Česko | COVID-19 | Hry

Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

  • Máte pocit, že naše vláda nezvládá boj s koronavirem?
  • Poradili byste si se situací lépe než Andrej Babiš a Jan Blatný?
  • Zkuste si to v českém webovém simulátoru Korona hra!

Probíhající pandemie onemocnění COVID-19 více či méně paralyzovala takřka celý svět. Česko není v tomto směru výjimkou a kroky vlády jsou často podrobovány neúprosné veřejné kritice. Myslíte si, že byste situaci zvládli lépe než premiér, ministr zdravotnictví a další členové vlády? Své schopnosti si můžete ověřit ve webovém simulátoru.

Korona hra vám umožní dostat se do role vlády, která na základě dostupných informací rozhoduje o zavádění a rušení nejrůznějších opatření. Kromě záludného viru budete muset čelit i dalším nepříjemnostem, jako jsou demonstrující nespokojení občané či celebrity, iniciující podpisové akce proti očkování.

Hra s koronavirem

Princip celé simulace je postaven na epidemiologickém modelu, který autor námětu matematik Michal Beneš konzultoval s Janem Kulveitem a Tomášem Gavenčiakem. Podrobnosti o implementaci najdete na stránkách hry.

Uživatelské rozhraní je rozdělené do tří panelů. Vlevo nahoře můžete sledovat aktuální datum (startovat budete 1. března 2020) a jsou zde ovládací prvky rychlosti plynutí času. Kromě pomalého, středně rychlého a rychlého postupu můžete čas také pozastavit, pokud například potřebujete promyslet další strategii.

Dále je zde informace o společenské stabilitě, vyjadřující (ne)spokojenost obyvatel vaší země, a vytíženost nemocnic. Tyto faktory je nutné sledovat, neboť nespokojení občané mají tendenci protestovat, přičemž pomyslným vrcholem je v tomto směru svržení vlády, čímž celá simulace končí. Překročení kapacity nemocnic pak vede k nevyhnutelnému nárůstu počtu úmrtí.

Přísná, nebo mírná opatření?

Další panel v levém dolním rohu informuje o situaci kolem viru. Zjistíte z něj množství nově infikovaných lidí, počet zesnulých, celkové výdaje státní kasy a počet imunních imunizovaných přirozenou cestou a později očkováním. Pomocí grafu je prezentován počet aktuálně nakažených osob.

Konečně pravý horní panel vám dá zakusit roli ministra zdravotnictví, případně dalších členů vlády. Můžete přes něj zpřísňovat a rozvolňovat různá opatření. Lze například vyžadovat dodržování 3R (ruce, roušky, rozestupy), zavřít hranice, omezit maximální počet účastníků na kulturních a sportovních akcích, zavírat školy, obchody a služby. Můžete také zakázat vycházení nebo poskytnout vyšší kompenzace.

Vliv zavedených opatření můžete sledovat v levém dolním panelu – zejména z grafu aktuálně nakažených na první pohled vyčtete, zda počet infikovaných stoupá, klesá, nebo stagnuje. Nezapomínejte dávat pozor na společenskou stabilitu – především v případě příliš dlouhého trvání přísných omezení může začít prudce klesat. Protestující demonstranti v ulicích určitě nejsou něčím, čemu byste chtěli čelit.

Do hry, stejně jako v reálném životě, vstupují další faktory. Ty se objevují v podobě vyskakovacích informačních oken. Dočkáte se tak například agresivnější mutace a zahájení distribuce očkovací látky. Pokud nebudete reagovat včas, upozorní vás touto cestou hygienické stanice, že přestávají stíhat trasování.

Zpřísnit, nebo rozvolnit?

Z pohledu hry jde v podstatě o dva základní parametry: mít co nejmenší počet mrtvých a utratit co možná nejméně peněz ze státní kasy. Jak to dopadne, záleží jen na vás – pokud budete příliš přísní, připravte se na nespokojené obyvatelstvo a vysoké výdaje v podobě kompenzací pro ty, jimž jste svými opatřeními zkomplikovali podnikání.

Příliš benevolentní přístup je sice zpočátku odměněn spokojeností vašich občanů, nicméně poté může dojít k přeplnění nemocnic, následně k překročení kapacity krematorií, a nakonec až k nutnosti kopat masové hroby. K dokonalosti pak chybí jen slibované mrazáky v ulicích. Za to už vám obyvatelé vaší virtuální země asi nepoděkují. Autoři podchytili i takové detaily, jako je pomalejší šíření viru v létě či vliv prázdnin.

Hra končí 30. června 2021 a na jejím konci se zobrazí výsledek. V grafu, vyjadřujícím počet zesnulých a celkové výdaje, můžete porovnat následky svého počínání s ostatními hráči. Nechybí detailní grafy s vývojem počtu nakažených, zemřelých a imunních obyvatel. Budete také moci posoudit, jak byste si z hlediska rozpočtu vedli ve srovnání se skutečnou vládou. Tak co: zvládli byste epidemii lépe?

Diskuze (74) Další článek: Astronomická družice TESS našla unikátní šestihvězdu. Na objevu se podílel i český dalekohled v Argentině

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Vláda, Česko, COVID-19, Hry, Simulátor, Jan Blatný, Česká republika, Korona, Nemocnice, Pandemie, Andrej Babiš, Graf, Virus


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný | 6

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

** Máte pocit, že naše vláda nezvládá boj s koronavirem? ** Poradili byste si se situací lépe než Andrej Babiš a Jan Blatný? ** Zkuste si to v českém webovém simulátoru Korona hra!

Karel Kilián | 74

Karel Kilián
COVID-19ČeskoHry
Japonci začali OLED panely tisknout ve velkém. Monitory zlevní a bude jich více
Lukáš Václavík
OLEDJaponskoMonitory
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce | 114

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů | 32

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy