Krátký průvodce optimalizaci PC (HW)

První část se zabývá HW problematikou: osazením PC a optimalizací a instalací IDE zařízení. Přidal jsem i několik obecných tipů a triků...
Kapitoly článku

Několik drobných rad týkajících se uspořádání PC Vám jistě pomůže předejít mnohým budoucím problémům a více optimalizovat výkon. Poznámka: Pokud se však ve svém systému nevyznáte (a ten běží jak má) řiďte se pravidlem: "Neopravuj nic, co je OK"...

A nyní k věci:

  • Neumísťujte PC do těsných prostor (do skříněk apod...).

Zdůvodnění: Počítač musí větrat - tepelný výkon Celeronu 500 je cca 28W, pokud připočteme čipovou sadu, grafickou kartu a HD dostaneme asi 50-60W tepelného toku při zátěží! Toto teplo je třeba odvětrat do okolí a nedovolit mu další "koncentraci". Zvýšení teploty ve skříni znatelně zkracuje "meziporuchovou dobu" MTBF (Medium Time Between Failures) součástí.

  • Pokud je PC na koberci, podložte ho pevnou podložkou.

Zdůvodnění: Počítačové skříně často fungují jako vysavač prachu. Prach pak způsobuje nejen mechanické poruchy (zejména CD, CDR a DVD mechanik) ale také i mnohé "tepelné problémy" a zkraty. Pokud své PC dostanete 5cm nad úroveň podlahy snížíte množství prachu nasávaného skříni na polovinu!

  • Uspořádání součástí

Nejlepší umístění ve skříni je "ob jednu pozici". To platí jak pro karty, tak pro mechaniky a disky. Rozhodně nedoporučuji vytvořit těsný sendvič typu HDD1, HDD2 a Floppy disk v těsném závěsu pod CD ROM-em. Zejména harddiskům a vypalovačce byste měli ponechat trochu "místa nad". (Np. vysokootáčkové HD přímo topí na 40-50C!). Tip. HD se nejlépe daří na spodní kolejničce ve skříni - podrobnosti viz. dále. Stejný nárok má i grafická karta, která většinou potřebuje místo "pod" (chladič je většinou na spodní straně). Pokud se karta zasekává po určité zátěži, zkuste odstranit zadní záslepku těsně pod ní - vytvoříte tak přirozený tok vzduchu.

Zdůvodnění: Vždy myslete na volný oběh vzduchu. Součásti, které jsou v těsné blízkosti se navíc mohou i elektromagneticky ovlivňovat a rušit.

  • Osazení PCI slotů a AGP

Viz. dřívější pravidlo - pokud je to možné, nechte grafickému akcelerátoru místo "na větrání". Pokud používáte AGP akcelerátor vyhnete se pak navíc riziku konfliktů IRQ (některé desky totiž sdílejí stejné IRQ pro AGP a první PCI slot). Vyjímkou je Voodoo2, které nepotřebuje IRQ a samo velmi topí (ve srovnání s jednoduchou VGA kartou pro 2D).

Poměrně problematický je i poslední PCI slot. Některé desky jej totiž nezvládají obsloužit v režimu Bus Master. Vyzkoušejte bezkonfliktní osazení - toto pravidlo je nadřazeno "větracímu pravidlu". K čemu je dobrá ventilace, pokud komponenta v daném slotu neběží!

Pokud lze někde vytvořit místo, vytvořte je grafické kartě. Zvuková karta má citlivý mikrofonní vstup a proto většinou patří co nejníže.

  • Vyhněte se ISA kartám

Zdůvodnění: ISA karty mají často jen 60% výkon ve srovnání s PCI řešením, a co je horší, přístup na ISA mimořádně zatěžuje procesor. Pokud tedy máte Celerona 400, TNT2 a SB AWE32 nebo 64 a "škube" Vám přehrávaní DVD, může to být právě zvukovou kartou! I ty nejlevnější PCI karty Vám urychlí multimedia.

  • Uspořádejte kabely

Dobrou metodou je skládání plochých kabelů "do harmoniky" a sepnutí gumičkou (lépe však velmi tenkým montážním páskem). Ploché kabely natlačené dodatečně "kolenem" do skříně většinou účinně brání v chlazení. Rozvrhněte si tedy jejich délku a trasu kudy povedou. Plochý kabel pro IDE by měl být osazen na obou koncích - pokud jej osadíte na začátku (přirozeně na desce) a uprostřed, pak Vám volný konec způsobuje určitou interferenci. To platí zejména pro kabely UltraATA66! Pokud chcete, můžete z FDD kabelu odstranit konektory pro 5 1/4 diskety. Pokud chcete FDD kabel zkrátit, odstřihněte "nepřekroucený" konec ("překroucený" přijde do mechaniky).

Pokud by nějaký plochý kabel ležel na chladiči procesoru, přichyťte ho k jinému (nebo i ke konstrukci skříně). Zvažte také, nemohl-li by jít jinudy.

Přetaktovávání

Patří mezi nejúčinnější metody "vylepšení" Vašeho PC. Přečtěte (nebo vytiskněte) si  np. tento článek, základy celé problematiky jsou uvedeny zde. Připomenu jen, že overclocking vyžaduje kvalitní chlazení - podrobná analýza zde a také kvalitnější komponenty, zejména základní desku (heslo: "S BX-em jde všechno lépe...").

Overclockěři: Pozor na velmi "ošidnou" frekvenci 83Mhz. Ta se jeví jako problematická zejména ve vztahu k harddiskům (při této frekvenci častěji selhává harddisk, než procesor či paměť). Chyby a lá: "Poškozený soubor VXD...", "Systém nemohl najít...") jsou v tomto případě často známkou "rychlostních a taktovacích problémů" harddisku. Nejnovější disky jsou většinou OK...

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Disko, Volná frekvence, Těsná blízkost, Cheetah, Skříň, Floppy, Kabel, PC skříně, Kanál, Ultra HD, Stejná metoda, Device, Nejlepší umístění, Cable, Krátký průvodce, PC, Atos, Volný slot, Průvodce, Drahé zařízení, Nota, Master, Budoucí konflikt, Disk


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky