5G

Koronavirus může urychlit budování sítí 5G, roste potřeba rychlých sítí s vyšší kapacitou

Americká vláda a telekomunikační úřad FCC se snaží urychlit budování sítí 5G, aby zajistily dostatečnou kapacitu internetového připojení, upozorňuje CNBC. Důvodem je rozšiřující se pandemie, která lidi nutí zdržovat se dlouhodobě ve svých domovech a využívání internetu tím rapidně roste. 

V Evropě už jsme enormní vytížení internetových sítí zaznamenali a ačkoli nedochází k žádnému kolapsu, propustnost se na některých místech dostala na limity. To vedlo k tomu, aby se ozvaly orgány Evropské unie a snažily se alespoň trochu odlehčit internetovým linkám ze strany multimediální zábavy. V USA zatím k omezování nedochází, ale sítě jsou tu enormně vytížené rovněž. „Bude to velký stresový test pro naše sítě,“ uvedla Jessica Rosenworcel z FCC.

Na vyhodnocení je ale ještě příliš brzy, v USA má příchod pandemie zpoždění a ačkoli Kalifornie již vyhlásila karanténu, v ostatních státech se mnohdy ještě chodí do škol. Jakmile pomine počáteční panika, lidé se doma usadí a začnou vehementně využívat videokonferencí a streamovaných médií k práci, vzdělávání i zábavě, začne ten největší nápor. 

Američtí operátoři AT&T a Verizon hlásí rapidní nárůst využití sítě, ale jejjich kapacita zatím stačí. Mobilní datové sítě nyní optimalizují tak, aby posílily rezidentní oblasti namísto zábavných center, turistických atrakcí apod., kde vytíženost naopak klesla na úplné minimum. 

Ačkoli kapacity mobilních datových sítí zatím stačí, sílí tlak na budování sítí 5G s vyšší kapacitou. Na to jsou američtí operátoři připraveni a letos bylo rozsáhlé budování sítí 5G ostatně i v plánu. Ten se nyní snaží urychlit. Koronavirus je v tomto případě akcelerátorem, ale na druhou stranu i komplikací – dodávky potřebných zařízení totiž váznou a karanténní opatření se týkají i zaměstnanců telekomunikačních firem. 

Akceleraci budování sítí 5G můžeme očekávat také v Evropě, a to ze stejných důvodů. V aktuální situaci rostou stížnosti uživatelů na rychlost připojení a v některých regionech oprávněně, protože kapacita sítě na uspokojení zvýšených požadavků všech uživatelů nestačí.

Koronavirus online

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (22) Další článek: CZ.NIC prodlužuje platnost nezaplacené české domény. Kvůli krizi nově až 60 dnů

Témata článku: Koronavirus, 5G, Internet, USA, Evropa, Evropská unie, Síť, Verizon, Budování, Americký operátor, Rychlá síť, Vytíženost, Úřad FCC, Rapidní nárůst, Vysoká kapacita, Kalifornie, FCC, Stres Test, Kapacita