KPNQwest se otřásá v základech

25. května 2002
Mozilla 1.0 RC3 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Nizozemská centrála KPNQwest je vystavena ohromnému tlaku věřitelů, ve čtvrtek odstoupila jeho dozorčí rada a společnost se hodlá uchýlit pod křídla zákona na ochranu před věřiteli.

Společnost KPNQwest N.V. (www.kpnqwest.com) se sídlem v Nizozemí, která je mateřskou firmou české KPNQwest/GTS (www.kpnqwest.cz), ve čtvrtek oznámila tisku, že požádala o ochranu před věřiteli podle nizozemského zákona. Týž den s okamžitou platností odstoupila dozorčí rada KPNQwestu. Společnost od chvíle, kdy začalo být jasné, že není schopna včas vyrovnávat své závazky, vyjednává s věřiteli, mezi nimiž jsou především velké banky, a snaží se získat finanční prostředky i z řad podnikových investorů.

KPNQwest nyní doplácí na velké zadlužení, které postihlo v uplynulých pěti letech všechny velké telekomunikační společnosti. Výdaje firem šly především do budování komunikační infrastruktury a do licencí k provozování služeb. Společnost KPNQwest navíc v březnu dokončila akvizici Global TeleSystems (GTS) a vysokorychlostní páteřní sítě Ebone. Sama také v minulém roce výrazně pokročila při dokončování optické sítě EuroRing, která 1 500 kilometrů zasahuje i na naše území. Akvizice GTS si vyžádala vysoké výdaje, KPNQwest předpokládal, že 435 milionů euro získá jako půjčku od konsorcia bank a z obligací, které vydala v objemu 211 milionů euro s 10% úrokem a splatností do roku 2012. Právě dokud neskončí jednání o osudu této půjčky, žádá KPNQwest věřitele o čas a důvěru.

Mluvčí české KPNQwest/GTS Barbora Komínková poskytla Živě následující prohlášení o důsledcích nynější krize nizozemského KPNQwestu na Českou republiku:

„V reakci na (…) prohlášení společnosti KPNQwest N.V. společnost KPNQwest/GTS oznamuje, že situace centrály vzhledem k oddělenému hospodaření nemá přímý vliv na provozní ani finanční chod české pobočky, která vykazuje kladné hospodářské výsledky a poskytuje služby v nezměněné kvalitě. Pro veškeré informace vztahující se k finanční situaci mateřské společnosti je nutno se obrátit na KPNQwest N.V.“

Pokud by došlo k nejhoršímu a nizozemský KPNQwest zkrachoval, pak by se to české firmy KPNQwest/GTS dotklo pravděpodobně především v předmětu správy místní části EuroRingů a vztahu k případnému novému vlastníkovi mezinárodních páteřních sítích.

V pátečním vydání NetImperative spekuluje Chris Lake o nejpravděpodobnějších zájemcích o KPNQwest, pokud se firmě nepodaří současnou situaci zvládnout. Mezi potenciálními zájemci prý jsou British Telecom, Cable & Wireless, AT&T, Verizon nebo Telefonica. Potíž se zájemci tkví ale v tom, že vysoké zadlužení se týká i jich samotných.

Výše sporného dluhu se téměř rovná očekávaným úsporám z akvizice GTS, které by v horizontu čtyř let mohly dosáhnout až 600 milionů euro.

Poznámka: V červnovém čísle časopisu e-biz, vychází rozhovor s generálním ředitelem KPNQwest/GTS Milanem Rusnákem. E-biz vyjde v pondělí 3. června.

Diskuze (2) Další článek: Mozilla 1.0 RC3

Témata článku: Cable, Červnové vydání, Základ, Telefonica, Dluh, Mateřská firma, Následující prohlášení, Půjčka, KPN, Zak


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 168

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní