Kontingenční tabulky v Excelu 2007 (recenze knihy)

Nová kniha Excel 2007 Kontingenční tabulky a grafy se věnuje funkci, které se mnoho lidí doslova bojí. Přitom jim může neuvěřitelně usnadnit život při práci s tabulkami.

 V Brně 10. dubna 2009

Mé milé kontingenční tabulky,

rozhodl jsem se, že se vám musím odvděčit za vynikající služby. Už deset let – od Excelu 9.0 z Office 2000 – s vámi šetřím svůj čas, data analyzuji mnohem snadněji než dřív, a kromě toho dělám machra před těmi, kteří o vás vůbec nic neví. Takových uživatelů Excelu je bohužel stále velmi mnoho, snad bych řekl, že i většina. Nevědí, o co přicházejí.

Takže když Computer Press vydal knihu Excel 2007 Kontingenční tabulky a grafy, věděl jsem, že její recenzi musím napsat já. Zasloužíte si to.

S úctou

Marek Lutonský

 

Klepněte pro větší obrázekA teď zpět k vám, čtenáři – samozřejmě i vás také mohu nazvat milými, přestože v kontingenčních tabulkách máte velmi silnou konkurenci. Úvod k této recenzi byl velmi osobní, protože kontingenční tabulky opravdu považuji za jednu z nejdůležitějších funkcí tabulkového procesoru. Je také pravda, že většina lidí tuto funkci naprosto ignoruje, bojí se jí a netuší, k čemu by tyto tabulky mohli využít. Je to vážně škoda.

Práce s kontingenčními tabulkami v Excelu není složitá. Uživatele ale možná odrazují svým názvem. V angličtině se jim říká Pivot tables, což je jednoduché a zapamatovatelné. Pivot je čep, kolík, osa, bod otáčení; jako sloveso se dá použít ve významu otáčet se (kolem něčeho). Je to celkem přiléhavé označení, vždyť i v tabulkách se na zdrojová data díváme ze všech různých stran, točíme se kolem nich.

Ale kontingenční tabulka? Také toto označení je výstižné, vždyť Wikipedia říká, že „Kontingence je nahodilost, vlastnost jevů, vztahů a věcí, které mohou, ale nemusí být, a v důsledku toho také vznikají, mění se a zanikají.“ I v této definici vidím kontingenční tabulku. Název je ale příliš komplikovaný, uživatele dřív odradí, než aby začal zkoumat, k čemu mohou kontingenční tabulky pomoci.

A k čemu tedy mohou pomoci?

Tohle je recenze knihy, ne článek o funkcích Excelu. Ale přesto ještě budu pokračovat v obecnějším úvodu, protože bez vysvětlení nemusí být zbytek textu pochopitelný. Nebudete vědět, proč nad kontingenčními tabulkami tak jásám.

Ukážu to na příkladu. Podívejte se na následující tabulku. Má přibližně 138 tisíc řádků a je to zřejmě přehled prodeje triček v různých prodejnách a různých měsících.

Klepněte pro větší obrázek

Úkol: potřebujeme zjistit, které prodejny byly nejúspěšnější. S kontingenční tabulkou je to záležitost na dvacet sekund včetně formátování. Takhle vypadá výsledek:

Klepněte pro větší obrázek

Nebudu tvrdit, že se k těmto číslům nedá dostat i jinak, vzorce Excelu jsou velmi mocné. Určitě to ale bude trvat podstatně déle a třikrát se ztratíte v závorkách. Ještě ale s ukázkami nekončím. Teď bychom třeba rádi viděli tržby v jednotlivých prodejnách a měsících. Následující výsledek jsem pomocí kontingenční tabulky získal během tří sekund:

Klepněte pro větší obrázek

Anebo něco jiného. Chceme znát prodeje jednotlivých velikostí triček v jednotlivých měsících a vedle sebe tržby a počty prodaných kusů. Deset sekund:

Klepněte pro větší obrázek

Stačilo těchto pár příkladů? Můžete je prozkoumat sami, tabulku s nimi i zdrojovými daty jsem nahrál na web ke stažení (je ve formátu XLSX a trochu jsem ji zmenšil, ať není tak velká).

Hlavně pro Excel 2007

Kontingenční tabulky jsou funkce, se kterou během okamžiku dokážete provést analýzu obrovské spousty dat. Navíc se velmi jednoduše ovládají a lusknutím prstů se na stejná data můžete podívat z různých stran. Kdo neumí pracovat s kontingenčními tabulkami, zbytečně se nadře – resp. většinou ani nebude schopen data zpracovat, protože dostat podobné výsledky pomocí vzorců je mnohem komplikovanější.

Abych nekřivdil ostatním programům, musím dodat, že s kontingenčními tabulkami umí kromě Excelu pracovat také OpenOffice.org Calc a další aplikace. Existuje také jednoduchý doplněk pro Google Docs se základní funkčností. Kniha se ale týká Excelu 2007, u něj proto také zůstanu.

Nejsem si ale jistý, jak moc bude kniha užitečná pro majitele starší verze Excelu. V Office 2007 se totiž práce s kontingenčními tabulkami trochu změnila a také jejich ovládání je jiné kvůli novému pásu karet. Většina funkcí zůstala stejná, takže se i tak z knihy dají získat užitečné informace, primárně je ale opravdu určena majitelům Excelu 2007.

Od naprostého začátku až po poslední detaily

Kniha popisuje kontingenční tabulky úplně od začátku, nevyžaduje žádné speciální znalosti. Měli byste ale vědět, k čemu Excel slouží, jak se do buněk zadávají data a znát podobné základní věci.

U jednotlivých ukázek, které současně s popisem postupu můžete provádět ve svém Excelu, se jde krok za krokem. Občas to pro mě bylo až zbytečně podrobné, ale uznávám, že jsem v tomto ohledu extrémní případ. Tabulky s příklady, které se v knize používají, si můžete stáhnout na webu vydavatele.

U návodů mi trochu vadilo, že na jejich začátku není vždy dobře vysvětleno, čeho chceme dosáhnout. Většinou jsem proto napřed nalistoval k výsledku a snažil se zjistit, o co se snažím. Základem pochopení práce s kontingenčními tabulkami je přitom schopnost poznat, kdy se je vyplatí použít a jak.

Autor začíná se základy práce s kontingenčními tabulkami a postupně v dalších kapitolách zachází do podrobností. Popisuje možné zdroje dat a práci s nimi, věnuje se i grafickému formátování tabulek. Důkladně probere každý z prvků, ze kterých se kontingenční tabulky skládají, kniha vysvětlí i všechny možnosti nastavení.

Až do páté kapitoly jsem více-méně jen listoval, protože jsem až na detaily všechno znal. Kapitola Více o prvcích kontingenčních tabulek mě ale dostala a tento článek je díky ní o úroveň nadšenější. Objevil jsem, k čemu jsou výpočtové položky a výpočtová pole. Víc jsem se zanořil do problematiky zobrazování a skrývání podrobností, byl jsem nadšen z možností seskupování položek, zejména podle času.

S kontingenčními tabulkami souvisí také grafy. I když nenabízejí o moc víc než standardní grafy z běžných tabulek, i u nich lze rychle měnit pohledy na data. Problematiku vícerozměrných dat, souborů krychle a dalších zdrojů dat ale autor přelétl jen teoretickým úvodem a ukázkami vytváření kontingenčních tabulek z těchto zdrojů. S tím se ale zřejmě setká jen málokterý uživatel, a ten už zřejmě bude schopný najít si sám další informace.

Na závěr se kniha věnuje výpočtům – odkazům na výsledky analýz kontingenčními tabulkami a jejich využití v dalších vzorcích. Na dvaceti stranách najdete také shrnutí možností práce s kontingenčními tabulkami v prostředí programovacího jazyka Visual Basic for Applications.

Kontingenční tabulky nejsou jedinou funkcí pro analýzu dat v Excelu, kniha proto zmiňuje další možnosti: souhrny, víceúrovňové souhrny, databázové funkce s kritérii a filtry.

Tip: Stáhněte si ukázkovou kapitolu, případně si online prohlédněte několik stránek z knihy.

Doporučuji, tečka

Kniha Microsoft Office Excel 2007 Kontingenční tabulky a grafy má 264 stran. Jejím autorem je Peter G. Aitken, jde o českou licenci titulu, který v roce 2007 vydalo nakladatelství Wiley Publishing. Kniha stojí 349 Kč nebo 14,48 eur. Podrobnosti najdete na webu vydavatele.

Knihu jednoznačně doporučuji každému, kdo chce do Excelu proniknout na středně pokročilé úrovni. Jak jsem jasně ukázal na příkladech v úvodu, kontingenční tabulky úžasně zjednoduší život s Excelem. I když jsem si myslel, že práci s těmito tabulkami plně zvládám a už nic nového mě nemůže překvapit, kniha mi přesto pomohla, byť třeba jen z jedné třetiny svého obsahu.

Excel 2007 Kontingenční tabulky a grafy
AutorPeter G. Atkien
Cena349 Kč
Počet stran, přílohy264, soubory ke stažení
Koupit knihu


Knihu vydalo nakladatelství Computer Press, které má velmi blízko k vydavateli Živě, společnosti CPress Media. Neskrýváme to, a je jasné, že jsme tak v podezření, že tyto produkty nebudeme posuzovat zcela objektivně. Nicméně, když si kritika knihu zaslouží, také ji dostane.

Témata článku: Microsoft, Microsoft Office, Excel, Recenze, Jednotlivá buňka, ATK, Jednoduchý vzorec, Kniha, Tab, Pivot, Naprostý základ

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 123

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje