Konzumerizace IT a licenční podmínky – díl druhý

V tomto díle seriálu o konzumerizace IT si popíšeme, jak s produkty Microsoft správně zacházet i ve scénářích BYOD, abychom na všech stranách zůstali v souladu s licenčními podmínkami.
Konzumerizace IT a licenční podmínky – díl druhý

předchozím díle jsme si objasnili, jak musí společnost pokrýt přístup svých zaměstnanců k aplikačním serverům prostřednictvím klientských přístupových licencí. Ty mohou být přiděleny jednotlivým zařízením (a to i těm, které firma nemá přímo ve správě, jako jsou například domácí PC, osobní tablety, či chytré telefony zaměstnanců), nebo mohou být přiděleny zaměstnanci, který pak může k serverům přistupovat z libovolného množství zařízení, včetně jeho soukromých. Pro zavádění politiky BYOD do společnosti jednoznačně doporučuji ubírat se druhou cestou, tedy přístupovými licencemi vázanými na uživatele, neboť i když jsou tyto licence (kromě SQL Serveru) o 15 % dražší, než přístupové licence na zařízení, ve scénáři BYOD budou v celkových nákladech spíše výhodnější, protože koncových zařízení bude pravděpodobně více než uživatelů. Navíc nebude právě snadné všem těmto zařízením licenci přiřadit, protože IT oddělení je často ani nikdy neuvidí, což hrozí nejenom vyššími náklady na správu, ale také rizikem nesprávného licenčního pokrytí.

Většina společností již nějaké klientské přístupové licence pořízené má. Často se pořizují v rámci smlouvy Open Value nebo Enterprise Agreement jako platformový produkt pro všechna kvalifikovaná zařízení, a jsou i vázany na zařízení, nikoli na uživatele. Přístupové licence se v rámci těchto smluv pořizují v balíčcích (Core CAL Suite nebo Enterprise CAL Suite) a tak jsou ve variantě vázané na zařízení pořízeny přístupy i ke všem Office serverům (Exchange, SharePoint, Lync). Pokud společnost v rámci uplatňování politiky BYOD dojde k nutnosti změnit typ přístupových licencí, může tak učinit pouze při obnově předplatného Software Assurance k daným licencím, bohužel ne v průběhu trvání tříleté smlouvy. Proto doporučuji, abyste při pořizování přístupových licencí k serverovým produktům společnosti Microsoft dobře zvažovali všechny budoucí potřeby, a to až na tři roky dopředu.

Pokud už přístupové licence v režimu podle zařízení máte pořízené, konec smlouvy je v nedohlednu a toužíte po přechodu na model podle počtu přistupujících uživatelů, existuje jistá možnost. Ta spočívá v přechodu z licencí Core (Enterprise) CAL Suite na odpovídající licence služby Office 365, která v sobě obsahuje i přístupové licence k on-premise Office serverům a Office aplikacím a jejíž licenční model je založený na počtu uživatelů, využívajících službu. Tento druh přechodu lze různými mechanismy uskutečnit prakticky kdykoli v době trvání smlouvy.

Licence Office na uživatele

Přikročme nyní k tomu, jak v rámci politiky BYOD doručit zaměstnanci jeho oblíbené aplikace Office (Word, Excel, PowerPoint atp.) na libovolné zařízení a zároveň zůstat v souladu s licenčními podmínkami společnosti Microsoft. Edice Office, určené pro domácnosti a pořízené často s novým počítačem nebo jako elektronická licence v internetovém obchodě, neumožňují uživateli práci pro komerční účely, proto je nutné, aby společnost pro své zaměstnance pořídila odpovídající licence, chce-li, aby pro ni pracovali i doma a na svých strojích. Podobně jako tomu bylo u klientských přístupových licencí, i pro Office je možné pořídit licence vázané na uživatele. Lze tak učinit prostřednictvím předplatného služby Office 365, konkrétně služeb Office 365 Pro Plus nebo Office 365 Business. V tom případě je potřeba, aby společnost při aplikaci své politiky BYOD dostatečně informovala své zaměstnance o tom, že nabízí doručení Office pro komerční využití i na jejich soukromá zařízení. Jde především o to, aby si zaměstnanci službu Office 365 nepořizovali sami v rámci nabídek obsažených ve zkušebních verzích nebo ve verzích jen pro čtení na mobilních zařízeních, protože ty obvykle nabízejí typy předplatných, která nepovolují práci pro komerční účely.

Po přiřazení licence Office 365 Pro Plus nebo Business zaměstnanci si tento uživatel může instalovat Office až na pět libovolných zařízení, včetně těch, které společnost nevlastní a nemá pod kontrolou. Zároveň může daný uživatel využívat Office k editaci a soukromým i komerčním účelům až na pěti chytrých telefonech a tabletech, včetně těch soukromých. Navíc mohou uživatelé s přidělenou licencí Office 365 Pro Plus (!) přistupovat z libovolného zařízení i k Office spouštěným na serverové infrastruktuře a doručovaným na koncové zařízení prostředky virtualizace.

Office a RDS

Nejběžnější formou virtualizace Office na serverech bývá prezentační a desktopová virtualizace, ve světě Microsoft realizovaná prostřednictvím technologie Remote Desktop Services (terminálový server) a infrastruktura VDI. Z pohledu Office se jedná o totožné platformy, v obou je nutné licencí pokrýt přistupující uživatele nebo koncová zařízení, ze kterých k infrastruktuře přistupují. Pokud se zaměříme jen na přistupujícího uživatele, stačí zaměstnanci přidělit licence Windows Server User CAL, Windows Server RDS User CAL a Office 365 Pro Plus USL. Daný uživatel pak může přistupovat k Office na terminálovém serveru nebo v infrastruktuře VDI kdykoli a odkudkoli i ze svých soukromých zařízení. Je jen potřeba dát pozor na to, že na sklonku loňského léta přibyla v licenčních podmínkách povinnost Office 365 Pro Plus nasazovat na terminálových serverech s využitím instalačních sad dostupných v rámci služby Office 365 (již není povoleno k takovému nasazení využívat multilicenční média) a k jejich aktivaci je nutno implementovat na serverech technologii Shared Computer Activation, nelze je aktivovat prostřednictvím multilicenčních klíčů (například KMS), jako tomu bylo dříve.

Licence Office na zařízení

V případě, že společnost pořídí zaměstnancům Office tradičnější cestou, tedy jako desktopové aplikace prostřednictvím multilicenční smlouvy, například Office Professional Plus 2013 nebo Office 2013 Standard, způsob licenčního řešení scénáře BYOD se poněkud mění. Tradiční licence Office se totiž přidělují koncovému zařízení, nikoli uživateli. Pouze na licencí obdařené koncové zařízení pak může uživatel instalovat aplikace Office a zároveň pouze z licencí pokrytého koncového zařízení může uživatel přistupovat k Office v serverové infrastruktuře. Proto bychom pak ve scénáři BYOD potřebovali přidělit licenci multilicenčních Office každému zařízení, včetně oněch soukromých desktopů a tabletů našich „konzumerizovaných“ uživatelů, když by měli přistupovat k terminálovému serveru nebo VDI s nainstalovanými Office. Toto řešení se už od počátku jeví jako poměrně nákladné, ale nemusí to být až tak zlé… záleží na Software Assurance.

Pro přístup k Office v serverové infrastruktuře může uživatel využít tzv. práv na Roaming (Roaming Use Rights). Tato práva jsou součástí výhod aktivního předplatného Software Assurance, které lze pořídit společně s nákupem licencí Office. Může jich využít pouze uživatel, který je primárním uživatelem zařízení s přidělenou licencí, přičemž primárním uživatelem může být jen jediný uživatel, a to ten, který zařízení využívá více než 50 % času v období 90 dní (definice). Práva na Roaming pak tomuto primárnímu uživateli povolují přistupovat k Office v serverové infrastruktuře i z takzvaných kvalifikovaných zařízení třetích stran, což jsou právě ta zařízení, která nepatří do majetku společnosti a společnost je nespravuje, tedy domácí nebo hotelové PC, soukromý tablet, nebo chytrý telefon. A nejen to, primární uživatel může aplikace Office na tomto zařízení využívat i ve virtualizovaném prostředí a instalovat a spouštět je z USB zařízení prostřednictvím technologie Windows To Go. Práva na Roaming však uživateli nepovolují instalaci do fyzického prostředí a navíc, uživatel smí aplikace Office na kvalifikovaných zařízeních třetích stran využívat jen a pouze mimo sídlo společnosti. Jakmile se nachází v sídle společnosti, musí k přístupu a spouštění Office využít firemní zařízení s přidělenou licencí Office. (Tedy rozhodně ne svůj soukromý smartphone, kam mu také chodí pošta.)

Přirozeně, podobně jako u přístupových licencí, tak i Office je možné zvolit mix obou licenčních modelů. A protože svět není jen černý nebo bílý, bude možná právě on tím nejčastějším podnikovým řešením. Jen málokdy budou využití scénáře BYOD plně vyžadovat všichni uživatelé, stále bude existovat množina uživatelů, kteří pro přístup k podnikové infrastruktuře nevyužívají žádná soukromá zařízení, navíc se možná ve směnných provozech bude u jednoho zařízení střídat více uživatelů a právě pro takovou množinu uživatelů bude vhodnější pořídit tradiční licence Office vázané na zařízení. Oproti tomu, určitě bude téměř v každé firmě existovat množina uživatelů, kteří pro přístup k podnikové infrastruktuře a obecně pro práci budou využívat několik zařízení, včetně těch soukromých, a právě pro ně může být výhodnější pokrytí Office prostřednictvím služby Office 365. A proč jen může a nikoli zcelazaručeně je? Pokud zaměstnanci přiřazujeme licenci Office prostřednictvím služby Office 365, je potřeba zohlednit ještě jeden fakt: Uživatel s licencí Office 365 Pro Plus nebo Business nemá právo instalovat libovolnou předchozí verzi Office, ale pouze tu, kterou nabízí služba. A pokud některá z firemních aplikací předchozí verzi vyžaduje, mohl by to být problém. Ne, že by nebyla v rámci služby Office 365 dostupná vůbec žádná předchozí verze, ale pokud už bývá, tak jen poslední předchozí verze, nikoli libovolná, jako je tomu u tradičních multilicenčních smluv.

Co nás čeká na závěr

V posledním díle si objasníme, jak ve scénářích BYOD a infrastruktuře VDI licenčně vyřešit desktopový operační systém Windows 8.1 a také, jak celý licenční scénář ještě více zpřehlednit, zjednodušit a také více přiblížit Cloudu prostřednictvím balíčků Enterprise Mobility a Enteprise Cloud Suite.

Radek Žalud, MCTS, Senior Software Specialist společnosti DAQUAS

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (6) Další článek: 4 × 4K: zajímavé monitory, které si už můžete koupit

Témata článku: Software, Microsoft, Licence, Virtualizované prostředí, Office 2007, Remote desktop, Office 2010, Office 2013, Koncový uživatel, Aktivní předplatné, Soukromý telefon, Komerční využití, MCT, Komerční účel, DMI, Díl, Fyzické prostředí, Uživatelé, Koncové zařízení, Předchozí díl, Licenční model, Office, Pro Plus, Druh, IT, Tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 23

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

** Pornografie údajně představuje třetinu internetové obsahu a je technologický tahounem ** Do erotického obsahu postupně zasahuje i virtuální realita ** Kromě vizuálního vjemu se pracuje také na virtuálním uspokojení toho hmatového

Jan Dudek | 34

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

** Letecká doprava patří k nejbezpečnějším způsobům cestování ** Čerstvá aféra s Boeingy Max důvěru v bezpečnost létání narušila ** Připomeňme si největší nedávné letecké nehody. Každá ale přispěje k bezpečnosti dalších letů

Karel Kilián | 32

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?