Kamera | Airbnb

Koupili si nocleh přes Airbnb. Pak si všimli, že je sleduje kamera

  • Hosté objevili v domě pronajatém přes Airbnb skrytou kameru
  • Firma nejprve jejich případ nijak neřešila
  • Poté, co se kauza dostala do médií, vrátila hostům peníze
Koupili si nocleh přes Airbnb. Pak si všimli, že je sleduje kamera

Zajímavou kauzu řeší americká zpravodajská stanice CNN, přes kterou se dostala i do dalších médií. Celý příběh se týká rodiny Barkerových z Nového Zélandu, která se vydala na 14měsíční výlet napříč Evropou. Pro ubytování v irském městě Cork si přes Airbnb pronajali dům.

Jakmile si rodina vybalila své věci, pustil se Andrew Barker, pracující v oblasti IT bezpečnosti, do skenování bezdrátové sítě, poskytované v rámci domu. Odhalil přitom kameru a následně i jí poskytovaný přímý přenos. Z úhlu záběru rodina odhalila kameru v zařízení připevněném na stropě v obýváku, které vypadalo jako detektor kouře nebo oxidu uhelnatého.

A co na to Airbnb?

Pro rodinu to byl poměrně nečekaný šok. Zakryli tedy kameru útržkem papíru a zavolali na infolinku Airbnb, kde jim však nebyli schopni poradit, jak postupovat dál. Operátorka pouze upozornila, že při zrušení pobytu v objednaném termínu by zákazníci nedostali své již zaplacené peníze zpět.

Následně tedy Andrew Barker kontaktoval majitele nemovitosti a konfrontoval ho se svým objevem. Ten nejprve bez jakéhokoli komentáře zavěsil, později sám zavolal a trval na tom, že kamera v obývacím pokoji je jediná v celém domě. To však hosty jako vysvětlení neuspokojilo. Navíc jim hostitel nebyl ochoten sdělit, zda kamera ukládá záznam a zachytává zvuk.

Klepněte pro větší obrázek
Záběr z kamery a skrytá kamera u stropu (z příspěvku Nealie Barker)

Barkerovi situaci vyřešili tak, že se přestěhovali do nedalekého hotelu a následující den kontaktovali Airbnb, kde se dožadovali řešení. Toho se však nedočkali – firma, vystupující v roli prostředníka, považovala jejich postup za zrušení rezervace. Nakonec ale přislíbila, že situaci vyšetří a do té doby pozastaví nabídku dané nemovitosti.

Řešení přišlo až po medializaci

Podle Nealie Barker firma Airbnb během následujících dvou týdnů rodinu nijak nekontaktovala. Když se sama dotázala, jak celá situace dopadla, bylo jí sděleno, že hostitel byl „zproštěn viny“ a nabídka nemovitosti na jejich serveru byla znovu obnovena. Teprve poté, co o incidentu informovala na Facebooku a zprávu následně přinesla lokální novozélandská televizní stanice, byla nabídka daného domu na Airbnb trvale zablokována.

V oficiálním prohlášení pro CNN Airbnb uvádí, že bezpečnost a soukromí je prioritou jejich služby. Zmiňuje dokonce i to, že v podmínkách jsou zakázány jakékoli skryté kamery v pronajímaných objektech, respektive, že hostitelé musí zveřejnit „jakýkoli druh monitorovacího zařízení“, a to i neaktivního či nefunkčního. Proto prý přikročila k „zabanování“ tohoto poskytovatele ubytování.

Firma přiznává, že řešení incidentu neodpovídalo stanoveným standardům, rodině se nakonec omluvila a vrátila jí celou uhrazenou částku. Je ale otázkou, zda by se Barkerovi dočkali kompenzace v případě, že by se jim nepovedlo nepříjemnou situaci tak široce medializovat.

Diskuze (32) Další článek: Google předběhl Amazon. Jeho Wing spouští v Austrálii doručování zboží drony

Témata článku: Bezpečnost, Facebook, Evropa, Kamera, Airbnb, Kauzy, Nemovitost, Nový Zéland, Nocleh, Barker, CNN, Rodina, Hostitel, Ubytování, Skrytá kamera


Určitě si přečtěte

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 72

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

Stanislav Janů, Vladislav Kluska | 76Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?