Úložiště | Plasty

Kostička Lega by mohla být superúložištěm zítřka, bajty lze totiž ukládat i do umělé hmoty

A máme tady dalšího bizarního adepta na nezničitelné úložiště budoucnosti. Po experimentech s vypalováním bitů femtosekundovým laserem do nejrůznějších čirých hranolů a po snaze kódovat tytéž bity jako sekvenci umělé DNA přicházejí na řadu další makromolekuly. Konkrétně polymery a umělá hmota.

Tým výzkumníků z Texaské univerzity v Austinu a laboratoře Erisyon uložil do polymeru zprvu jen obecnou hlášku „Hello, World!“ a poté i složitější větu z románu Jane Austenové Mansfieldské panství:

if one scheme of happiness fails, human nature turns to another; if the first calculation is wrong, we make a second better: we find comfort somewhere

S výsledkem se pochlubil v odborném časopisu Cell Reports Physical Science.

Klepněte pro větší obrázek
Věta výše jako několik složitých makromolekul – oligomerů

No dobrá, ale proč proboha ukládat písmena do složité molekuly? Jednou z výhod by měla být ohromná informační hustota, která převyšuje i zmíněnou DNA, no a tou druhou pak trvanlivost. Vhodně zvolená umělá hmota by totiž mohla odolat nepřízni osudu mnohem lépe než DNA.

Místo bitů osmičkové monomery

Polymerová molekula se skládá z hromady stavebních bloků – monomerů. Jejich kombinací a propojováním pak můžeme kódovat libovolnou informaci – autoři studie zvolili osmičkovou soustavu, tedy ukládání čísel 0-7.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Monomery reprezentující čísla osmičkové soustavy, oligomer se zprávou „Hello, World!“ a jeho překlad zpět do osmičkové soustavy a na sekvence bitů reprezentující znaky ASCII

Jako chemický stavební kámen použil tým z Texasu šestnáct různých aminoalkoholů, ze kterých sestavil osmnáct složitých molekul – oligomerů, ve kterých byly konečně zakódované ASCII znaky ve formě čísel osmičkové soustavy. Každá chemická struktura odpovídala jednomu. Co je však zdaleka nejdůležitější, zakódovanou informaci se autorům také podařilo přečíst.

Zatím se pochopitelně jedná jen o klasický proof-of-concept a vědci teprve teď budou zkoumat, zdali by šlo do molekul uložit i něco přece jen praktičtějšího; třeba Týden Živě. Výzvou bude také rychlost zápisu a čtení, která momentálně odpovídá spíše PCR testu na koronavirus v poněkud ospalé laboratoři.

V dohledné době tedy asi ještě nebudeme archivovat sbírku fotografií z dovolené do plastového kelímku – a ke všemu rychlostí USB 3.x, nicméně za dalších sto let už by to mohlo být jiné. Dlouhodobých archivačním technologiím totiž dodnes vládnou principiálně vlastně relativně staré magnetické pásky.

Diskuze (6) Další článek: Twitter začne na mobilu ukazovat box o vakcínách. Zabere většinu obrazovky

Témata článku: Technologie, Věda, Lego, Úložiště, Plasty, Laboratoř, PCR, PCR test, Austin, Eris, Texas, Byte, Umělá hmota, Kostička, Hmota, SUP, Molekula, Bajt, ASCII, Bit, Zítřek, Polymer, Texaská univerzita, Stavebnice Lego na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

** Huawei už třetím rokem trpí pod americkými sankcemi ** Značka sice může používat americké procesory, ale bez podpory 5G ** Jak obejít sankce? Co třeba doplňkovým krytem s 5G modemem?

Martin Chroust
5GObaly a pouzdra