Technologie | Procesory | Paměti

Kouzlo? Chytrá komprese slibuje násobně vyšší kapacity i rychlosti pamětí. Ty se přitom nemusí změnit

Možná se  brzy dočkáme menší revoluce v oblasti pamětí a to při použití stávajících kapacit i rychlostí. Startup Zeropoint Technologies AB má totiž řešení, jak zvětšit kapacitu operačních pamětí a zvýšit propustnost, obojí beze změny samotných paměti.

Startup totiž vlastní patent na „unikátní“ technologii, která dokáže pomocí vlastního chytrého algoritmu komprimovat paměťová data v reálném čase pomocí speciálního hardwaru. Díky tomu lze do stejné kapacity operační paměti uložit větší množství dat a zároveň zvýšit výslednou propustnost, aniž by se to výrazně podepsalo na latenci (1 až 100 ns).

Dle vyjádření lze díky této technologii zvýšit propustnost dvoj- až trojnásobně. Hardware se nachází mezi paměťovým řadičem a cache (v procesoru) a linkami propojují operační pamětí s procesorem. Samotné obvody tak musí výrobci procesorů implementovat a lze očekávat, že startup bude řešení nabízet formou licence.

V současnosti je systém hotový pro 28nm výrobu u TSMC s implementací sběrnice na frekvenci 800 MHz s propustností 32 GB/s. Ve výsledné 7nm formě by obvody měly pro dvoukanálový řadič u osmijádra zabrat jen 1,36 mm² a 3,02 mm² u osmikanálového řadiče v 32jádrovém procesoru.

Technologie je tak zajímavá nejen v oblasti serverů, ale i tam, kde je málo místa na rozšíření kapacity operační paměti – třeba mobilní telefony a podobně.

Startup získal novou seed investici v hodnotě 2,5 milionu eur na další vývoj.

Diskuze (24) Další článek: Notebook Framework je snem všech geeků. Vyměníte v něm prakticky cokoliv

Témata článku: Technologie, Procesory, Startupy, Čipy, Investice, DDR5, Paměti, TSMC, DDR4, Patenty, Kouzlo, Procesor, Start-up, Vysoká kapacita, Rychlost, Paměť, Operační paměť, Kapacita, Propustnost, KompreseBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Nastavení vzhledu Windows 11: Vyzkoušeli jsme tmavý motiv a vrátili Start doleva
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika