Krátký průvodce optimalizaci PC (HW)

První část se zabývá HW problematikou: osazením PC a optimalizací a instalací IDE zařízení. Přidal jsem i několik obecných tipů a triků...
Kapitoly článku

Několik drobných rad týkajících se uspořádání PC Vám jistě pomůže předejít mnohým budoucím problémům a více optimalizovat výkon. Poznámka: Pokud se však ve svém systému nevyznáte (a ten běží jak má) řiďte se pravidlem: "Neopravuj nic, co je OK"...

A nyní k věci:

  • Neumísťujte PC do těsných prostor (do skříněk apod...).

Zdůvodnění: Počítač musí větrat - tepelný výkon Celeronu 500 je cca 28W, pokud připočteme čipovou sadu, grafickou kartu a HD dostaneme asi 50-60W tepelného toku při zátěží! Toto teplo je třeba odvětrat do okolí a nedovolit mu další "koncentraci". Zvýšení teploty ve skříni znatelně zkracuje "meziporuchovou dobu" MTBF (Medium Time Between Failures) součástí.

  • Pokud je PC na koberci, podložte ho pevnou podložkou.

Zdůvodnění: Počítačové skříně často fungují jako vysavač prachu. Prach pak způsobuje nejen mechanické poruchy (zejména CD, CDR a DVD mechanik) ale také i mnohé "tepelné problémy" a zkraty. Pokud své PC dostanete 5cm nad úroveň podlahy snížíte množství prachu nasávaného skříni na polovinu!

  • Uspořádání součástí

Nejlepší umístění ve skříni je "ob jednu pozici". To platí jak pro karty, tak pro mechaniky a disky. Rozhodně nedoporučuji vytvořit těsný sendvič typu HDD1, HDD2 a Floppy disk v těsném závěsu pod CD ROM-em. Zejména harddiskům a vypalovačce byste měli ponechat trochu "místa nad". (Np. vysokootáčkové HD přímo topí na 40-50C!). Tip. HD se nejlépe daří na spodní kolejničce ve skříni - podrobnosti viz. dále. Stejný nárok má i grafická karta, která většinou potřebuje místo "pod" (chladič je většinou na spodní straně). Pokud se karta zasekává po určité zátěži, zkuste odstranit zadní záslepku těsně pod ní - vytvoříte tak přirozený tok vzduchu.

Zdůvodnění: Vždy myslete na volný oběh vzduchu. Součásti, které jsou v těsné blízkosti se navíc mohou i elektromagneticky ovlivňovat a rušit.

  • Osazení PCI slotů a AGP

Viz. dřívější pravidlo - pokud je to možné, nechte grafickému akcelerátoru místo "na větrání". Pokud používáte AGP akcelerátor vyhnete se pak navíc riziku konfliktů IRQ (některé desky totiž sdílejí stejné IRQ pro AGP a první PCI slot). Vyjímkou je Voodoo2, které nepotřebuje IRQ a samo velmi topí (ve srovnání s jednoduchou VGA kartou pro 2D).

Poměrně problematický je i poslední PCI slot. Některé desky jej totiž nezvládají obsloužit v režimu Bus Master. Vyzkoušejte bezkonfliktní osazení - toto pravidlo je nadřazeno "větracímu pravidlu". K čemu je dobrá ventilace, pokud komponenta v daném slotu neběží!

Pokud lze někde vytvořit místo, vytvořte je grafické kartě. Zvuková karta má citlivý mikrofonní vstup a proto většinou patří co nejníže.

  • Vyhněte se ISA kartám

Zdůvodnění: ISA karty mají často jen 60% výkon ve srovnání s PCI řešením, a co je horší, přístup na ISA mimořádně zatěžuje procesor. Pokud tedy máte Celerona 400, TNT2 a SB AWE32 nebo 64 a "škube" Vám přehrávaní DVD, může to být právě zvukovou kartou! I ty nejlevnější PCI karty Vám urychlí multimedia.

  • Uspořádejte kabely

Dobrou metodou je skládání plochých kabelů "do harmoniky" a sepnutí gumičkou (lépe však velmi tenkým montážním páskem). Ploché kabely natlačené dodatečně "kolenem" do skříně většinou účinně brání v chlazení. Rozvrhněte si tedy jejich délku a trasu kudy povedou. Plochý kabel pro IDE by měl být osazen na obou koncích - pokud jej osadíte na začátku (přirozeně na desce) a uprostřed, pak Vám volný konec způsobuje určitou interferenci. To platí zejména pro kabely UltraATA66! Pokud chcete, můžete z FDD kabelu odstranit konektory pro 5 1/4 diskety. Pokud chcete FDD kabel zkrátit, odstřihněte "nepřekroucený" konec ("překroucený" přijde do mechaniky).

Pokud by nějaký plochý kabel ležel na chladiči procesoru, přichyťte ho k jinému (nebo i ke konstrukci skříně). Zvažte také, nemohl-li by jít jinudy.

Přetaktovávání

Patří mezi nejúčinnější metody "vylepšení" Vašeho PC. Přečtěte (nebo vytiskněte) si  np. tento článek, základy celé problematiky jsou uvedeny zde. Připomenu jen, že overclocking vyžaduje kvalitní chlazení - podrobná analýza zde a také kvalitnější komponenty, zejména základní desku (heslo: "S BX-em jde všechno lépe...").

Overclockěři: Pozor na velmi "ošidnou" frekvenci 83Mhz. Ta se jeví jako problematická zejména ve vztahu k harddiskům (při této frekvenci častěji selhává harddisk, než procesor či paměť). Chyby a lá: "Poškozený soubor VXD...", "Systém nemohl najít...") jsou v tomto případě často známkou "rychlostních a taktovacích problémů" harddisku. Nejnovější disky jsou většinou OK...

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, PC, Nejlepší umístění, Nota, Volný slot, Device, Průvodce, Atos, Cheetah, Skříň, Kanál, Disk, Krátký průvodce, Cable, Master, Disko, Floppy, Budoucí konflikt, Drahé zařízení, Kabel, Těsná blízkost, Ultra HD, Stejná metoda, PC skříně, Volná frekvenceNejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejstrašnějších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého modelu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux