Koupí Microsoft firmu Borland?

Ve vývojových nástrojích to nyní vře na plné obrátky. Spekulace jsou sice stále spekulacemi, ale kupodivu nejsou nějak výrazně popírány.
Nedávno zveřejnila IBM svůj úmysl koupit vývojářskou firmu Rational za více než dvě miliardy dolarů. Pro IBM to ale neznamená pouze pohlcení a začlenění nějaké firmy pro integraci do svého vývojového týmu, neméně důležité je, že Rational velmi úzce spolupracovala nejen s IBM ale i Microsoftem a Borlandem ohledně jejich vlastních produktů. Rational byl pro Microsoft partnerem ohledně .NET, a současně i sám Microsoft používá produkty Rational při vývoji svých produktů. Nyní tak bude Microsoft závislý na IBM a to mu nemusí plně vyhovovat.

Objevily se spekulace, že Microsoft přijde s protinabídkou na odkoupení Rationalu, aby zmařil akci IBM. Peněz má Microsoft dost, v tom problém nebude, Microsoft ale toto poměrně ostře dementoval. Ztrátu neutrpí a má dost jiných partnerů na .NET.

Už tak nekompromisní ale není Microsoft ohledně pohlcení Borlandu, což je další fáma, která se v posledních dnech objevila. Borland byl partnerem Rationalu a z jeho pohledu se jedná o vážnější zásah. Sice nadále bude jeho partnerem, vzájemná spolupráce ale nebude tak silná.

Microsoft má s výraznými investicemi do svých konkurentů již poměrně zkušenosti. Před více než dvěma lety získal čtvrtinu ve firmě Corel, které v té době procházela těžkým obdobím. Corel je teď významným partnerem přes .NET a z dřívější silné linuxové divize je nyní téměř jen laboratoř pro převod technologií Windows na unixové platformy.

Borland je proti tomu stabilní firmou, která se úspěšně našla ve vývojových nástrojích pro Windows a Linux, kde těží ze stejného prostředí a možností. Vývojáři jsou tak schopni bez větších komplikací přecházet mezi platformami. V oblasti vývoje pro Windows je Microsoft se svým Visual Studiem .NET hlavním tahounem, z pohledu Microsoftu by mohlo být zajímavé začlenění Delphi mezi podporované jazyky. Vývoj Visual Studia ostatně již má několik let na starosti duchovní otec Delphi a Turbo Pascalu Anders Hejlsberg, který právě z Borlandu do Microsoftu v roce 1996 odešel. Linuxové vývojové nástroje nemají z hlediska ostrého přístupu Microsoftu k Linuxu nějaké opodstatnění a spíše by byly zmrazeny či úplně zrušeny. Pokud by prostě Borland svými nástroji začal být na Linuxu příliš úspěšný, mohl by jej Microsoft pohltit. V každém případě by ale takováto transakce musel projít antimonopolním úřadem, což nemusí být v tomto případě stoprocentně úspěšné.

Diskuze (64) Další článek: Tři nové služby od Googlu

Témata článku: Microsoft, Rational, Pascal, Úspěšný produkt


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 85


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání