Křížem krážem hardwarovým nebem

V těchto dnech jsme svědky největší žně hardwarových novinek celého roku, právě probíhá CeBIT, největší IT výstava na světě. Výčet zajímavostí je natolik velký, že se nevejde do jednoho článku, a proto jsme byli nuceni udělat menší seriál článků o hardwarových novinkách na CeBITu. Dnes se budeme zabývat společnostmi AMD, Intel, nVidia, ATi. Co v článku naleznete? AMD se mění, Intel tlačí na mobilní technologie, nVidia má nový nForce a ATi představila své vlastní čipsety.
Křížem krážem hardwarovým nebem
Kapitoly článku

AMD: Svět se mění a my sním!

Firma AMD se od základů mění! Šlo to poznat již dříve, ale na CeBITu změna z AMD přímo čiší. Již příští měsíc odstoupí z vedení Jerry Sanders, který firmu po 30 let vedl. Na jeho místo nastoupí nynější prezident společnosti (nikoliv však předseda správní rady) Hector Ruiz. Hectorův přístup se v mnoha bodech liší od toho, který zastával Jerry Sanders. V žádném případě se nedá říct, že AMD se nějak zhorší s nástupem nového vedení, spíše naopak, ale je jasné, že firma půjde jiným směrem než doposud. 

Nová koncepce firmy je podle mého názoru mnohem profesionálnější, avšak již není tak blízká lidem, není tady ta dávka humoru, kterou firmě dodával Jerry. Dnešní AMD v mnoha ohledech připomíná Microsoft nebo Intel. Důvod je prostý, AMD již nechce být mala firmička, ale chce to být pořádná nadnárodní korporace se vším všudy. 

Mění se celkové motto AMD, které za vlády Jerryho bylo: "Hlavní jsou lidé, potom vše ostatní", nyní se zavadí nové motto: "První je byznys, potom vše ostatní". AMD se během několika příštích let promění ve firmu hodně podobnou Intelu. 

Chtěl bych proto všechny flamewaráře upozornit na to, že je úplně jedno jestli podporují AMD nebo Intel, oběma firmám jde o peníze, ale díky konkurenčnímu prostředí je nutné držet ceny na patřičné úrovni, která se nyní ustálila někde mezi 10 000 - 20 000 korunami za špičkové procesory a 2000 - 6000 Kč za lowendové procesory. AMD si chce vytvořit určitou cenu, na které budou startovat špičkové modely procesorů, tato částka by se měla pohybovat někde mezi 400 - 500 USD. Intel se pokouší tuto nastřelovací cenu špičkových modelů pověsit na 615 USD. Nové ClawHammery nebudou ani levné, ani drahé. Počítá se s startovací cenou kolem 500 USD, což je zhruba 15 000 Kč. Pro lepší představu, srovnal bych startovací cenu nových ClawHammerů s cenou špičkových GeForce s tím rozdílem, že zde nezasahují se svou cenovou politikou další výrobci (v případě GeForce jsou to výrobci grafických karet). 

Pokud si myslíte, že lidé v procesorových firmách chtějí pouze rýžovat peníze a jsou to nebetyční protivové (upřímně jsem si to dlouhou dobu myslel o Intelu), tak vás musím zklamat, jak v AMD, tak v Intelu jsou lidé, se kterými se velmi dobře spolupracuje. Jediný rozdíl mezi českým AMD a Intelem je ten, že v Intelu mají na Českou republiku vyhrazené 4 zaměstnance + 2 slečny z tiskové agentury (opravte mě jestli se pletu) a u AMD je pouze jeden člověk, který se ještě stará o Maďarsko, Slovensko, Rumunsko.

Dost však o firmě, nyní bych vás rád seznámil s procesory, které nás v nejbližších měsících čekají. Nejočekávanější jsou procesory ClawHammer, které by se měly objevit do vánoc. O těchto procesorech jsem napsal mnoho a Hammerům na CeBITu byl věnován vlastní článek

AMD ClawHammer

Doplnil bych jen, že tento procesor, ClawHammer, bude startovat na PR ratingu 3400+ (pravděpodobný takt 2,4 GHz) a bude zprvu určen do nejvýkonnějších desktopů. Bude to první 64-bitový procesor určený pro desktopy. Na jaro bude uvedena verze SledgeHammer, která bude určena zejména pro linuxové servery. AMD se snažila zapracovat na omáčce a udělala procesory z heatspreadery ala Intel Pentium 4. Procesor bude nově podporovat instrukce SSE2 a verze ClawHammer bude mít 256 kB L2 cache (ale 512 kB vyloučit nelze). SledgeHammer bude mít až 1 MB L2 cache.

AMD SledgeHammer

Nejzajímavější novinkou je integrovaný paměťový řadič, který bude podporovat paměti DDR PC2700. Verze ClawHammer bude podporovat pouze 64-bit paměťovou sběrnici (jeden kanál), až verze SledgeHammer bude vybavena dvoukanálovou, 128-bitovou, paměťovou sběrnicí. FSB (sběrnice mezi procesorem a AGP) bude nahrazena 6,4 GB/s HyperTransport sběrnicí. Oproti dnešku je to obrovský rozdíl (dnes má sběrnice Athlonu na 266 MHz propustnost 2,1 GB/s), zejména když vezmeme v úvahu, že nyní po sběrnici potečou hlavně data do grafické karty. Southbridge bude napojen na procesor sběrnicí s propustností 800 MB/s, což již tak novátorské není, protože SiS připravuje na září čipset SiS 648, který bude mít 1,2 GB/s sběrnici mezi northbridgem a southbridgem.

O Hammery se na CeBITu starali dva členové vývojového týmu, kteří byli na informace velmi skoupí. Nejenže nechtěli odpovědět na jaké frekvenci bude ClawHammer startovat, ale ani mi neodpověděli na otázku jak se bude frekvence ClawHammeru multiplikovat, potažmo jak půjde ClawHammer přetaktovat. A mé otázky ohledně nástupce Hammerů s kódovým označením K9, který se pravděpodobně již dva roky vyvíjí, přešli jen s úsměvem.

Co se týče výkon, tak se počítá s tím, že tento procesor bude o 30 % výkonnější než Athlon na stejné frekvenci. Očekává se vysoký výkon v aplikacích závislých na rychlosti pamětí jako např. střihání videa, náročné hry atp.

Ještě před uvedení ClawHammeru se dočkáme 0,13 mikronového Athlona XP s jádrem Thoroughbred. Podle oficiální tiskové zprávy AMD budou tyto procesory k dispozici do konce tohoto měsíce. Z mých informací však vyplývá, že se bude opakovat situace z minulého roku, kdy byly uvedeny jako první Palomina pro mobilní a serverový sektor a poté (za téměř půl roku) pro desktopy. Již na přelomu března/dubna budou uvedeny Thoroughbredy pro notebooky. 

Palomino 2000+ a Thoroughbred 2800+

Poté, pravděpodobně v horizontu jednoho či dvou měsíců, bude uveden Thoroughbred pro desktopy, který by měl mít 333 MHz FSB a 512 kB L2 cache. AMD se původně do 512 kB L2 cache příliš nechtělo, ale po úspěšném přechodu na 0,13 mikronu o této variantě začíná vážně uvažovat. Čip se bude rozprostírat na ploše 80 mm2 a bude napájen napětím 1,65 V. Thoroughbred bude s největší pravděpodobností uveden ve třech variantách: 2000+, 2200+ a 2400+. Poslední Palomino by mělo mít PR rating 2200+.

Jak jsem v úvodu napsal, AMD se mění a šlo to poznat i na firemním stánku, který je velmi profesionální. Nenajdete zde mnoho hostesek, spíše zde chodí vážní pánové v kravatách.

stánek AMD

Nemohl jsem odolat a právě takovou typickou hostesku AMD jsem si vyfotil. Musíte uznat, že hostesky AMD jsou sice čím dál tím více profesionální (mají mnohem více informací než obyčejné hostesky), ale jsou čím dál tím méně sexy. :)

hostesák firmy AMD (občanským jménem Igor Staněk, šéf českého AMD)

Témata článku: Deeper, Paměťová sběrnice, Startovací cena, Riva, Sis, Hammer, Nvidia, Rating, Nynější prezident, Palomino, Krize, Nebe, Moto, Heat, Motto, Moto 360, Hector, Radeon, Mobilní čipset, Powerplay, Procesory AMD, Ati Radeon


Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

Stanislav Janů, Vladislav Kluska | 67

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

** Zemské magnetické pole se chová nepředvídatelně ** Severní magnetický pól se posouvá z Kanady směrem na Sibiř ** Vědci musí rychle aktualizovat Světový magnetický model

Karel Kilián | 29

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 17

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104