Krátká analýza současných desek a čipsetů

27. listopadu 1999
Týden v Doupěti SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Analýza dnešní nabídky v segmentu základních desek a zejména použitých čipsetů. Tyto základní informace by měli znát všichni prodejci HW. Pokud je budete znát vy, budete mít jistě navrch (a nedáte se ovlivnit marketingovými triky či počítačovými pověrami).

Název základní desky (v angličtině mateřské desky - motherboards) nebyl jistě zvolen náhodně. Tyto mnohovrstvé a značné komplikované elektronické soustavy jsou skutečnou základnou každého PC. Pokud bychom počítač přirovnali k automobilu pak by procesor byl motorem a základní deska podvozkem. Počítačový "podvozek" tedy poskytuje systému potřebnou stabilitu - pokud se jednotlivé komponenty hádají, či jinak "neladí" je to často způsobeno právě základní deskou.

Mnohé dnešní sestavy jsou z pohledu použitých základních desek šetřením na nesprávném místě. Marketingoví mágové ví, že v prospektu se laik spíše zaměří na typ procesoru a ne na typ použité základní desky. Takové sestavy sice většinou dobře šlapou do doby, než se ji pokusíte zásadněji změnit / modernizovat. Pokud tedy máte představu o tom jak chcete vybavit Váš počítač i v budoucnosti, věnujte výběru základní desky zvýšenou pozornost.

Srdcem základní desky je čipová sada

Základní desky jsou dnes ve své podstatě pro výrobce technologickými stavebnicemi - vždy jsou postavené na bázi určité čipové sady (chipset). Ten určuje 90% vlastností desky. I když mnozí výrobci obměňují a obohacují konstrukcí svých desek, stále zde zůstává příbuznost s jinými deskami se stejným čipsetem.


Základní čipy jsou většinou dva: vpravo tzv. North bridge i82443ZX, vlevo South bridge.
Deska na obrázku je ve formátu ATX, nahoře vidíme panel výstupních konektorů (LPT, COM, USB, KBD, mouse).

Protože 95% nově prodaných procesorů je od Intelu, zaměříme se nyní na platformu Pentium II /Pentium III / Celeron a současně nabízené typy. Poznámka: Podpora USB, IrDA, PCI 2.1, SDRAM, UltraATA 33 je dnes již samozřejmostí - proto ji nebudu zmiňovat.

Pojďme ale raději k jednotlivým čipsetům...

Témata článku: Čipy, Analýza, Sestavy, Tchajwanská firma, Paměťová sběrnice, Vylepšený parametr, Základní deska, Kvalitní kousek, Apollo 11, Laika, Určitá kvalita, Výrobce, Sis, Základní frekvence, Alladin, Nejmodernější čip, Základní desky, Čip, Krátká, Ali, Jednotlivé čipsety, Firma, Pokrevní bratr, Desky, Funkční párVy a počítač: Kdy přejdete na Windows 11?
redakce
Windows 11Vy a počítačAnkety
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Týden Živě: Google ruší mobilní Android Auto a navigace Mapy.cz stále pokulhává
David PolesnýJakub Čížek
Android AutoMapy.czTýden ŽivěVideo
Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

** Microsoft revidoval minimální požadavky na Windows 11 ** Jsou pořád hodně přísné, přidal navíc jen pár CPU ** Jedenáctky půjde nainstalovat i tak, ale neměli byste to dělat

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

** Otestovali jsme v Česku jeden z prvních kusů satelitního internetu Starlink od SpaceX ** Instalace je jednoduchá a vše se dělá přes mobilní aplikaci ** Rychlosti jsou zatím až 270 Mb/s

Karel Javůrek
StarlinkSpaceXTesty
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple