jenže u GMO není ani tak problém škodlivost jako autorská práva
Problém s GMO má několik rovin a není dobré to zjednodušovat pod zkratku GMO je škodilvé\neškodlivé. Stručně:1. etika (vytváření mutantů, mezidruhových hybridů, supervlastností; zejména zvířata)2. ohrožení původních nebo příbuzných druhů náhodným křížením s GMO3. vlastní případná škodlivost (nepříznivé nepůvodní proteiny, jedy produkované proti škůdcům, transfer konzumované nestrávané DNA do organismu a do střevní flory)4. ekologické důsledky (monokultury, invazivnost, evolučním působením vyšlechtění odolnější superškůdci apod.)asi toho je ještě víc.Pokud jde o rýži, tak vytvoření nového kultivaru s genomem rozšířeným o produkci betakarotenu, žádné problémy nebo nebezpečí nepozoruji.
Akorát že všechny tyhle problémy se týkají i klasického šlechtění.
Nene.Olízni si prst. Právě jsi snědl nějaké geny. Bacha aby se ti nedostali nestrávené do střevní flory. Mohl by se z tebe stát Hulk.
Zachránit zlatými banány a rýží ročně přes milion dětí, když svět je beznadějně přelidněný? Není to hloupost?Ostatně největší hlouposti, často až sebevražedné, vznikají z humanity, případně z paeudohumanity. Ta je přitom proti přirozenosti všech tvorů, včetně člověka. Pokrok tlačí dopředu soutěž a konkurence.
Mě přijde hloupé spíš tvrzení "svět je beznadějně přelidněný" - tím spíš, když ho ještě navíc dáte do takového kontextu. Jaký přesně "svět"? Obyvatelstvo Země je rozložené tak nerovnoměrně, že něco takového lze tvrdit pouze o určitých konkrétních oblastech typu Macao. Stejně tak jsou stále oblasti (a ne zrovna malé), které rozhodně přelidněné nejsou.
Názor byl 2× upraven, naposled 2. 6. 2018 07:56
Třeba polární oblasti, pouště, velehpry, oceány...
svet je naozaj beznadejne preplneny. nemozeme sa pozerat na celkovu rozlohu, pretoze jednak mnoho casti je neobyvatelnych a druhak treba si uvedomit ze ludia potrebuju zdroje a produkuju odpad. ako vidime, uz teraz je klima odtrhnuta z retaze a to este najvacsie pocty ludi nedosli do priemyselnej revolucie.dalsia vec, cim viac ludi, tym je tu este viac ludi. pred 100 rokmi tu bola jedna miliarda, teraz vyse 8 a to ta posledna nabehla iba poslednych 10 rokov.
a tiez netreba zabudat na to, ze cim bude lepsia medicina, tym menej ludi bude umierat a cim bude viac AI, tym menej ludi bude treba.
Psát o "neobyvatelných částech Země" v době, kdy se neustále řeší kolonizace Měsíce a Marsu... mi vážně přijde poněkud zvláštní.
neporovnatelne. cielom osidlovania marsu nieje presun nadbytocnych miliard ludi ale vyskum a pripadny muskov backup zivota.chcete snad tvrdit ze kazdy kus na nasej planete je rovnako vhodny pre zivot? tam kde sa zije dobre, ludia su a nieje ich tam malo. tam kde sa zije velmi tazko, je ludi velmi malo alebo vobec. prekvapivo prave preto, ze sa tam zije velmi tazko. z toho vyplyva, ze tieto miesta niesu pouzitelne na uzivenie rovnakej hustoty populacie, ako miesta kde sa zije dobre.
Asi jsme se nepochopili. Chtěl jsem naznačit, že z řady těch "neobyvatelných" částí Země lze dle mě udělat obyvatelné mnohem snadněji, než z Marsu a Měsíce. Například postavit umělý ostrov je určitě lehčí než postavit základnu na Měsíci. A to, že v současnosti jsou umělé ostrovy určeny především pro miliardáře, na tom nic moc nemění (protože to "v současnosti").Možná jsem jen příliš velký skeptik, ale různé takové ty katastrofické scénáře a prognózy související (nejen) s přelidněním mě moc neberou - asi i proto, že v reálném světě zoufale nevycházejí. Podívejte se, jak dopadl například Římský klub se svými "Mezemi růstu" - ropa měla dojít tuším už v roce 1992 a nějak jsem to tedy nezaznamenal...
Názor byl 1× upraven, naposled 3. 6. 2018 08:09
to sme sa naozaj nepochopili
a nebude nakonec lepší prostě dávat dětem kromě rýže i mrkev? Nemusí se pak pěstovat speciální rýže s beta-karotenem.
skus im to napisat, toto im zjavne nenapadlo 😀
Pěstovat patentovanou plodinu, jejíž semínka si musíte pokaždé znovu koupit a být tak závislí na jednom "výrobci", to chcete.
Dnes už žádný zemědělec neseje vlastní zrno, protože se to nevyplatí.
kapitalizmus se dostává na uplně novou úroveň 😀
No, co, někdo chce na Africe zkoušet, jak GMO je opravdu nezávadné a ještě na nich i něco vydělat. Jinak by řešení nízké životní úrovně v Africe, nehledali v GMO, že?
Nějak vám ušlo, že tady se nejedná o Afriku, ale primárně o jihovýchodní Asii. A proč by vlastně měly být GMO závadné? Naopak jsou bezpečnější, než klasické šlechtění, protože mnohem lépe víme, co vlastně děláme.
Já nechápu tu GMO histerii. Každá plodina, kterou člověk žere, je modifikovaná a v původní formě vypadala úplně jinak nebo vůbec neexistovala. Všechno to jsou hybridy několika dalších rostlin a náhodných, uměle vyvolaných mutací (radiace). Pak někdo příjde z cílenými zásahy do genomu místo plošného kropení gama paprsky a najednou to jsou jedy.
Jak se dají příspěvky editovat? Nemožnost opravit si ty hrubky mě irituje. :-/
nedaju sa. programator asi komzumoval GMO marihuanu a vysledok je forum bez moznosti editacie 😀
Jistě a člověk to ví daleko lépe než příroda, že? Taková arogance už se kolikrát nevyplatila...
A to si myslíš že cokoli co dnes jíme vytvořila příroda? To dávno neplatí ani u hospodářských zvířat, natož u plodin které člověk šlechtí tisíce let.
Běžná praxe v USA.
Bolo by nebezpečné pustiť takúto ryžu medzi bežnú civilizovanú spoločnosť, ktorá má dostatok možností na pestrú stravu. Predávkovanie vitamínom A je nebezpečné a kedže ryža ako taká je veľmi obľúbená príloha, niekto v domnení, že sa stará o svoje zdravie, alebo zdravie svojich detí by na to mohol škaredo doplatiť.
betakaroten nieje vitamin A. betakaroten nijak extra skodlivy nieje. navyse staci ked si tuto ryzu daju napr raz za dva dni
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.