Konqueror: Velmi rychlé prkno pro linuxové surfaře

Svou vlajkovou loď mezi prohlížeči má i unixový desktop KDE. Konqueror používá velmi svižné jádro KHTML, z hlediska výkonu si tak může podat ruku se vzdáleným příbuzným Safari.

Většina běžných uživatelů počítače zná webové prohlížeče MS Internet Explorer, Mozilla Firefox a Opera, přičemž první dva jmenované jsou nejpoužívanější a Opera, i přes své nesporné technické kvality, stojí opodál. MS Internet Explorer je díky integraci do MS Windows běžným uživatelům nejbližší. Pohlížeč Mozilla Firefox je nejznámějším výtvorem na jádře Gecko, ale vedle něj existují, prohlížeče Seamonkey (nástupce legendárního Netscape Suite), Epiphany/Galeon (Gecko jádro s GTK uživatelským rozhraním), Kazehakase a další.

Uživatelé unixového prostředí KDE určitě znají program, který zastane funkčnost MS Internet Exploreru, z prostředí MS Windows, Konqueror. Konqueror je nejen WWW prohlížečem, ale mimo jiné plní funkčnost správce souborů (od KDE4 je tomu jinak, správce souborů se oddělil pod jménem Dolphin) a prohlížeče souborů. Historie Konqueroru je proti MS IE, Netscape Navigatoru a Opeře poměrně krátká, první verze byla vydána v KDE2, 23. října 2000.

konq1.png  konq2.png
Hlavní okno Konqueroru se neliší od zažité zvyklosti – nechybí surfování v panelech a hlavní lišta; zvláštností Konqueroru je jednoduchá navigace pomocí klávesových zkratek, které si můžete zobrazit nad všemi odkazy

WWW prohlížeč využívá tzv. renderovací jádro, které má na starosti vykreslování obsahu. Jádro programu Konqueror se jmenuje KHTML a je pod licencí LGPL. KHTML je natolik kvalitní jádro, že si jej vybral Apple pro svůj prohlížeč Safari, byť jádro je z části pozměněné, Applovská verze se jmenuje Webkit, a po několika letech odděleného vývoje se začala firma Apple podílet na vývoji KHTML. KHTML zobrazuje velmi přesně podle W3C norem, zvládá běžně používané verze HTML, podporuje JavaScript, CSS (z velké části i připravované CSS3), nebo obrázky ve formátu SVG. Konqueror, respektive jeho jádro KHTML, je často průkopníkem v zavádění nových technologií, například to byl první WWW prohlížeč, který dokázal projít testem Acid2. Jen pro zajímavost uvedeme, že jádro KHTML je podstatně rychlejší, než oblíbené a známé Gecko, což je poznat při využívání technicky náročnějších postupů, mezi něž patří třeba AJAX.

Čísla verzí prohlížeče Konqueror se striktně drží číslování verzí KDE, díky současným 2 aktivním verzím KDE máme k dispozici Konqueror 3.5.x a Konqueror 4.0.x. Konqueror toho ve srovnání s prohlížeči Mozilla Firefox a Opera mnoho neumí, dokonce možnosti vylepšení jeho schopností jsou velmi omezené, architektura Konqueroru umožňuje vývoj rozšíření, ale autorů, kteří by se jim věnovali je velmi málo. Konqueror je však považován za nedílnou součást desktopového prostředí a díky své provázanosti s dalšími aplikacemi KDE není nutné jej rozšiřovat podobně jako produkty Mozilly, nebo Opery.

Pohled na statistiky ukazuje velmi zajímavou věc. Díky applovské verzi jádra Webkit, a integraci jádra KHTML/Webkit i do dalších prohlížečů, jsou tyto prohlížeče daleko používanější, než technicky vyspělejší Opera.

Další text článku bude věnován především Konqueroru řady 3.5, protože řada 4.x ještě není natolik stabilní, aby ji bylo možné doporučit ke stálému používání.

První setkání s Konquerorem

Jak již bylo, nejen, v tomto článku napsáno, Konqueror je vyvíjen společně s KDE, ale není na tomto prostředí zcela závislý, dá se používat i v jiném prostředí. Název Conqueror je podle zvyků v KDE pozměněn na Konqueror a logika názvu by měla mít kořeny v názvech WWW prohlížečů používaných na přelomu 20. a 21. století - Netscape Navigator a MS Internet Explorer.

První setkání s Konquerorem připomene mnohým přecházejícím uživatelům první zkušenost s prohlížečem MS Internet Exlporer, nebo s Mozillou Firefox, která ještě není vylepšena některými z pestré palety rozšíření, byť Mozilla Firefox není koncipována i jako správce souborů.

konqvsmozz.png
Konqueror versus Mozilla Firefox

Při návštěvě první stránky si pozorný čtenář povšimne, že design stránek je zobrazen trochu jinak než v jiných prohlížečích. Vše je sice na místech, kam to webdesigner umístil pomocí stylů, eventuálně za použití jiných technik, ale vstupní prvky formulářů nerespektují změnu designu. Nabízí se otázka, která verze je správně.

Rovněž je u mnoha uživatelů kamenem úrazu podpora Adobe Flash. Podporu pro Flash je možné doinstalovat, využíváno je rozšíření NSplugin, které umožní využívat rozšíření vyvinutá pro prohlížeče vycházející z Netscape. Pokud v prohlížečích založených na jádře Gecko používáte i další pluginy, Konqueror je začne, po vyhledání, využívat také, na obrázku jsou i pluginy pro přehrávač MPlayer, Totem a VLC.

konqplugs.png
Netscape doplňky v Konqueroru

Žijeme s Konquerorem

Konqueror mimo základních funkcí prohlížeče disponuje kvalitním filtrem AdBlocK, který umožňuje filtrovat reklamy (je otázka svědomí návštěvníků stránek, jestli tuto možnost budou využívat, protože reklamy jsou zdrojem ze kterého portály živí svou činnost). Uživatelé zvyklí na Mozillu Firefox, nebo MS Internet Explorer 7 mohou vedle adresního řádku postrádat vstup pro vyhledávání. Konqueror používá stejný přístup jako Opera, tj. do adresního řádku lze před vyhledávanou frázi napsat označení pro konkrétní vyhledávač, například „gg khtml“ vyhledá informace týkající se renderovacího jádra KHTML.

Konqueror disponuje rozumnými nastaveními, nemá je všechny soustředěné do jediného panelu se záložkami, mimo hlavní nastavení Konqeuroru jsou nastavení pro klávesové zkratky, rozšíření a kontrolu pravopisu. Hlavní nastavení programu je rozdělené podrobněji, než nastavení prohlížeče Mozilla Firefox. Z hlediska prohlížení internetových stránek budou nejdůležitější ta nastavení, která se ásledují za „Web Behavior“, v nichž můžete nastavit nejen podporu Javy, JavaScriptu (případně jejich nepodporu pro vybrané weby), ale i webové zkratky (například již zmíněné gg pro vyhledávání pomocí Google), identifikaci prohlížeče, spravovat cookies, pluginy, nebo náročnosti prohlížeče na systém.

konqsetup.png
Dialog s nastavením

Konqueror, i přes své klady v rychlosti a podpoře nových standardů W3C, selhává v tak triviální záležitosti, jakou je zobrazení XML, zobrazí jej jako prostý textový soubor a neuvidíte jeho strukturu. Zobrazení XML, nemalé problémy s pluginy pro Flash a nepodporování formátování formulářů pomocí CSS jsou snad největší slabiny tohoto výborného prohlížeče. Nejeden Webdesigner potvrdí, že pokud se mu povede naformátovat web pro Konqueror, který úzkostlivě dodržuje W3C standardy, a ohackovat chyby renderovacího jádra MS IE6, má v podstatě nad designem vyhráno.

Konqueror je velmi rychlý a příjemný prohlížeč, který má nízké nároky na systém. Nová verze by měla být, společně s připravovanou portací KDE4, k dispozici i pro MS Windows a Mac OSX. Jádro KHTML, v mírně upravené podobě, je základem pro prohlížeč Safari. Podle statistik podíl prohlížečů založených na jádře KHTML/Webkit roste rychleji, než Mozilla Firefox a za sebou již před delší dobou nechala ostříleného matadora Opera.

Diskuze (21) Další článek: Unikátní mikroblog: koukejte redakci měsíčníku Aktivně přes rameno

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,