KoolMoves: flashové animace snadno a rychle

Alternativy Adobe Flash zpravidla nabízejí nižší cenu a lákají uživatele na jednodušší ovládání. Některé stojí za pozornost.

KoolMoves patří samozřejmě k těm povedenějším alternativám k Adobe Flash. Umožňuje vytvářet celou řadu úkolů – od jednoduchých animací, k rozsáhlejším projektům v podobě kompletních webových prezentací. Jeho uživatelské rozhraní je přizpůsobeno tak, aby vyhovovalo začínajícím i těm zkušenějším uživatelům.

Pro začátečníky i pokročilé

Nabídku funkcí v programu si přepínáte do čtyř režimů, k jejichž výběru slouží záložky v pravém horním rohu okna programu. Začátečníkovi je tak nabízena práce rozdělená do třech kroků. V první fázi vyberete druh animace – banner s nastavenými nebo vámi zadanými rozměry, textový efekt, obrázkový efekt nebo slideshow. V druhém kroku vytvoříte obsah. Panel nástrojů je pro začátečníky redukován pouze na knihovnu, vkládání textů, obrázků, geometrických tvarů, několik efektů a výplň.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorba animovaného banneru pro začátečníky

Třetím krokem na cestě za finální animací je její export do souboru použitelného na webu nebo v jiných aplikacích. Export probíhá v režimu průvodce, ve kterém určujete svoje znalosti práce s HTML kódem, editor, který používáte, a své schopnosti přenosu souborů na server. Na základě těchto informací vám pak KoolMoves vygeneruje kód pro vložení SWF souboru do webové stránky, uloží soubor na disk a případně vám pomůže s odesláním souboru na FTP.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce exportem SWF animace

Rozdíl mezi uživatelským rozhraním, kdy pracujete s průvodci, a ostatními podobami programu spočívá především v dostupnosti jednotlivých funkcí pomocí lišty nástrojů a lišty pod programovou nabídkou. Čím pokročilejší rozhraní si zvolíte, tím více funkcí vám KoolMoves nabídne.

Panel nástrojů nabízí výběry prvků, práci s jednotlivými body nakreslených objektů, možnost importu vektorové grafiky, SWF a FLV animací, vkládání ovládacích prvků, šablon, tvarů, výplní a dalších. Nechybí samozřejmě možnost importu běžných rastrových obrázků.

Kompletní šablony webových stránek

Zajímavá je možnost vkládání ovládacích prvků jako jsou výběry, rozbalovací seznamy, tlačítka, zatrhávací políčka, posuvníky, slideshow nebo přehrávače médií. Tím se KoolMoves docela liší od programu SWiSH Max, který rovněž patří k alternativám pro Adobe Flash. Ovládací prvky, které byste jinak ručně vytvářeli, jsou zde okamžitě dostupné a jejich vzhled a funkcionalitu pohodlně ovlivníte výběrem a nastavením vlastností v příslušných panelech.

Klepněte pro větší obrázek

Vložení přehrávače médií je naprosto jednoduché

KoolMoves se od SWiSH Max odlišuje minimálně ještě v jedné věci. Tou je nabídka šablon. Zatímco ve SWiSWH Max žádné šablony pro své projekty nenajdete a musíte si je dokoupit, KoolMoves vám nabídne základní balíček, který ocení zejména začátečníci a uživatelé, kterým nebude vadit, že nebudou příliš originální. V plné verzi programu najdete takovýchto šablon osmadvacet, v neregistrované si jich můžete vyzkoušet sedmnáct. Najdete zde jak kompletní webové stránky, tak jednoduchá rozhraní využitelná například jako prezentace na firemní CD.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete mít web kompletně ve Flashi?

Menší výtku mám k importu těchto šablon do otevřeného projektu. Rozměry animace se po importu šablony totiž automaticky nepřizpůsobí a je nutné je nastavit ručně. To lze udělat buď zadáním přesných rozměrů, nebo roztažením okrajů animace pomocí myši. Obojí je však zbytečně zdržující – šablona je od toho, aby s ní bylo co nejméně práce.

Drobné problémy s ovládáním

Podobně jako šablony jsou připraveny také kliparty. V plné verzi jich najdete 260 s dalšími třinácti animovanými. Podobně lze vkládat tlačítka a textové efekty. U výběru každého prvku je zobrazen náhled, takže okamžitě vidíte, jak by vybraná šablona nebo tlačítko mohly vypadat. V případě textových efektů je zde k dispozici trošku více nastavení. Ovlivníte použité písmo, jeho styl, velikost i znakovou sadu. Nejdůležitější je ale nabídka efektů s možností okamžitého náhledu. V pokročilém nastavení pak zadáte začátek a konec v podobě pořadí políček animace.

Bohužel dialog pro vkládání prvků nelze roztáhnout a animace tak na rozdíl od šablony není v náhledu zobrazena celá. Možnost posunutí pomocí svislých a vodorovných posuvníků to o moc nevylepší. Zcela nepoužitelné je to pak v případě, kdy si například textový efekt chcete nechat zobrazit v plné parádě i se zbytkem animace.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr textových efektů

Pro snazší orientaci v jednotlivých scénách animace budete pracovat s časovou osou. Ta je pohodlně dostupná v plovoucím panelu, takže nezabírá cenné místo na obrazovce – jednoduše ji přesunete tam, kde nepřekáží, nebo ji přímo zavřete. KoolMoves nabízí širokou paletu různých efektů, stínování nebo otáčení. V porovnání s již několikrát zmíněným SWiSH Max nabízí mnohem jednodušší přidání ukazatele načítání do animace.

KoolMoves skutečně splňuje to, o co jde alternativám Adobe Flash. Tedy nabídnout pokud možno jednodušší ovládání doplněné mnoha připravenými ovládacími prvky případně celými šablonami. Začátečníci ocení snadné ovládání, pro pokročilé je připravena třeba podpora Action Scriptu. Kromě drobných nedostatků není tomuto programu co vytýkat.

 

KoolMoves 6.1.0

 Tvorba flashových animací
 Stáhnout: Gigamania.cz
Klepněte pro větší obrázek

připravené šablony

orientace na začátečníky i zkušenější

Klepněte pro větší obrázek

zvětšování okna s náhledem na efekt

 

 

Diskuze (4) Další článek: Windows Vista SP1 ještě letos, první beta příští týden?

Témata článku: GigaMania, Import, Pokročilý nástroj, Použité písmo, Textová podoba, Třetí krok, Přesný tvar, Animace, Kompletní nabídka, Připravená šablona, Základní balíček, Efekt, Připravený průvodce, Pokročilá práce, Rozbalovací seznam, Vodorovné okno, Jednoduchý tvar, Webové rozhraní, Pokročilá možnost, Jednotlivé prvky, Adobe Flash, Plná možnost, Ovládací panel, Pokročilý průvodce