Technologie | Procesory | Paměti

Kouzlo? Chytrá komprese slibuje násobně vyšší kapacity i rychlosti pamětí. Ty se přitom nemusí změnit

Možná se  brzy dočkáme menší revoluce v oblasti pamětí a to při použití stávajících kapacit i rychlostí. Startup Zeropoint Technologies AB má totiž řešení, jak zvětšit kapacitu operačních pamětí a zvýšit propustnost, obojí beze změny samotných paměti.

Startup totiž vlastní patent na „unikátní“ technologii, která dokáže pomocí vlastního chytrého algoritmu komprimovat paměťová data v reálném čase pomocí speciálního hardwaru. Díky tomu lze do stejné kapacity operační paměti uložit větší množství dat a zároveň zvýšit výslednou propustnost, aniž by se to výrazně podepsalo na latenci (1 až 100 ns).

Dle vyjádření lze díky této technologii zvýšit propustnost dvoj- až trojnásobně. Hardware se nachází mezi paměťovým řadičem a cache (v procesoru) a linkami propojují operační pamětí s procesorem. Samotné obvody tak musí výrobci procesorů implementovat a lze očekávat, že startup bude řešení nabízet formou licence.

V současnosti je systém hotový pro 28nm výrobu u TSMC s implementací sběrnice na frekvenci 800 MHz s propustností 32 GB/s. Ve výsledné 7nm formě by obvody měly pro dvoukanálový řadič u osmijádra zabrat jen 1,36 mm² a 3,02 mm² u osmikanálového řadiče v 32jádrovém procesoru.

Technologie je tak zajímavá nejen v oblasti serverů, ale i tam, kde je málo místa na rozšíření kapacity operační paměti – třeba mobilní telefony a podobně.

Startup získal novou seed investici v hodnotě 2,5 milionu eur na další vývoj.

Diskuze (24) Další článek: Notebook Framework je snem všech geeků. Vyměníte v něm prakticky cokoliv

Témata článku: Technologie, Procesory, Startupy, Čipy, TSMC, Investice, Paměti, DDR4, DDR5, Patenty, Kouzlo, Procesor, Rychlost, Operační paměť, PAM, Vysoká kapacita, Start-up, Propustnost, Kapacita, Paměť, Komprese, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť