Král je mrtev, ať žije král: nová řada iPAQ 39x0

Compaq reaguje svou novou řadu oblíbených iPAQů na stále sílící konkurenci na poli kapesních počítačů s operačním systémem Pocket PC. Konečně se objevily potvrzené informace o vzhledu i technickém vybavení, pojďme se tedy podívat, jestli máme začít šetřit na nový kapesní počítač.

Ještě před necelými dvěma lety byl stav na poli kapesních počítačů s operačním systémem od Microsoftu „jednoduchý“. U pomyslného kormidla se střídaly tři firmy – Compaq se svými iPAQy, HP s Jornadami a konečně Casio s Cassiopeiou. Jak jsme se přesvědčili na letošním CeBITu, význam a hlavně potenciál kapesních počítačů si uvědomuje stále více známých i méně známých společností. Zajímavých pédéáček se objevuje jako hub po dešti a snad každý přístroj překvapí něčím zajímavým a užitečným. Compaq po spojení s HP si musí udržet krok se špičkou a zachovat skvělé jméno iPAQ. Sotva jsme se nabažili iPAQů řady 38x0 (byly představeny v říjnu minulého roku), už Compaq představil řadu 39x0, která zatím čítá dva modely – 3970 a 3950. Jaké jsou novinky?

Starý nový iPAQ

Oba přístroje jsou si podobné jako vejce vejci a rozdíl je, stejně jako u modelů 3850 a 3870, v ne/přítomnosti Bluetooth. Vzhled přístroje byl často diskutovanou záležitostí a objevovalo se mnoho různých názorů. V tomto směru je konečně jasno a můžeme říct, že se nová řada 39x0 oblékla do kabátku modelů 38x0. Je to dobrý tah? iPAQy 38x0 jsou oproti progresivní konkurenci vcelku velké a hmotnost by mohla být také o chlup menší. Co mne mrzí nejvíc je absence jakéhokoli ovládacího prvku na straně přístroje – ať už kolébkové tlačítko či ještě lépe kolečko. Každý majitel iPAQu mi dá zapravdu, že ovládat přístroj jednou rukou není nic lehkého, vlastně je to nemožné. I kvůli těm nejjednodušším úkonům musíme vytahovat stylus a využít obě ruce, což je nepříjemné třeba když jdete po ulici a v ruce nesete kufřík. Boční tlačítko má praktické využití při čtení elektronických knih, dlouhých dokumentů či internetových stránek. Škoda přeškoda.

Zachován byl i displej – jde opět o aktivní TFT s rozlišením 240 × 320 se schopností zobrazit až 65 tisíc barev. Dle předběžných informací má být podstatně vylepšeno podsvícení displeje – což je dobře, ale osobně bych uvítal rozšíření možností podsvícení i na druhou stranu, v naprosté tmě dnešní iPAQy svítí zbytečně mnoho a plýtvají tak energií. Když už jsme u té energie, staré šasi neumožní výměnu akumulátoru bez návštěvy servisu. To je velký deficit, iPAQy nikdy nevynikaly výdrží na jedno nabití a výměnné akumulátory by jistě uvítalo mnoho zájemců.

Duši má v rukou Microsoft

Operačním systémem je starý známý Pocket PC 2002 se všemi klady i zápory. Součástí základní dodávky je opět balík Pocket PC Office, tedy Pocket Word a Pocket Excel. O Multimédia se opět postará Windows Media Player for Pocket PC. Compaq se konečně rozhodl přidat do základní nabídky i nějaký ten software navíc, konkrétně jde o prohlížeč obrázků a program, který z vašeho iPAQu udělá dálkové ovládání. Z tohoto důvodu byl i zvýšen výkon infraportu.

Srdce má tep téměř půl gigahertz

Hlavním (marketingovým?) tahounem nové řady mají být procesory Intel XScale PXA250 400 MHz, které tepou na dvojnásobné frekvenci než starý známý Intel Strong ARM SA1110 206MHz. Použití nového procesoru je dle mého názoru na místě, mnoho aplikací Pocket PC jej jistě využijí (čtení časopisů v *.PDF, surfování internetem, videosekvence, velké databáze apod.) . Teorie je hezká, už se těším na nové iPAQy v praxi.

Paměť je vedle procesoru nejdůležitějším měřítkem kapesních počítačů. Ani zde se však nekonají žádné velké změny. Základní RAMka je u obou modelů 64MB, tedy stejně jako u 3760, 3870 a 3850. Mírná změna se však koná ve velikosti ROMky – model 3970 bude mít místo klasických 32MB celých 48 MB. Těžko říct, kolik místa zbude u modelu 3950 na iPAQ File Store (ukládání důležitých souborů do FLASH paměti) - vzhledem k několika novým aplikacím ve standardní dodávce (nebudou-li se instalovat do RAMky). Větší ROMka také může zvěstit příchod nové verze Pocket PC, která menší určitě nebude.

Paměťovou kapacitu lze zvýšit pomocí paměťových karet Secure Digital a slot podporuje i SDIO kompatibilní zařízení, tedy přídavné moduly velikosti paměťové karty. Na trhu se jistě objeví GPS, Wi-Fi, Bluetooth a možná i telekomunikační moduly.

Klepněte pro větší obrázek

Jasnější iPaq řady 3900 je vpravo

Vyplatí se?

Jak jsme se přesvědčili, nová řada 39x0 nepřináší mnoho vylepšení. Tento krok byl však nutný, konkurence se ohání novými procesory a Compaq nesmí být pozadu. Na druhou stranu, Compaq mohl přístroj dotáhnout k dokonalosti – hlavně v oblasti rozměrů, ovládání a také výměnných akumulátorů. Ceny nových přístrojů jsou v přepočtu díky velmi příznivému kurzu koruny a dolaru příjemně nízké. Předběžně si HP cení svého nového výtvoru na necelých 23 tisíc korun (3970!), což je dokonce o deset tisíc méně, než stál na počátku prodeje model 3890. Koncové ceny však budou pravděpodobně mnohem vyšší, mému soukromému odhadu třicet tisíc korun za model s Bluetooth však neodpovídají ceny konkurence, která chystá zajímavé modely za zajímavé ceny. Nechejme se tedy překvapit, s jakou cenou iPAQ přijde.

Ve zkratce:

Kapesní počítač Compaq iPAQ 3950 (3970)
Rozměry: 135 × 84 × 15 milimetrů
Váha: 184 gramů
Operační systém: Pocket PC 2002
Procesor: Intel XScale PXA250 na frekvenci 400Mhz
Displej: TFT 240 × 320, 65 tis. Barev
RAM: 64MB
ROM: 32MB (48MB)
Paměťové karty: Secure Digital, slot s podporou SDIO
Komunikace: IrDA, Bluetooth (jen 3970)
Předběžná cena: 649 dolarů (749 dolarů)

Diskuze (6) Další článek: Fujifilm 6900Zoom: Zrcadlovec ebenovitý

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Starý počítač, SDIO, Wi-fi a Bluetooth, Nová řada, Zajímavé místo, HP Compaq, Zajímavý krok, Dlouhý dokument, Mírná změna, Boční tlačítko, Nový model, Deficit, Romka, Výměnný akumulátor, Starý přístroj, Aktivní surfování, Nejjednodušší úkon, Král, Pocket


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 150

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk