Králem čipsetů je SiS!

Před rokem se o firmě SiS téměř nemluvilo, nyní je to technologický leader na poli čipsetů. Největší konkurenti, VIA a Intel, se sice snaží bojovat, ale proti přesile SiS nemají šanci. Během posledních měsíců jsme byli svědky překvapivého nástupu výrobků SiS, v následujícím půl roce bude dominance těchto čipsetů ještě větší. 
Kapitoly článku
 

Pokud si ještě vzpomínáte na ředitele firmy SiS, který tvrdil, že ovládnou 50 % trhu s čipsety, pravděpodobně vám to v té době připadalo směšné. Nyní se dominance SiS stává realitou, v ruku v ruce s levnými deskami. Nebo si myslíte, že je cena 4000 Kč s DPH za kvalitní desku od MSI pro procesory AMD s podporou pamětí PC2700 byla před rokem myslitelná?

Na CeBITu jsem mluvil s několika velkými výrobci základních desek (ASUS, MSI, EPoX a Soltek). Zejména MSI se stala velkým příznivcem čipsetů SiS, protože v dohledné době se vzdala možnosti vyrábět základní desky pro Pentium 4 s čipsety VIA. ASUS je na tom obdobě a EPoX se také dal na horečné podporování čipsetů SiS. Poslední jmenovaný, Soltek, začíná ve velké míře čipsety SiS preferovat.

Po velkém úspěchu čipsetů SiS 645 a SiS 735 a nyní i 745 se brzy dočkáme dalších novinek, které zatřesou celým čipsetovým průmyslem. 

Čipsety pro procesory Intel

Během dubna si budeme moci koupit první základní desky s čipsetem SiS 645 DX, který se u nás jako první objeví na desce MSI 645E Max 2 a ASUS P4S533. Recenzi tohoto čipsetu a desek přineseme samozřejmě jako první. Čipová sada 645 DX vychází z čipsetu SiS 645, od které se liší zvýšeným FSB na 533 MHz. Díky tomuto čipsetu budeme moci přektatovávat jedna radost a přitom užívat výhod 333 MHz pamětí (neoficiálně i 400 MHz). Čipset bude dodáván v kombinaci se southbridgem SiS 962 (úplně první desky budou vybaveny ještě trochu postarším SiS 961B.

Na léto můžeme od čekat SiS další "lahůdku" - čipset SiS 648, který byl uveden na CeBITu. Má ve vínku oficiální podporu pamětí PC3200 a AGP 8x. Nové paměti DDR SDRAM PC3200 výkonnostně překonávají RDRAM paměti PC800 (pokud to můžu interpretovat Sandrou, tak jde o poměr 1500 MB/s k 1750 MB/s, prospěch DDR pamětí). Čipset se bude dodávat v kombinaci se SiS 963 (viz. dále).

čipset SiS 648

Na podzim plánuje SiS velmi zajímavý čipset SiS 655 s dvoukanálovou paměťovou architekturu za použití pamětí PC2700. Teoretická propustnost pamětí by měla být 5,4 GB/s. Prakticky se této propustnosti však nevyužije, protože je zde brzda jménem FSB, která má propustnost pouze 4,2 GB/s. I tak se budeme moci dočkat velmi zajímavých výsledků. Pravděpodobně se nedočkáme podobného fiaska jako s nForcem, kde byl nárůst výkonu minimální, přeci jen FSB Pentia 4 má nyní dvojnásobnou propustnost než má Athlon. Podpora AGP 8x je samozřejmostí,

Na závěr roku nás čeká velké překvapení - SiS 658. První neintelovský čipset podporující paměti RDRAM. přesněji se bude jednat o podporu paměti RDRAM PC1066 vyráběné technologií 4i, která by měla snížit cenu RDRAM modulů na přijatelnou úroveň. Vzhledem k velmi dobrým výsledkům čipsetu i850E, který jako první RDRAM PC1066 podporuje můžeme očekávat podobný výkonnostní nárůst. Jen pro představu - Pentium 4 2,6 GHz s čipsetem i850E je výkonnější než Pentium 4 3 GHz s čipsetem i850. Je možné, aby se po mnoha nezdarech RDRAMy prosadily?

Poslední dva jmenované čipsety se možná dočkají i southbridge SiS 964, který jako první podporuje rozhraní Serial ATA.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,