9
Fotogalerie

Konečně je tu Google Drive, SkyDrive podle Googlu

Tento týden je to jedna velká webdisková kalamita. Nejprve provedl několik úprav Dropbox, pak jsme se dočkali nového úložiště SkyDrive a teď přichází 5GB Google Drive.

Poprvé jsem zachytil spekulace okolo Google Drive někdy v průběhu roku 2006. Už tehdy jsme znali zaručenou webovou adresu a snad i první ceníky. Nic se nestalo – tedy není to tak úplně pravda. Google spustil balík Apps a postupně začal budovat svoje dokumentové úložiště Docs.

Google Drive tu byl už roky – je to přejmenovaný Docs

To bylo nejprve určené pouze pro kancelářské dokumenty, Google ale před pár lety umožnil nahrávání i dalších souborů, a tak byla jedinou slabinou malá 1GB kapacita, kterou jste si mohli rozšířit za roční paušál.

Google Drive je tedy jen logickým vyústěním dosavadní webové kanceláře, a kdyby namísto dubna 2012 přišel na svět o čtyři roky dříve, možná by vypálil rybník i Dropboxu. Teď to bude mít možná sakra těžké.

gogole drive.png
Ano, správně, Google Drive na webu je vlastně jen přejmenovaný Google Docs – tušili jsme to už před několika týdny

Google Drive (česky Disk Google) je synchronizační disk s webovým kancelářským balíkem, nabízí tedy prakticky identickou výbavu jako SkyDrive od Microsoftu. Zároveň si ale vypůjčil několik zajímavých vlastností od Dropboxu – třeba selektivní synchronizaci jen vybraných složek.

5 GB a (zatím) klient pro Android

V tuto chvíli nabízí pouze mobilní klient pro Android, který se už může pochlubit více než 5 miliony stažení. To je ale dáno hlavně tím, že se jedná o přejmenovanou aplikaci Google Dokumenty, která je na Androidu už nějaký pátek.

selektivni sync.png  google drive.png
Nastavení klientu s výběrovou synchronizaci a nabídka klientu v oznamovací oblasti

V bezplatném režimu nabízí Google Drive 5 GB prostoru pro vaše soubory (Dropbox 2 GB, SkyDrive 7/25 GB), 10 GB pro Gmail a 1 GB pro fotky na Picase (fotky do rozměru 2 048×2 048 px publikované na G+ se do tohoto limitu nezapočítávají).

Za necelých 30 dolarů ročně získáte dalších 25 GB pro data a Picasu, za 60 dolarů ročně je to pak 100 GB. Cenově se tedy Google Drive pohybuje kdesi mezi Dropboxem, který je výrazně dražší, a Skydrivem, který je naopak výrazně levnější (zvláště u toho nižšího balíku).

google drive.png
Princip desktopové části je stejný jako u SkyDrivu a Dropboxu – co nahrajete do složky, se synchronizuje na web a naopak

Jelikož je Google Drive v podstatě jen přejmenovaný a rozšířený Google Docs, přebírá i jeho vlastnosti. Nechybí tedy sdílení s ostatními uživateli včetně veřejného sdílení, stejně jako u SkyDrivu ale chybí hlubší integrace do systému, tedy nějaká ta funkce v kontextovém menu, jak to umí Dropbox.

google drive.png  google drive.png  google drive.png  gogole drive.png
Práce s Google Drive v klientu pro Android

Určitou zajímavostí jsou samotné kancelářské dokumenty Googlu. Ty totiž existují jen na webu, není to žádný Excel a Word, a tak se stáhnou vlastně jen zástupci. Když na ně poklepete, otevře se v prohlížeči webová kancelář s dokumentem. Ostatně když se podíváte do zdroje, uvidíte skutečně jen adresu dokumentu formátovanou pro JSON.

Drive, API a cizí spolupracující aplikace

Google počítá i s aplikacemi pro Drive, lze tedy očekávat možnost rozšíření o další funkce, aplikace postavené nad API služby aj. To vše je ale zatím v plenkách. Uvidíme za určitý čas. První vlaštovky se už ale objevují – s Google Drive pracuje třeba cloudová videostřižna WeVideo.com, která hotový projekt uloží právě na Drive. Z dalších hráčů stojí za zmínku třeba balík kreativních webových aplikací Aviary.

chrome web store.png
Na Chrome Web Storu už vznikla nová kategorie aplikací pro Chrome, které rozšíří funkčnost webdisku Drive v tomto prohlížeči

Na Chrome Web Storu už vznikla celá nová kategorie aplikací, které pracují s Drive. K jejich instalaci tedy budete potřebovat prohlížeč Chrome a Drive pak nabídne otevření obrázku z webdisku třeba v editoru Aviary. K čemu je to dobré? Je patrné, že to Google dělá mimo jiné i kvůli Chrome OS, který se zase o kus lépe obejde bez desktopových aplikací.

Určitě si přečtěte

Články odjinud