Kopie MacBooku Air s Androidem i Windows za čtyři tisíce

Čínské kopie nejrůznějších počítačů jsou již obecné známé, tentokrát se ale přímo na Computexu objevila hliníková kopie MacBooku Air s platformou ARM i Atom.

Na Živě.cz jsme vás informovali již o dvou čínských kopiích známého MacBooku Air od Applu, který vyniká velmi tenkým hliníkovým tělem. Apple prodává jedenáctipalcové a třináctipalcové verze, čínští výrobci se ale zaměřují především na ten větší.

Minulý rok jsme tu měli kopii s úsporným Atomem za deset tisíc korun, na začátku tohoto roku pak verzi s novějším Atomem a cenou přibližně 11 500 Kč s DPH. Tyto ceny už odpovídají moderní notebookům se slušnou výbavou a dobrým rozlišením.

Ve všech případech byly ale dostupné informace velmi strohé, obvykle pouze ze stránek čínských distributorů. Tentokrát se však jeden z výrobců objevil přímo na probíhajícím Computexu, kde představil asi zatím nejvěrnější kopii třináctipalcové verze, která má navíc tak nízkou cenu, že předčí i většinu dnešních netbooků.

Klony útočí s nízkou cenou

Nová kopie má oficiální název N2-A a obsahuje 13,3″ displej s rozlišením 1 366 × 768, samozřejmě již s LED podsvícením. Uvnitř se ale neukrývá žádný výkonný hardware, ale pouze levné platformy. Jedna verze obsahuje starší jednojádrový procesor ARM Cortex-A8na frekvenci 1,2 GHz s 1 GB operační paměti a interní flash pamětí o kapacitě 8, 16 nebo 32 GB. V případě této verze je operačním systémem Android 4.0.

Klepněte pro větší obrázek
Kopie MacBooku Air téměr k nerozeznání
 (Zdroj: Netbooknews)

Druhou variantou je pak platforma Atom s novými dvoujádrovými procesory „Cedar Trail“ N2600 a N2800 s SSD o kapacitě 16 GB až 128 GB a 2 GB operační paměti. V tomto případě byl notebook prezentován se systémem Windows 8 a běžícím rozhraním Metro, které šlo pohodlně ovládat i pomocí velkého dotykového touchpadu pod klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie N2-A (Zdroj: Engadget)
 

Na okrajích notebooku lze nalézt minimální nutnou výbavu - jeden port USB 2.0, čtečku paměťových karet a mini HDMI výstup na externí monitor.

Hliníkové šasi i s kopií MagSafe

Dle informací serveru Netbooknews.com je celé tělo z hliníku, i když lze prý i na první pohled poznat, že se rozhodně nejedná o „Apple“ kvalitu. To však lze vzhledem k velmi nízké ceně předpokládat. Tato zdařilá kopie se ale vyznačuje i snahou o kopii magnetické napájecího konektoru MagSafe, který sice nefunguje tak dokonale jako originál, ale aspoň se o to snaží. Jak můžete vidět na videu, odpojí se až příliš snadno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zkopírovaný je i MagSafe (Zdroj: Engadget)

Použitá baterie má kapacitu 4 200 mAh a v případě platformy s čipem ARM udrží notebook v provozu až 8 hodin. Pokud jde o verzi s procesory Atom, tam lze očekávat výdrž kolem tří hodin. Klávesnice je taktéž kompletně zkopírovaná, tlačítka pro systém Mac OS X byste však hledali marně. V obou verzích je totiž přítomná klávesa Windows

  • Displej: 13,3″, 1 366 × 768
  • Procesor: ARM Cortex-A8 (1,2 GHz) nebo Atom N2600/N2800
  • Operační paměť: 1/2 GB
  • SSD: 8 až 128 GB
  • Výbava: WiFi, 1 × USB 2.0, mini HDMI, čtečka karet micro SD, webkamera
  • Baterie, výdrž: 4 200 mAh), 8 hodin (ARM), 3 hodiny (Atom)
  • Hmotnost: 1,5 kg
  • Cena: od 3 500 Kč s DPH (Android 4.0), od 4 000 Kč s DPH (Windows)

Levný a elegantní netbook

N2-A je sice pouze zdařilou kopií MacBooku Air a jeho kvalita zpracování a použité komponenty nemohou originálu konkurovat, nabízí ale extrémně nízkou cenu, která je nižší než u většiny netbooků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porovnání originálu a kopie (Zdroj: Engadget) 

Zatímco originální MacBook Air začíná s cenou kolem 22 000 Kč s DPH, u této kopie nabízí výrobce cenu s verzí ARM už na hranici 149 dolarů (přibližně 3 500 Kč s DPH), tedy pokud si objednáte 500 kusů. Koncová cena by se tak na trhu či v různých prodejních portálech mohla pohybovat kolem 200 dolarů, tedy přibližně čtyř až pěti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Rozdíly originálu a kopie MacBooku Air jsou na první pohled téměr neroznatelné, kopii ale chybí  znak jablka a má i Windows klávesu (Zdroj: Engadget)

Výkonnější verze s platformou Atom nabízí i podporu operačního systému Windows 8 (včetně Windows 8) a její cena je mírně vyšší, kolem 175 až 225 dolarů. Notebooky se pochopitelně nesmí běžně prodávat v USA, pokud si ho ale budete chtít pořídit, určitě se nějaká možnost najde, možná i v rámci našich aukčních platforem.

Video

K dispozici je i video s ukázkou obou verzí, které mají odlišné platformy a na kterých běží systémy Android 4.0 a Windows 8:

 

Diskuze (55) Další článek: Graf týdne: Kolik si vydělají zaměstnanci Applu

Témata článku: Hardware, Notebooky, Apple, Originální Mac, Použitá baterie, Tisíc, Win +, MacBook Air, Čínský výrobce, Kopie, Prodejní portál, Nízká cena, MacBook Air 13, Cedar, Window, Tisice, Windows +, Notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači