Konečně je tu následník trůnu: IE7 naostro

Microsoft dnes představil finální verzi jednoho ze svých klíčových produktů. Po letech zahálení a postupné ztrátě části tržního podílu dokončil Internet Explorer verze sedm, který, podobně jako i další produkty firmy, odhodil z názvu slůvko Microsoft a získal slůvko Windows.
Konečně je tu následník trůnu: IE7 naostro

Co můžeme stahovat?

Windows Internet Explorer 7 pro Windows XP, jak zní celý název produktu, je odedneška oficiálně ke stažení přímo z webu výrobce. Dostupná je zatím pouze anglická jazyková mutace, na českou si budeme muset počkat až do počátku příštího roku. IE7 je podporován v operačních systémech Windows XP SP2, XP x64, Server 2003 SP1 a Server 2003 x64/ia64. Instalační balíček pro Windows XP SP2 má 14,8 MB. Dodejme, že ve Windows Vista se bude tento prohlížeč nazývat Windows Internet Explorer 7 ve Windows Vista.

Instalace, ověření, aktualizace

Po stažení instalačního balíčku nás nic nepřekvapí. Samotná instalace probíhá standardně, tedy včetně nezbytného ověření pravosti systému Windows. Na druhou stranu pravost neověřuje přímo web Microsoftu při stahování. Již při instalaci je uživateli nabídnuta možnost stažení oprav a aktualizací. Ty budou, jak dnes informoval server Secunia, zřejmě i nadále opravdu potřeba.

Klepněte pro větší obrázek

Ověření pravosti systému Windows
Klepněte pro větší obrázek
Kontrola dostupných aktualizací při instalaci

Automatické aktualizace

Přímé stažení není jedinou cestou, jak novinkový prohlížeč získat. Microsoft jej bude nabízet i prostřednictvím svých aktualizačních služeb. Prostřednictvím automatických aktualizací systému (Windows / Microsoft Update) bude Internet Explorer 7 dostupný od listopadu. První přijdou na řadu betatesteři programu, poté až široká veřejnost. Uživatelé anglických verzí systémů Windows XP / 2003 by tak měli aktualizaci obdržet během zhruba tří týdnů.

Uživatelé, kteří automatické aktualizace využívají, ale o IE7 zatím nestojí, se nemusí obávat. I automatický aktualizační program se před provedením instalace zeptá, zda má být opravdu provedena. V podnicích lze automatickou instalaci zablokovat.

Změny nejen v samotném IE, ale i v systému

Windows Internet Explorer 7 v systémech Windows XP / 2003 nahradí předchozí verze tohoto prohlížeče. To kromě nemožnosti starší verze používat s aktuální paralelně mimo jiné znamená, že kvůli integraci IE přímo do systému i přepíše některé systémové dialogy, které se tudíž budou zobrazovat v inovované verzi a pochopitelně i v anglickém jazyce.

To se týká mimo jiné dialogu pro vytočení připojení a rovněž všech menu po kliknutí pravým tlačítkem do internetové stránky – a to nejen přímo v IE, ale i ve všech programech, které používají jeho renderovací jádro, tedy i v populárních nadstavbách Maxthon a Avant Browser.

Klepněte pro větší obrázek

Známý - neznámý: dialog pro vytočení připojení

Nový WIE7 si i přes ujišťování Garyho Schareho, produktového manažera IE, že se v systému nebude nijak vnucovat, přináší opět nepěkné chování svých starších sourozenců. Po instalaci se automaticky nastaví jako výchozí prohlížeč. Samozřejmě není problém toto nastavení změnit. Většina alternativních browserů umí po spuštění automaticky detekovat, jestli jsou stále v systému výchozími a případnou změnu opravit.

Novinky

Sedmá generace Internet Exploreru by měla přinést vylepšení především na poli bezpečnosti. Microsoft zapracoval na filtru proti phishingovým stránkám, prohlížeč upozorňuje na badware a rovněž by mělo být komplikovanější jeho zneužití k napadení počítače. Přepracováno bylo síťové rozhraní, což by mělo vést k odolnosti vůči URL spoofingu.

Na první pohled si všimneme i přepracovaného uživatelského rozhraní. To doznalo změn v závislosti na průzkumech míry používání jednotlivých ovládacích prvků. Nejvítanější změnou bude zřejmě podpora záložek. IE tak umožňuje prohlížení více stránek v jednom okně, čímž se staví na úroveň moderních prohlížečů. Přesto logika chování záložek by mohla být přepracována. Pokud totiž některá ze stránek otevírá nové okno, WIE opravdu často nové okno otevře, ačkoliv Mozilla Firefox či Avant Browser na stejném místě otevírají mnohem praktičtější novou záložku.

Klepněte pro větší obrázek

Konfigurace po prvním spuštění a zároveň ukázka nového grafického rozhraní

Nejméně praktickou změnou je jistě přesunutí a hlavně zmenšení tlačítek pro aktualizaci a zastavení načítání stránky. Ta se přestěhovala na konec adresního řádku, kde je jejich použití (i díky velikosti) dosti neergonomické. Na druhou stranu absence tlačítka Přejít jistě bude trápit jen naprosté minimum uživatelů. Standardně je rovněž skryté hlavní menu aplikace.

Telegraficky proběhněme i dalšími novinkami, z nichž s většinou se již pravidelní čtenáři Živě jistě setkali. Nově se objevuje podpora RSS. Opraveny byly všechny problémy předchozích verzí s tiskem. Nemělo by se tak již stávat, že část stránky se na papíře neobjeví.

Podobně jako v Office 2007 se nyní ovládá zoomování načtené stránky. V pravém dolním rohu aplikace je tlačítko pro zvětšování či zmenšování. Tato funkce, poplatna moderním trendům, samozřejmě nezvětšuje jen písmo, ale celou stránku včetně grafiky. Některým uživatelům by mohlo vadit automatické používání vyhlazování písma ClearType.

Změny v kompatibilitě s webovými standardy jsme našim čtenářům představili již dříve. Internet Explorer 7 v této oblasti udělal oproti IE6 obrovský skok vpřed. Stoprocentní kompatibilita sice (obzvláště v často kritizovaných CSS) zajištěna není, ale zlepšení je znatelné. Není bohužel bezproblémové. Microsoft se zřejmě rozhodl pokusit se vytěžit co nejvíce ze stále ještě značného tržního podílu a rozšířit IE7 co nejvíce i na úkor toho, že mnohé, pro starší verze tohoto prohlížeče optimalizované stránky, v něm prostě nebudou zobrazovány korektně.

Jejich správci mají být tlakem trhu nuceni je aktualizovat tak, aby si s IE7 rozuměly. IE7 bohužel není „zpětně kompatibilní“ s chybami, které při zobrazování stránek dělal IE6, programátoři tak budou muset své weby optimalizovat pro jeden prohlížeč navíc. Zde jistě není pochyb o tom, že IE7 se – už kvůli automatickým aktualizacím – během několika měsíců opravdu masově rozšíří.

Jaká bude budoucnost?

Tým Internet Exploreru se nyní zaměřuje na dokončení svého dítka ve Windows Vista. Další několikaletá pauza ve vývoji, jakou jsme viděli mezi IE6 a IE7, se však tentokrát nechystá. Microsoft bude v usilovné práci pokračovat a aby udržel krok se stále silnější konkurencí připraví další verze Windows Internet Exploreru.

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Internet Explorer, Maxthon, Usilovná práce, Jazyková mutace, Browser, Avant, Automatická aktualizace, Sedmá generace

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 183

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

Včera | Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji