Konfigurujeme Apache - soubor httpd.conf

Soubor httpd.conf slouží k nastavení hodnot, které říkají vše o tom, jak se server bude jmenovat, kolikráte bude spuštěn, jak velkou zvládne zátěž uživatelů, způsob spojení, umístění konfiguračních souborů, chybová hlášení, umístění serveru, a mnoho dalšího.
Soubor httpd.conf slouží k nastavení hodnot, které říkají vše o tom, jak se server bude jmenovat, kolikráte bude spuštěn, jak velkou zvládne zátěž uživatelů, způsob spojení, umístění konfiguračních souborů, chybová hlášení, umístění serveru, a mnoho dalšího.

Adresářová struktura
DocumentRoot - Adresář, kam se umísťují HTML soubory, které chcete umístit do adresářové struktury serveru.

DocumentRoot "C:\Program Files\Apache Group\Apache\htdocs"

(DocumentRoot $HOME/apache/share/htdocs)

ServerRoot - Adresář, kam byl www server nainstalován, v našem případě je to C:\Program Files\Apache Group\Apache ($HOME/apache). Všimněte si, že pokud v cestě k adresáři je uvedena mezera, pak musíte použít uvozovky. Pozor neplést si tento příkaz si DocumentRoot.

ServerRoot „C:\Program Files\Apache Group\Apache“

(ServerRoot $HOME/apache)

Pojmenování serveru
Port - nastavení portu, na kterém bude server naslouchat. Základním portem pro web je 80. Pokud zvolíte tento port, pak ho uživatel nemusí vůbec v názvu serveru uvést.

Např: tyto dva odkazy jsou si plně ekvivaletní: http://www.server.cz a http://www.server.cz:80

Port 80

BindAddress, Listen - říká, kde www server naslouchá. Je to něco podobného jako příkaz Port, ale zde můžete definovat i IP adresu.

Listen 80 (apache naslouchá na stejné IP adrese na portu 80)

Listen 127.0.0.1:8080 (apache naslouchá na IP adrese 127.0.0.1 na portu 8080)

ServerName - toto je asi nejdůležitejší příkaz, jelikož definuje název serveru, např: www.server.cz

ServerName www.server.cz

ServerAdmin - Emailová adresa správce (administrátora) www serveru, která se objeví v případě jakéhokoliv chybového hlášení ze strany serveru.

ServerAdmin admin@server.cz

Spuštení serveru
StartServer - kolik kopií serveru se má spustit. Řekněme, že chceme spustit 5 kopií, pak se spustí jeden hlavní server a pět podřazených serverů.

StartServer 5

MinShareServer, MaxShareServer - první udává, kolik kopií serveru, může být minimálně spuštěno, druhý udává kolik kopií serveru může být maximálně spuštěno. Řekněme, že jsme spustíli (příkaz StartServer) 2 kopie serveru, ale příkaz MinShareServer má hodnotu 5, pak Apache se rovnou spustí s 5 podřízenými servery.

MinShareServer 5

MaxShareServer 10

ServerType - ve většině případů je to hodnota standalone, která říká, že server bude běžet pořád. Při tomto spuštění vytváří i své potomky. Další možností je na systémech unix/linux je spustit pomocí démonu inet.

ServerType standalone

Logy www serveru
ErrorLog - logový soubor pro chybové hlášení serveru. Pokud použijete relativní cestu k souboru, pak se vztahuje vzhledem k adresáři typu ServerRoot. V našem případě je to soubor C:\Program Files\Apache Group\Apache\logs\error.log ($HOME/apache/var/log/error_log)

ErrorLog logs/error.log

(ErrorLog $HOME/apache/var/log/error_log)

CustomLog - logový soubor pro několik druhů akcí. Jednak ho můžete použít pro logování druhu www prohlížečů (agent.log), přístupů na server (access.log), referenci přístupů (referer.log). Příkaz se skládá ze 3 parametrů. Prvním je samotný příkaz CustomLog, druhým se cesta k logovému souboru a třetí je způsob zápisu logového souboru. V našem případě je to soubor C:\Program Files\Apache Group\Apache\logs\access.log ($HOME/apache/var/log/access_log)

CustomLog logs/access.log common

CustomLog logs/agent.log agent

CustomLog logs/referer.log referer.log

LogFormat - typ zápisu do logového souboru, můžeme ovlitnit tímtp příkazem, kde se definuje (viz třetí parametr u příkazu CustomLog) schéma.

LogFormat "%h %l %u %t \"%r\" %>s %b \"%{Referer}i\" \"%{User-Agent}i\"" combined

LogFormat "%h %l %u %t \"%r\" %>s %b" common

LogFormat "%{Referer}i -> %U" referer

LogFormat "%{User-agent}i" agent

PidFile - pokud spustíte server, pak se spustí proces. Každý proces se spustí pod určitým PID, které se zapisuje do tohoto souboru, které se může použít při restartu nebo shození www serveru. V našem případě je to soubor C:\Program Files\Apache Group\Apache\logs\httpd.pid ($HOME/apache/var/log/httpd_pid)

PidFile logs/httpd.pid

Související články:
Soubor srm.conf - úprava vzhledu www serveru Apache
Řízení přístupu – práva uživatelů
Řízení přístupu – obecná omezení
Jak nainstalovat server Apache na Unix/Linux
Instalace Apache na Windows 95/98/NT
Popis serveru Apache a jeho možností
Váš názor Další článek: Opravené ICQ 99 build 1620

Témata článku: Software, Programování, Linux, 4 Home, Porta, Program Files, Port, Home, Apache, PID, Inet


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů