Krátké foto: reportážní DV kamera Canon XL2

Hledáte-li v dnešní době kameru, která by mohla být zařazena na vrchol oblasti amatérských a používá se v profesionální praxi, pak právě tento kousek od Canonu je přesně to pravé pro vás.

Od uvedení hitu několika posledních let, modelu XL1, uběhly již více než 4 roky, a proto se dalo očekávat, že novinka na sebe nedá dlouho čekat. V průběhu tohoto roku se na našem trhu objevil očekávaný nástupce, model XL2. Oproti svému předchůdci nabízí mnohá vylepšení, o která se s vámi chceme podělit. Podrobný test právě připravujeme do Speciálu Computeru s podtitulem Digitální video.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro kameru těchto rozměrů (225 × 220 × 496 mm) je nutností ramenní opěrka, samozřejmostí je také kvalitní mikrofon  

Canon XL2 disponuje třemi CCD čipy o rozlišení 800 000 px a velikostí úctyhodných 1/3”. Pro ukládání záznamu se dá volit mezi formáty 16:9 a 4:3, s rozlišením 960 × 576 resp. 720 × 576 px. Solidní 2“ hledáček, který po odklopení okuláru slouží také jako LCD displej, se vyznačuje vysokým rozlišením 200 000 px a díky okuláru s korekcí dioptrické vady je jeho použití pohodlné pro každého. Klasický výklopný displej byste však hledali marně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládací prvky včetně voliče režimů a tlačítek rychlé volby i konektory jsou velmi dobře dostupné

Systém výměnných objektivů XL, známý již z předešlých kamer této značky, opět umožňuje využívat široké řady videoobjektivů XL. Se speciálním EF adaptérem lze k této kameře připojit libovolný „zrcadlovkový“ objektiv z řady EF, což skýtá výběr z více než 60 modelů. Jelikož je však tato kamera vybavena optickou stabilizací právě v objektivu, je třeba si dávat pozor na výběr vhodného zástupce této řady, v opačném případě o tuto významnou funkci přijdete. V balíčku, který je u nás dostupný, se dodává fluoritový objektiv Canon s dvacetinásobným optickým přiblížením, „amatérským“ digitálním zoomem kamera nedisponuje vůbec. Tento objektiv je také vybaven již zmiňovaným optickým stabilizátorem obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

LCD displej s robustním okulárem • CCD čipy jsou uloženy přímo pod závitem pro uchycení objektivu

Funkcemi je tato kamera doslova nabitá – disponuje nesčetnými možnostmi ručního nastavení parametrů snímání, dvěma funkčním tlačítkům lze nadefinovat vyvolání konkrétního nastavení nezávisle na právě zobrazené volbě nabídky, což umožňuje okamžitou korekci zvolených hodnot. K dispozici jsou dále 3 uživatelská nastavení pro situace, které se při snímání často opakují. Naprostou volnost má kameraman při nastavování bílé, která se dá nastavit ať již po jednotlivých složkách (R-,G-,B-Gain) a nebo je zde možnost využití předdefinovaných programů. Samozřejmostí je plně manuální ovládání ostření (s případným automatickým doostřováním), zoomu a expozice. Stejně tak lze plně manuálně ovládat až čtyři mikrofony a to včetně barvy zvuku. Mezi profesionální vlastnosti patří i zabudovaný šedý neutrální filtr.

Diskuze (22) Další článek: SkypeOut slaví narozeniny a snižuje ceny

Témata článku: Video, Canon, Kamera, Solidní novinka, Kameraman, Kvalitní mikrofon, Zvolená složka, Významná složka, Objektivy canon, Uchycená kamera, Can, Gain, Reportáž, Očekávaný nástupce, Ruční výběr, Objektivy, Stabilizace, Manuální ovládání, Ruční ukládání

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu