Konvertor: kvantita kvalitu nenahradí

Potřebujete převést jakýkoli multimediální soubor do jiného formátu? Zapomeňte na nepohodlné otevírání v příslušných aplikacích a následné ukládání. Vyzkoušejte speciální program, který si podle tvůrců poradí s více jak třináctisty druhy multimediálních souborů. Konvertor je určen spíše pro méně zkušené uživatele.

Plusy / minusy
+ přes 1300 podporovaných souborů
+ množství funkcí
– chudé nastavení funkcí
– možnosti dávkových úprav

Obrázky si většinou velice jednoduše převedete v některém z rychlých prohlížečů jako jsou IrfanView nebo XnView. Jejich kombinaci cenové dostupnosti a dávkového zpracování s případnými jednoduchými úpravami obrázku během konverze asi jen tak jednoduše žádný sharewarový nebo komerční program nepřekoná. Přesto se o to Konvertor snaží. Samozřejmě nepracuje pouze s obrázky, nabízí konverzi také pro animace, hudbu, videa a text (což bohužel není převod mezi DOC a OpenDocumentem).

Instalaci zvládne i méně pokročilý uživatel, pokud bude dávat pozor a nezapomene aktivovat umístění zástupců do nabídky Start a případně na Plochu. Narozdíl od instalátorů většiny jiných programů je zde volba pro umístění do nabídky Start vypnuta. Při instalaci se také rozhodněte, zda chcete program používat pouze na jednom počítači, nebo zda jej budete přenášet například na USB disku. V tom případě vám instalátor doporučí zvolit nastavení ukládané v INI souborech.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení můžete mimo jiné měnit vzhled programu

Nedostatkem funkcí netrpí

Ihned po prvním spuštění programu je vyvolán dialog pro jeho nastavení. V něm si program můžete přizpůsobit. Rozhraní Konvertoru zobrazuje panel s náhledem na adresářovou strukturu, v pravé hlavní části jsou pak zobrazeny náhledy jednotlivých obrázků ve vybraném umístění. Seznam souborů můžete exportovat do souboru. Při konverzích budete občas potřebovat i hromadné přejmenovávání, které Konvertor nabízí. Pomůže vám také s převodem velikosti znaků v názvech souborů. Pokud náhodou objevíte na disku obrázek, který se vám bude zamlouvat jako pozadí na plochu, můžete jej tam ihned z Konvertoru umístit.

Klepněte pro větší obrázek

Náhled na soubory změníte stejně jako v Průzkumníku

Obrázky lze převádět do podoby spustitelných souborů, alb ve formátu PDF nebo HTA, do webových stránek a jiných. Konvertor nabízí i funkci pro tvorbu panoramat. Nečekejte však nic pokročilého jako ve velkých grafických editorech nebo speciálních programech. Konvertor prostě vezme alespoň dva zadané obrázky a podle požadavku je vodorovně nebo svisle sloučí do jediného. Ten je poté zobrazen ve vestavěném grafickém editoru.

Klepněte pro větší obrázek

Příprava pro export do PDF

Vestavěný grafický editor nabízí slušnou dávku efektů a filtrů, možnost pro další úpravy je otevřena díky kompatibilitě se zásuvnými moduly pro Photoshop. Také Konvertor má vlatsní zásuvné moduly, díky kterým rozšíříte jeho funkce. Obohatíte jej například o možnost převádět zvuková CD do podoby souborů v počítači.

Převodní funkce s možností úprav

Samostná konverze není v Konvertoru nijak náročný úkol. Můžete ji vyvolat pomocí pravého tlačítka myši, případně přímo z hlavní nabídky programu. Určíte, do které složky budou převedené soubory ukládány. Samozřejmě si zvolíte cílový formát, který lze poté nastavit jako výchozí. Při dalším použití si tak urychlíte nastavení konverze. Konvertor pamatuje na to, že při změnách názvů souborů a konverzích může dojít k situaci, kdy cílový soubor již existuje. Nastavíte si tedy dotazování nebo automatické přepsání či vynechání. Zdrojové soubory lze po konverzi automaticky smazat. Převedené soubory si na vaše přání zachovají datum z původních souborů.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení konverze

Během konverze může Konvertor změnit vzhled obrázků u převáděných obrázků. Možností automatických úprav je však minimum. Vedle změny rozměru se nabízí přidání rámečku, oříznutí snímku, aplikace 3D efektu a některé další. Vedle podpory velkého množství formátů, které však využije jen málokdo, tak hlavní funkce Konvertoru nijak zajímavá není.

Klepněte pro větší obrázek

Dávkových úprav mnoho není

Editor i snímač obrazovky

Konvertor využijete při snímání obsahu obrazovky. Nabízí uložení obsahu celé obrazovky, aktivního okna nebo vybrané oblasti. Zachycený snímek můžete otevřít ve vestavěném editoru, zkopírovat jej do schránky, případně přímo uložit ve zvoleném formátu do počítače. Snímky lze získávat také z připojených fotoaparátů nebo skenerů.

Klepněte pro větší obrázek

Příprava k zachycení snímku

Pokud byste se čirou náhodou rozhodli používat Konvertor jako prohlížeč, pak si můžete vybrané soubory hodnotit na stupnici od jedné do pěti. Program dovede ohodnocený obsah filtrovat, takže si snadno zobrazíte nejlepší, průměrné i nejhorší obrázky či videa velice rychle. I když stále mám pocit, že v kterémkoli programu pro evidenci obrázků to jde pohodlněji...

Klepněte pro větší obrázek

Vestavěný editor spolupracuje s moduly pro Photoshop

Konvertor je ukázkou toho, že kvantita nemusí značit kvalitu. Podporuje sice přes tisíc různých typů souborů, ale nenabízí nic, co by nezvládaly programy dostupné zadarmo. Dávkové zpracování přidává minimum doplňkových efektů, hromadné přejmenovávání jde nastavit jen omezeně. Zajímavé jsou funkce pro tvorbu panoramat a alb, bohužel v podání Konverteru jsou velmi slabé. Hledáte-li pokročilejší možnosti pro publikování snímků v různých podobách a grafické úpravy v dávkovém zpracování, poohlédněte se po aplikacích, které se nesnaží zvládnout stovky funkcí. Specializované programy vždy nabídnou mnohem více.

Konvertor 3.55 Beta 2
Převaděč souborů
stáhnout GigaMania.cz
výrobce Logipole
web www.konvertor.net
cena 27 USD

Témata článku: GigaMania, Pokročilý editor, Vybraný soubor, Grafický efekt, Náhoda, Panorama, Různá dávka, Zajímavý efekt, Vybraný formát

Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 55


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky