Krize na burzách neustává

Dell za pár dní ztratil to, co získával od května, a to je hodně tvrdá sprcha.
Zlepšení po prvním katastrofickém pádu se ukazuje jako nestálé a kolísavé. Některé firmy po polepšení zase klesly, jiné se drží, některé stoupají: v celku ale index amerických burz maličko poklesl. Určitě k tomu přispěl Alan Greenspan ("americký Tošovský"), který tento propad prohlásil za ozdravný proces, který byl nutný a po němž bude následovat další logický vzrůst; též Bill Clinton se k poklesu staví nevzrušeně.

Česká koruna jakoby kopírovala americkou burzu: v taktu s jejím poklesem padla na 19.32 Kč/DEM, ale nakonec vystoupala na 18.86 Kč/DEM, což je spíše příjemné překvapení.

Světové burzy s mírným zpožděním za Amerikou rovněž padají: je jedno, zda je to Frankfurt, Tokio, Londýn nebo Paříž, všude je jednodenní pokles o 5-10%. Co je však katastrofické: východoasijské trhy, které zřejmě krizi především způsobily, padají ještě více - HongKong klesl o jediný den za 14%, což by se klidně dalo označit za Černý Pátek, kdyby náhodou nebyla středa.

Významné firmy oboru jsou především v Japonsku, a ty spadly s denním zpožděním jako jejich američtí konkurenti: Pioneer o 10%, Nintendo o 10%, Ricoh o 8% - některé důležité firmy ale spadly úplně nepatrně (Sharp, NEC, Mitsubishi, Toshiba), Oki stoupla.

Co počítačové firmy? Upřímně řečeno, nic moc. Compaq i Microsoft maličko ztratil, stejně tak firma Apple, která se při úterním pádu držela. Nečekaně tvrdě dopadl Dell, který ztratil 10% (uvědomme si, co to znamená: firma za jediný den ztratila 10% své hodnoty, což jsou řádově miliardy dolarů!). Dell za pár dní ztratil to, co získával od května, a to je hodně tvrdá sprcha. Mezi mírně ztrátové firmy patří i IBM, naopak Intel ztratil více - skoro to, co v úterý získal. Netscape maličko získává, ale stále je jen lehounce nad svým historickým minimem z ledna letošního roku, a to také není moc potěšitelné; rychle se zlepšilo Cisco, a firma Hewlett-Packard, které také spadla na červnovou úroveň, jde pomalu nahoru. Hodně tvrdě zatím dopadá firma Autodesk, která během posledních pár dní klesla skoro o 40%; zde ale budou hrát roli i jiné příčiny.

Důležitý index H+Q (Hambrecht and Quist), který se specializuje na portfolio důležitých firem podnikajících v Internetu, ukazuje na další pokles: po prvních deseti procentech o dalších pět.

Jeden den je příliš málo na hodnocení, proto jsme přinesli spíše zpravodajství. To, že nepřichází podstatné zlepšení, ukazuje, že nešlo o nějaký náhodný výkyv; to, že kurzy nejdou prudce dolů, pak vyvrací možnost skutečného burzovního krachu - alespoň zatím. Z vývoje počítačových firem je ale jasné, že ti, kteří především způsobili rychlý růst hodnot burzy, si to zřejmě odskáčou - jejich pokles totiž víceméně pokračuje. Zatímco dobrou zprávou je, že česká koruna dokonce maličko zpevnila, může volný pád asijských burz způsobit jako novou zpětnou vlnu další pokles burz světových se všemi důsledky.

Velmi rozkolísaný a nejistý vývoj budeme nadále sledovat.

Více v souvisejících článcích:

Vesměs obraty k lepšímu, ale nejistota zůstává

Za krach na světových burzách mohou počítačové firmy?

Váš názor Další článek: Pokles kurzů akcií IT firem, nejistota na světových burzách

Témata článku: Microsoft, Apple, Ricoh, Krize, Bill Clinton, Burza, Ozdravný proces, Mírný propad, Jediný způsob, Clinton, Mitsubishi, Hongkong, Volný pád


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 51

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači