Konfigurujeme Apache - soubor httpd.conf, 2. část

Dokončujeme popis konfiguračního souboru httpd.conf. Dnes to bude umístění konfiguračních souborů, parametry spojení a další zbývající nastavení.
Soubor httpd.conf slouží k nastavení hodnot, které říkají vše o tom, jak se server bude jmenovat, kolikráte bude spuštěn, jak velkou zvládne zátěž uživatelů, způsob spojení, umístění konfiguračních souborů, chybová hlášení, umístění serveru, a mnoho dalšího. V minulém díle jsme popisovali základní část nastavení, nyní si jej dokončíme.

Konfigurační soubory
ResourceConfig - udává polohu souboru srm.conf. Standardně se tento příkaz nepoužívá, jelikož Apache si sám tento příkaz doplní, pokud jsou všechny konfigurační soubory v jednom adresáři a pokud se na tento adresář odkazujete (přesněji řečeno na soubor httpd.conf) při spouštění www serveru. Pokud uvedete relativní cestu, pak se vztahuje vzhledem k adresáři typu ServerRoot

ResourceConfig conf/srm.conf

(ResourceConfig $HOME/apache/etc/srm.conf)

TypesConfig - poloha souboru mime.types, který definuje MIME typy jednotlivých souborů. Podle MIME typu souboru, pak server pozná, zda-li se jedná např: o textový či jiný soubor.

TypeConfig conf/mime.types

(TypeConfig $HOME/apache/etc/mime.types)

AccessConfig - poloha soubor access.conf, který definuje přístupová práva adresářů a přístupů na server.

AccessConfig conf/access.conf

(AccessConfig $HOME/apache/etc/access.conf)

Spojení
KeepAlive - udržuje jedno a to samé spojení s jedním a tím samým uživatelem během pobytu na serveru. Parametr on znamená, že je toto povoleno. Tímto způsobem se předchází zbytečnému zatěžování serveru.

KeepAlive on

KeepAliveTimeout - pokud uživatel chce udržet spojení, pak musí do určité doby navázat se serverem další spojení. Řekněme, že hodnota tohoto příkazu bude 15 (udává se v sekundách), pak uživatel musí nejdéle do 15 sekund kliknout na nějaký odkaz na serveru, aby udržel toto jedno spojení. Pokud toto nedodrží, pak se toto spojení ukončí a poté se naváže spojení nové.

KeepAliveTimeout 15

MaxKeepAliveRequests – Maximální počet dotazů v rámci jednoho spojení s uživatelem. Řekněme, že uživatel bude klikat tak rychle,že bude udržovat pořád jedno spojení se serverem, ale pokud tato hodnota překročí číslo např: 100 pak se spojení ukončí a naváže se spojení nové. Pokud nastavíte hodnotu 0(nula), pak není počet žádostí během jednoho spojení nijak omezen.

MaxKeepAliveRequests 100

MaxRequestsPerChild - kolik dotazů od uživatelů může server vyřídit pro řízení procesu (toto se netýká hlavního procesu serveru). Pokud se dosáhne určené hodnoty, pak se musí další požadavek předat dalšímu pořízenému procesu vzhledem k hlavním procesu serveru. Pokud je hodnota 0, není počet dotazů omezen.

MaxRequestsPerChild 0

ThreadsPerChild – říka serveru, kolik povelů může podřízený proces využívat. Toto je maximální počet spojení, které může server udržet v jednom. Pokud máte velkou návštěvnost (velký počet hitů), pak by mělo být toto číslo dosti vysokou hodnotu.

ThreadsPerChild 50

Ostatní
Timeout - pokud se uživatel dotáže serveru a ten mu pošle www stránku, tak toto je doba, kterou ohraničuje tento příkaz. Pokud mu do této doby server neodpoví, pak se objeví chybové hlášení. Údaj je v sekundách.

Timeout 300

LoadModule - umožnuje nahrát jakoukoliv funkci (modul), který není ve standardní konfiguraci. Pokud například chceme, aby náš server uměl vysílat cookies, pak použijeme modul usertrack_module (mod_usertrack)

LoadModule <název modulu> <relativni cesta k modulu vzhledem k parametru ServerRoot>

Load Module LoadModule usertrack_module modules/ApacheModuleUserTrack.dll

ErrorDocument - pokud server ohlásí chybu, pak se objeví standardní hlášení a číslo chyby, které většinou nikomu nic neříká. Toto hlašení můžeme opravit. Asi nejčastější chybou je neexistující stránka, které má číslo chyby 404. V našem případě se, pokud soubor nebude existovat, objeví stránka http://www.server.cz/error404.html. Z pozice souboru na disku je to C:\Program Files\Apache Group\Apache\htdocs\error404.html ($HOME/apache/share/htdocs/error404.html)

ErrorDocument <číslo chyby> <cesta k souboru>

ErrorDocument 404 /error404.html

MaxClients - maximální počet žádostí od uživatelů v jeden okamžik. Pokud tento parametr bude překročen, pak server ohlásí chybu.

MaxClients 150

Příště si popíšeme poslední konfigurační soubor highperformance.conf, který se ale používá velmi málo.

Případné otázky a přípomínky zasílejte na erik@email.cz

Související články
Konfigurujeme Apache - soubor httpd.conf

Soubor srm.conf - úprava vzhledu www serveru Apache

Řízení přístupu – práva uživatelů

Řízení přístupu – obecná omezení

Jak nainstalovat server Apache na Unix/Linux

Instalace Apache na Windows 95/98/NT

Popis serveru Apache a jeho možností

Diskuze (1) Další článek: Dell poráží Compaq v prodeji počítačů

Témata článku: Software, Linux, Programování, Maximální hodnota, Velká zátěž, Pace, Maximální počet, Povel, Timeout, Apache, Spojení


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání