, propagujících vaping

„Dbáme na to, aby App Store byl vnímán jako důvěryhodné místo pro zákazníky, zejména pro mládež,“ uvedl Apple ve svém prohlášení. V dalším textu pak vysvětluje, že důvodem tohoto rozhodnutí byly především informace od amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, které přisuzuje vapovacím produktům vinu za sérii plicních onemocnění.

Prvním krokem tedy byla úprava podmínek pro publikaci programů v App Store tak, aby odrážely, že aplikace povzbuzující k nebo usnadňující používání těchto produktů nejsou povoleny. Následně bylo v pátek 15. listopadu z oficiálního repozitáře odstraněno 181 aplikací a her, jež toto ustanovení porušují.

Inkriminované aplikace měly různé funkce – některé například nabízely mapu s obchody, kde je možné zakoupit produkty pro elektronické kouření, další sloužily k výpočtům koncentrací náplní. Proti tomu v Obchodě Play pro operační systém Android existují desítky takových programů a v tuto chvíli není známo, zda se Google odhodlá k podobnému kroku.

Server The Inquirer, který o opatření informoval, kriticky konstatuje, že je přinejmenším zvláštní, že Apple nevěnuje stejnou pozornost aplikacím spojeným s konzumací alkoholu, ačkoli jsou jeho škodlivé účinky známy již několik desetiletí.

Konec aplikací pro vapery

Zkoušeli jsme vyhledat několik aplikací souvisejících s vapingem, které byly dříve v App Store, a můžeme potvrdit, že v pondělí 18. října nebyla ani jedna z nich k dispozici. Programy, které mají uživatelé nainstalované v telefonech, však nebudou vzdáleně mazány a měly by fungovat i nadále.

V době vzniku tohoto článku bylo hlášeno 2 172 případů pacientů s plicním onemocněním, které je přisuzováno používání elektronických cigaret. Minulý týden odborníci vyslovili podezření, že příčinou by mohl být acetát vitamínu E, nicméně výzkum ještě není u konce.

Konzumentům je oficiálně doporučeno vyhnout se -cigaretám nebo podobným produktům obsahujícím THC, a to zejména z neformálních zdrojů, jako jsou přátelé nebo rodina, online prodejci nebo černý trh.

Diskuze (25) Další článek: Microsoft začíná používat nové čipy pro A.I. Jmenují se Graphcore IPU a mají být rychlejší než grafické karty

Témata článku: Zdraví, Google, Apple, USA, Android, Medicína, App Store, Kouření, Cigarety, Server The Inquirer, Aplikace, Plicní onemocnění, Onemocnění, Výprava, Centrum pro kontrolu, Produkt, Křížová výprava


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor