Krátké foto: reportážní DV kamera Canon XL2

Hledáte-li v dnešní době kameru, která by mohla být zařazena na vrchol oblasti amatérských a používá se v profesionální praxi, pak právě tento kousek od Canonu je přesně to pravé pro vás.

Od uvedení hitu několika posledních let, modelu XL1, uběhly již více než 4 roky, a proto se dalo očekávat, že novinka na sebe nedá dlouho čekat. V průběhu tohoto roku se na našem trhu objevil očekávaný nástupce, model XL2. Oproti svému předchůdci nabízí mnohá vylepšení, o která se s vámi chceme podělit. Podrobný test právě připravujeme do Speciálu Computeru s podtitulem Digitální video.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro kameru těchto rozměrů (225 × 220 × 496 mm) je nutností ramenní opěrka, samozřejmostí je také kvalitní mikrofon  

Canon XL2 disponuje třemi CCD čipy o rozlišení 800 000 px a velikostí úctyhodných 1/3”. Pro ukládání záznamu se dá volit mezi formáty 16:9 a 4:3, s rozlišením 960 × 576 resp. 720 × 576 px. Solidní 2“ hledáček, který po odklopení okuláru slouží také jako LCD displej, se vyznačuje vysokým rozlišením 200 000 px a díky okuláru s korekcí dioptrické vady je jeho použití pohodlné pro každého. Klasický výklopný displej byste však hledali marně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládací prvky včetně voliče režimů a tlačítek rychlé volby i konektory jsou velmi dobře dostupné

Systém výměnných objektivů XL, známý již z předešlých kamer této značky, opět umožňuje využívat široké řady videoobjektivů XL. Se speciálním EF adaptérem lze k této kameře připojit libovolný „zrcadlovkový“ objektiv z řady EF, což skýtá výběr z více než 60 modelů. Jelikož je však tato kamera vybavena optickou stabilizací právě v objektivu, je třeba si dávat pozor na výběr vhodného zástupce této řady, v opačném případě o tuto významnou funkci přijdete. V balíčku, který je u nás dostupný, se dodává fluoritový objektiv Canon s dvacetinásobným optickým přiblížením, „amatérským“ digitálním zoomem kamera nedisponuje vůbec. Tento objektiv je také vybaven již zmiňovaným optickým stabilizátorem obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

LCD displej s robustním okulárem • CCD čipy jsou uloženy přímo pod závitem pro uchycení objektivu

Funkcemi je tato kamera doslova nabitá – disponuje nesčetnými možnostmi ručního nastavení parametrů snímání, dvěma funkčním tlačítkům lze nadefinovat vyvolání konkrétního nastavení nezávisle na právě zobrazené volbě nabídky, což umožňuje okamžitou korekci zvolených hodnot. K dispozici jsou dále 3 uživatelská nastavení pro situace, které se při snímání často opakují. Naprostou volnost má kameraman při nastavování bílé, která se dá nastavit ať již po jednotlivých složkách (R-,G-,B-Gain) a nebo je zde možnost využití předdefinovaných programů. Samozřejmostí je plně manuální ovládání ostření (s případným automatickým doostřováním), zoomu a expozice. Stejně tak lze plně manuálně ovládat až čtyři mikrofony a to včetně barvy zvuku. Mezi profesionální vlastnosti patří i zabudovaný šedý neutrální filtr.

Témata článku: Video, Kamera, Canon, Gain, Významná složka, Manuální ovládání, Solidní novinka, Uchycená kamera, Objektivy, Zvolená složka, Objektivy canon, Kvalitní mikrofon, Ruční výběr, Očekávaný nástupce, Stabilizace, Ruční ukládání, Kameraman

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 30

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje