Konečně pořádné hodiny pro Windows. SmartClock!

Konečně pořádné hodiny pro Windows. SmartClock!Čas je důležitý vždy a všude a u počítače, který je přímo jeho žroutem, to platí dvojnásob. Hodiny v pravém dolním rohu obrazovky však snadno přehlédnete. Zkuste něco pořádného, zkuste SmartClock.

SmartClock 2.1

Na hodinách ve Windows, které najdeme (většinou) vpravo dole na hlavním panelu, mně vždycky vadilo to, že nemají žádné možnosti konfigurace. Velmi často například potřebuji vědět kromě času také datum nebo číslo týdne či další informace. Datum se mi sice zobrazí jako kontextová nápověda, ale další informace už běžné hodiny nenabízí, nemluvě o přizpůsobení typu písma apod. A proto je tento nedostatek nutno řešit dalším software. Na internetu se dají najít programy, které se snaží původní hodiny nahradit tím, že je vypnou (či překryjí) a obsadí jejich místo. Na první pohled tak není téměř nic poznat a tyto programy pak samozřejmě umožňují kromě času zobrazovat i další informace dle konfigurace uživatele. I to má však svůj háček, protože čím více informací zobrazujete, tím více se prodlužuje tato oblast hlavního panelu a na tlačítka běžících aplikací tak zbývá ještě méně místa než obvykle. Navíc je zde stále omezení co se například velikosti a typu písma týče, protože výška hlavního panelu má svou danou hodnotu, která se dá měnit jen po skocích a jistě mi dá většina za pravdu, že dvojitá či trojitá výška hlavního panelu vypadá opravdu divně. Řešením všech těchto problémů může být právě program SmartClock.

SmartClock je původní český program, jehož autorem je Pavel Chmelař. Program mi začal být sympatický už po několika minutách testování, protože jsem přesně něco podobného dlouho hledal. Jednoduše se dá říci, že se jedná o plovoucí hodiny, které se dají umístit kamkoliv na plochu. Nejde však o žádné okno v pravém slova smyslu, vše je hezky průhledné, takže to připomíná spíše jakýsi OSD (On Screen Display). Tolik tedy zjednodušený popis, teď si povíme pár detailů.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchým zobrazováním času totiž věc vůbec nekončí, spíše naopak. Můžete si totiž nechat zobrazit až 20 těchto zcela nezávislých displejů, přičemž může každý vypadat vizuálně zcela jinak, můžete je mít umístěné kdekoliv na ploše a zobrazovat mohou rozličné informace. Kromě data a času v různých podobách zobrazuje i řadu dalších příbuzných informací jako je aktuální den a jeho pořadí v roce, pořadí aktuálního týdne, časové pásmo a podobně. Vše je perfektně konfigurovatelné. K dokonalosti už mi chybělo akorát zobrazování svátků pro daný den, ale to by jistě nebyl pro autora problém a třeba se něčeho podobného dočkáme v dalších verzích. Kdo nemá rád digitální hodiny, může si nechat zobrazit i hodiny analogové. Posledním typem zobrazovaného prvku může být odpočet, což je čas, zbývající do vámi zadaného okamžiku. O vizuální stránce programu si můžete udělat představu z přiloženého obrázku (pochází z webu autora).

Nyní se trochu zmíním o samotném způsobu zobrazování. Již bylo řečeno, že jednotlivé zobrazované displeje jsou průhledné, takže působí velmi nenápadně a neruší ostatní zobrazená okna. V systémech 2000/XP si můžete navíc zapnout i průsvitnost, takže i plocha pod zobrazeným textem může být částečně viditelná. U textu samotného můžete nastavit řadu parametrů od typu, barvy a velikosti písma až po zobrazení stínu. Dáváte-li přeci jen přednost pozadí pod textem, můžete si zapnout i to a vybrat si jak jeho barvu, tak třeba i rámeček. Tu a tam se přeci jen stane, že hodiny trošku překážejí a vy potřebujete kliknout na nějaký objekt, který překrývají. Tento problém je vyřešen velmi jednoduše a elegantně tak, že se po najetí kurzorem myši na hodiny skryjí a vy můžete kliknout na cokoliv, co předtím hodiny překrývaly. Pokud kurzor opět přesunete jinam, hodiny se zase zobrazí. Velmi jednoduché a praktické. Neměl jsem s podobnými programy moc dobré zkušenosti, protože zobrazování nefungovalo nikdy úplně správně. Proto jsem se rozhodl, že tento program pořádně potrápím. Zkoušel jsem, zda bude zobrazování fungovat bez problému i při přehrávání videa a jak si bude program rozumět s mojí televizní kartou (resp. obrazem). Program obstál na výbornou, vše se zobrazovalo bez problému a zdůrazňuji, že i ve Windows 98. Přesto však může nastat okamžik (právě například při přehrávání filmů), kdy by bylo dobré hodiny nějak rychle skrýt. Na to si lze v programu nastavit klávesovou zkratku, takže skrývání a opětovné zobrazování hodin je otázkou chvilky. Mně se pro tento účel například osvědčila jinak nevyužitá klávesa ScrollLock.

Poslední důležitou věcí, kterou program umí, je jednoduchý „připomínač“ událostí. V přehledném rozhraní si zvolíte datum a čas (či případně opakování události) a text upozornění. V zadaný okamžik vás pak program na příslušnou událost upozorní jednoduchým dialogem s vaším textem, může i přehrát zvuk nebo spustit jinou aplikaci, dávkový soubor či skript.

Program má velmi přehledné nastavení, kde lze vše upravit podle vašich potřeb. Umí se spouštět automaticky po startu systému a jeho spuštění je (ale nemusí být) indikováno ikonou na hlavním panelu. Musím se přiznat, že se mi tento program zalíbil velmi krátce po tom, co jsem jej poprvé spustil a přesně splňuje to, co jsem dlouho marně hledal u jiných programů. A co vás na závěr určitě potěší je to, že program je freeware. Takže neváhejte a stahujte.

Diskuze (15) Další článek: Přehled užitečných programů uplynulého týdne – 33. a 34. týden

Témata článku: Windows, Připomínač, Dobrá barva, Dobrý den, Zobrazování, Dali, Původní objekt, Jednoduchý typ, LNG, Zobrazená data, Podobný dialog, Podobná velikost, Podobný typ, Nezávislý film, Hlavní panel, Přehledné nastavení


Určitě si přečtěte

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku