Na výstavě CeBIT 2000 bylo možno spatřit čipovou sadu VIA Apollo PM601, která má přímo konkurovat intelovským i810e čipovým sadám.
Na výstavě CeBIT 2000 bylo možno spatřit čipovou sadu VIA Apollo PM601, která má přímo konkurovat intelovským i810e čipovým sadám. Obdobně jako VIA Cyrix III míří do kategorie levných kancelářských sestav, ale zřejmě i do notebooků.
Čipová sada se skládá ze dvou integrovaných obvodů. North Bridge, jak se říká čipu komunikujícím s procesorem a RAM pamětí, má označení VIA VT8601. Podporovány jsou procesory Intel Celeron a Intel Pentium II/III, samozřejmě "domácí" VIA Cyrix III. Externí kmitočet procesoru (FSB) se může pohybovat od 66 MHz do 133 MHz. Připojená paměť RAM může být typu PC66, PC100 i PC133 SDRAM i s Virtual Channel. Tento obvod v sobě integruje AGP 2x videoakcelerátor Trident Blade3D, který dokáže kompenzovat DVD video. Jak již jeho název napovídá, podporuje 2D i 3D grafiku. Podporuje výstup na klasický analogový monitor (VGA), televizní výstup, ale i LCD displej.
Druhým obvodem (též zvaným South Bridge) je obvod VIA VT8231. Ten v sobě integruje obligátní ISA sběrnici, obvyklé vstupy a výstupy (2x RS232C a 1x Centronics včetně EPP/ECP funkce, port pro PS/2 myš a klávesnici), ale i něco navíc. Standardní IDE rozhraní se urychlilo na ATA-100. Pokud vím, je tato sada první na světě, která tento nový standard integrovala. Další novinkou je podpora čtyř USB portů. Dva budou vyvedeny na základní desce vzadu, dva budou k dispozici zepředu počítače pro rychlé připojení periferií. Toto schéma již někteří výrobci základních desek podporují u stávajících čipsetů. Jako potenciální konkurent čipových sad i810 a i815 musí mít AC-97 zvukovou kartu, faxmodem a monitorování procesoru. To je vylepšeno o rozšířené řízení spotřeby pro mobilní použití. Co však má navíc, je integrovaná síťová karta Fast Ethernet 10/100 Base-T.
Živě komentuje: Je velmi chytré od VIA navrhnout čipovou sadu, která může být použita v levném desktopu stejně dobře jako v notebooku. Získají tím všichni. VIA jako výrobce vyvíjí a vyrábí jednu místo dvou sad, což je samozřejmě levnější a může se to navíc projevit v ceně takové sady. Notebook potřebuje více, než stolní počítač, ať už se jedná o "uspávací" režimy (suspend to disk, suspend to RAM) či nižší spotřebu energie. Právě o tyto vlastnosti je pak stolní počítač obohacen. Naopak notebook je obohacen o 4x USB, síťovou kartu a vlastně i o podporu budoucích 2,5" pevných disků s ATA-100. Ne, že by v dnešních noteboocích nebylo USB, ale zde je možnost mít až čtyři konektory. Síťová karta vlastně díky integraci do čipsetu stojí jen vyvedený konektor (zjednodušeně řečeno), totéž platí o zvukové kartě a částečně i o faxmodemu. Ať je to notebook nebo stolní počítač, získají oba i tím, že vzhledem k vlastnostem může být počítač levnější, což se počítá a hlavně - "kancelářský" zákazník na cenu slyší.