KoolMoves: pohrajte si s Flashem

Pomocí technologie Flash můžete vytvořit zajímavé webové stránky, animované upoutávky nebo i zajímavé hry. Originální nástroj od Macromedie však nemusí být pro každého cenově dostupný. Jiné zase odrazuje jakési povědomí o složitosti tohoto programu. V článku najdete tip na aplikaci, která se uvedené problémy snaží řešit.

 Plusy / minusy
 + rychlost návrhu
 + propracované ovládání
 + galerie klipartů
 – možnosti editoru skriptů 
 – export do videosouboru

Společnost Lucky Monkey Designs LLC je od roku 2000 známa svým nástrojem KoolMoves, který zpřístupňuje tvorbu flashových animací i začátečníkům a nabízí poměrně přijatelnou cenu. Právě přívětivé uživatelské rozhraní je silnou zbraní KoolMoves oproti jiným programům, které se snaží být alternativou pro tvorbu souborů SWF. Recenzi podobného programu SwishMax jste si mohli přečíst nedávno.

Uživatelské rozhraní KoolMoves nabízí několik druhů rozvržení ovládacích prvků, z nichž každé bude vyhovovat jinak zkušenému uživateli. S výchozím nastavením vám pomůže průvodce, který se zobrazí při prvním spuštění programu. Zvolíte si, které úkoly budete provádět nejčastěji (skriptování, tvorba bannerů, textové efekty, kompletní weby) a jaké jsou vaše znalosti (nováček, pokročilý, zkušený). Program vám poté nabídne jedno ze čtyř výchozích nastavení a upraví některé výchozí vlastnosti pro tvorbu animací. Průvodce můžete spustit i kdykoli později během používání programu. Mezi jednotlivými vzhledy se můžete snadno přepínat pomocí tlačítek v nástrojové liště programu.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce počátečním nastavením

Související odkazy

Slovník
banner
JavaScript
skript

Základ programu tvoří plocha s náhledem na upravovanou animaci. Pomocí plovoucí paletky nástrojů můžete vkládat text, obrázky, grafiku a další prvky. Vlastnosti jednotlivých objektů je možné upravovat v jiném plovoucím okně. Tento způsob práce do jisté míry připomíná Photoshop, ve kterém si můžete zobrazit pouze ty paletky, které potřebujete.

Nástroj sloužící ke tvorbě animací si lze jen stěží představit bez pomůcky v podobě časové osy. Najdete ji i zde, v panelu nazvaném Story Board. Nabízí čtyři pohledy na události, efekty, akce a zvuky a také na jednotlivé snímky (frejmy).

Z dalších ovládacích prvků mohu jmenovat panel, který zobrazuje stromovou strukturu se všemi objekty použitými v animaci. Podobně si můžete zobrazit přehled akcí spolu s délkou jejich trvání. Program také zobrazuje seznam vektorových objektů, které jste v animaci vytvořili.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá KoolMoves s rozpracovanou animací

KoolMoves můžete použít k celé řadě výstupů. Mohou jimi být animované texty, tlačítka pro ovládání navigace na webových stránkách, kompletní weby postavené na technologii Flash atd. Pro úpravu textů nabízí KoolMoves asi stovku nejrůznějších efektů. K jejich vložení se nabízí dva nástroje. Prvním z nich vyvoláte dialog, ve kterém zadáte text ručně, upravíte jeho formátování a potvrdíte. Jinou možností, jak vložit text do animace, je použití rámce s dynamickým obsahem. Text pak můžete pomocí skriptů měnit podle potřeby.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog s nastavením textových efektů

Do projektu můžete přidávat celou řadu objektů. Kromě textů a grafických prvků vytvořených příslušnými nástroji KoolMoves podporuje import rastrových a vektorových obrázků, souborů SWF a animací ve formátu FLV. Při tvorbě kompletních webů budete potřebovat ovládací prvky v podobě seznamů, zaškrtávacích políček, tlačítek a jiných. Vše je k dispozici. KoolMoves navíc nabízí použití prvku, který vymezí jakousi aktivní oblast, ve které se bude měnit obsah. Některým z vás to možná připomene filozofii programu MS Visual Web Developer 2005.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka ovládacích prvků, které můžete použít v animaci

KoolMoves obsahuje kolekci klipartových obrázků, animací a tlačítek, které můžete použít na svém webu. Výběr z opravdu velké řady najdete i ve zkušební verzi programu. Zajímavá je kolekce vzhledů webových stránek. Ty si můžete upravit podle svých představ, přičemž zůstane zachována jejich funkčnost. Velice rychle tak vytvoříte pěkné webové stránky, byť je možné, že podobný design již někdo před vámi použil.

Klepněte pro větší obrázek

Pohodlné vkládání designu webové prezentace

Seznam efektů, které lze aplikovat na vybrané objekty, je skutečně rozsáhlý. V přehledném dialogu vidíte okamžitý náhled efektu s vybraným objektem a uděláte si tak představu, jak to celé zapadne do výsledné animace. Přímo ve stejném dialogu můžete ovlivnit různé vlastnosti efektu. Drobnost, která potěší, je informace o efektech, které vyžadují podporu pro Flash 8 anebo výrazně zatěžují procesor. Kromě rozšířeného výběru efektů můžete velmi rychle aplikovat otáčení, zhasínání nebo vržení stínu.

Klepněte pro větší obrázek

KoolMoves nabízí pohodlný výběr a úpravu efektů

Libovolný objekt můžete snadno deformovat, otočit, obrátit, zvětšit atd. Veškeré úpravy v programu jsou velice rychlé a především snadné a intuitivní. Zajímavostí je automatické vytvoření preloaderu, který se zobrazí při načítání animace.

Klepněte pro větší obrázek

Preloader vytvoříte s KoolMoves velice rychle

KoolMoves používá vlastní formát pro ukládání dat. Hotovou animaci můžete exportovat pomocí průvodce do webové stránky, SWF souboru nebo do obrázků zachycujících jednotlivé scény. Export je možný i do vektorového formátu SVG. Soubory SWF je možné vytvořit ve verzích 5, 6, 7 anebo 8.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce vytvořením webové stránky

Pro pokročilé

Jakmile budete s KoolMoves pracovat delší dobu, zjistíte, že i přes veškeré možnosti dialogů a úprav pomocí myši vám něco chybí. Nemusíte se bát, o skriptování ochuzeni nebudete. V KoolMoves můžete používat Action Script. Jednoduchý editor vám nabídne i panel s používanou syntaxí. Zřejmě ale není možné označenou položku jednoduše přenést do editoru. Kromě Action Scriptu máte k dispozici i FS příkazy a JavaScript.

Klepněte pro větší obrázek

Editor skriptů s panelem syntaxe

KoolMoves je příjemný program, se kterým se pracuje opravdu ďábelsky rychle a snadno se jej naučíte. Jak se můžete dočíst na webu, jedním z jeho autorů je zkušený animátor. Myslím, že po chvilce práce s programem mi potvrdíte, že je to znát.

Pokud bych měl KoolMoves hodnotit jako uživatel a recenzent programu SwishMax, musím KoolMoves pochválit za uživatelskou přívětivost, které SwishMax ani zdaleka nedosahuje. Možnosti SwishMax mi ale pro zkušené uživatele přijdou větší, zejména díky jeho propracovanému skriptovacímu jazyku. Objektivně mohu KoolMoves doporučit méně zkušeným uživatelům k rychlé tvorbě zajímavých animací a webových stránek. Jistě oceníte dodávanou galerii klipartů a webových šablon.

 KoolMoves
 produkt  nástroj pro tvorbu Flash animací
 výrobce  Lucky Monkey Designs LLC
 web  www.koolmoves.com
 cena  45 USD
 operační systém  Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP 

Témata článku: Flash, Libovolný objekt, Podobný dialog, Rychlé vkládání, Pokročilý průvodce, Dialog, Jednotlivé prvky, Vybraný formát, Podobný objekt, Lucky, Podobný design, Ovládací panel, Efekt, Monkey, Kompletní editor, Kompletní úprava, Textová podoba, Pokročilý editor

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 198

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje