Proč si pořád lidi musí dokazovat že jsou něco víc, mezi námi a zvířaty i sami mezi sebou? Odpovím si sám, proto aby si mohli nějak odůvodnit že mají právo se mít líp než ta zvířata a ostatní lidé a využívat je k tomuto účelu, (chov zvířat, otroctví). Naposled si kdosi vymyslel že jistá árijská rasa je nadřazená ostatním lidem, jak to dopadlo asi každý ví.
Chovat opice s lidskými geny, hotová Planeta opic. Já si myslím a ze článku jsem pochopil, že člověk byl svým nepohodlím (rozhodl se opustit bezpečné území, na které se dobře přizpůsobil) nucen více přemýšlet, snažit se o přežití své i potomků. Důsledek byly mutace (ne jedna nebo dvě, možná jich budou nakonec miliony), a tím, že proběhly v poměrně krátké době (300 - 400.000 let, starší člověk dle poznatků není) nejsou jak by se dnes řeklo vychytané. Vždy se jedná o něco za něco, staré organismy jsou odolnější (krokodýl, slon), ale zase za tento dar platí stagnací ve vývoji, třeba žralok je parybou už velmi dlouho a ke hvězdám se nepodívá, tedy nezachrání se, až Země přestane existovat, člověk tuto jedinou možnost na přežití stále má. Vzpomenu si klidně na příklad, kdy Afričané mají genetickou ochranu, aby lépe zvládali malárii, nicméně platí za ni občas daň, když dítě dostane patřičné geny od matky i otce, pak mu uškodí než pomohou, bylo to nějak tak, že krevní buňky mají špatný tvar a hromadí se ve svalech za hrozných bolestí. Kdo zná lépe opraví mě.
A co kdyz klicem k uspechu byla zmena podminek. Velke skupiny puvodne na stromech zijicich primatu, byly po ztrate vegetace nuceny prezit v savane, bez moznosti ukrytu pro kazdeho clena, nutnym zdrojem potravy byl lov. Bez stromu se jejich moznost uniku po vsech 4 koncetinach drasticky redukovala, silne a otocene paze pro splhani prestaly byt vyhodou, ale zase umoznovaly dokonaly uchop a vyuziti nastroju. Bylozravci byli rychlejsi a schopni zrat travu, selmy byly rychlejsi a neschopni zrat co rostlo na zemi nebo zbyvajicich par stromech.Tak se primati na savane proste naucili spolupracovat ve velkych skupinach (stadech), ukladat se ke spanku spolecne a rozdelit si praci (nekdo musel hlidat) a potravu (rostlinnou i ulovenou), coz spolecne s vetsim poctem jedincu vedlo k nutnosti komunikovat.Prirozena velka stada vytvari bylozravci, ale nemuseji lovit, to znamena kooperovat. Museji byt rychli, coz znamena 4 rovnocenne koncetiny neschopne uchopu. Selmy jsou v malych skupinkach, protoze se snazi nekonkurovat si, a musi byt bud stejne rychli nebo rychlejsi nez bylozravci, coz zase znamena 4 koncetiny bez moznosti uchopu.Stromovi vsezravci ve skupine na zemi jsou unikat, musi si bud vybrat a specializovat (zmenit se v neco jineho), nebo se stridat a spolupracovat, coz znamena zvysenou komunikaci, coz vede k inteligenci.Hluchoneme lidske mlade bez specialni pece nebude zaostale proto, ze neni inteligentni, ale proto, ze nemuze komunikovat.
hluchoněmé děti se naučí znakovou řeč, číst a nebudou zaostalé. Šimpanzice Washoe se naučila "jen" 350 slov znakového jazyka a to bylo její maximum, být člověk, pořád patří mezi zaostalejší jedince. Takže jen v komunikaci to není. Náš mozek je v třídění informací, dávání do souvislostí, vyhodnocování prostě někde jinde, než u běžného šimpanze.
Klíčem možná bude právě toto: Neurony s poškozeným genem PLEKHG6 se „toulají“ a nemají jasný cíl. Přitom právě migrace buněk ve vyvíjejícím se mozku je klíčová pro vznik složitých nervových obvodů, jimž vděčíme za své schopnosti.Čili domnívám se, že příčina naší vysoké inteligence se může skrývat přímo v samotných neuronech. Myslím to tak, že neurony nacházející se v našem mozku mohou být "chytřejší" než neurony v mozcích ostatních savců. Dokáží se lépe organizovat a snáze vytváří složité nervové obvody. A při jejich vysokém počtu (v lidském mozku je jich 50 - 100 miliard) i malé zvýšení chytrosti neuronu může mít obrovský vliv na výkonnost celého systému.
Náš mozek je spíš jiný než "chytřejší", celé je to dost subjektivní hodnocení. Oproti většině savců máme výhodu v tom, že máme ruce můžeme vyrábět složité nástroje. Spousta organismů je chytrých, ale co z toho, když vědomosti neumí akumulovat a předat tak efektivně.
Ano, šikovné ruce jsou nepopíratelný bonus. Avšak přesto hlavní rozdíl je v mozku, o tom jsem přesvědčen. Na mnoho činností nejsou šikovné prsty potřeba. Většina zvířat by mohla technicky činit věci svědčící o určité úrovni abstraktního myšlení - kreslit primitivní obrázky kopýtkem do sněhu či písku, utrhnout květinu a darovat ji partnerovi s pomocí tlamičky, vydávat harmonické zvuky podobné primitivním písním, pozorovat oblohu, pohybovat se způsobem připomínajícím tanec a mnoho dalšího. Přesto zvířata takovéto věci nečiní. Dokonce to nečiní ani domestikovaná zvířata, která mohou ze soužití s člověkem čerpat řadu podnětů. Z toho se dá usoudit, že jim v jejich mozcích "cosi" chybí. Nemusíme tomu nutně říkat inteligence, ale je nepopíratelné, že lidský mozek oproti mozkům ostatních živočišných druhů obsahuje "něco" navíc. A to "něco" je dosti podstatné, je to něco co činí člověka značně odlišným od všech ostatních živých tvorů.
Dal jsem mínus, viz. https://www.national-geographic.cz/clanky/video-7-nejbizarne... ...
Jo, to je ale trochu něco jiného. To je pudové chování, které má daný živočišný druh zakódován ve svých genech. Všichni jedinci daného druhu vykonávají stejný rituál, není v tom žádná kreativita. Pud jim velí se tak chovat, tak se tak chovají. Ukažte mi jediný živočišný druh kromě člověka, kde každý jedinec si vytvoří vlastní rituál, odlišný od rituálu dalších příslušníků stejného druhu. Nenajdete ho.
Žádný gen člověčenství není a z principu ani být nemůže, evoluce je velice pozvolný proces a jeden gen nový druh nedělá, vždy jde o kombinaci drobných změn mnoha genů a větších změn mála genů, výjimečně se chromozomy třeba rozpadnou nebo naopak spojí a to vytvoří silnou genetickou bariéru aniž by se dva druhy od sebe výrazně lišily.Jinak od šimpanzů se zase tak moc nelišíme, hlavní rozdíly jsou vzpřímená chůze (které je poměrně efektivní), málo chlupů a hodně potních žláz, což nám dává neuvěřitelnou vytrvalost proti ostatním živočichům, výrazně horší krátkodobá paměť a o něco lepší dlouhodobá paměť a složitější řeč. Ten rozdíl v inteligenci je dost špatně měřitelný, šimpanzi jsou v některých ohledech výrazně chytřejší, ale na druhou stranu nejsou zrovna motivovaní vyplňovat IQ testy.Prostě je třeba se smířit s tím, že zas tak výjimeční nejsme, podle mě zdaleka nejvýznamnější rozdíl je písmo, což nám umožňuje předávat a uchovávat vědomosti mnohem efektivněji než řeč, která ovšem byla také důležitá. Jenže písmo ani řeč není nikde v genetickém kódu. Nechte člověka vyrůstat v divočině a bude o hodně podobnější zvířeti.
v tom je prave ten chytak. dna mame s opicami velmi podobnu, ale i tie drobne rozdiely maju giganticky dopad(omnoho vacsie ako vacsie rozdiely medzi zvieratami). opice nielenze nevyplnuju iq testy, ale ani nepisu divadelne hry, ani nevymysleli internet ani nelietaju do vesmiru ani si nevedia editovat dna.keby vysadime cloveka na velky opusteny ostrov, za 10tis rokov tam pravdepodobne mame opat vedu a techniku. to proste opice nedavaju.
Co myslíš tím o mnoho větší rozdíl než mezi zvířaty??? Plemena psů se mezi sebou liší různou kombinací pár genů a rozdíly jsou dost podstatné.Pokud jde o člověka tak před 10000 lety měl v zásadě stejnou DNA a nepsal divadelní hry, nevyplňoval IQ testy, nevymyslel internet ani neuměl editovat DNA. Někteří lidé nic z toho nedělají dodnes. Sice umím vyplnit IQ test a editovat DNA, ale na divadelní hru ani internet bych si netroufl. Spousta rozdílů nemá s DNA nic společného. A dost pochybuji že vývoj k vědě a technice je lidem vrozený, vznik civilizací stál na celé řadě drobných objevů které lidstvo mělo po desítky tisíce let a nic z toho po celé generace nezužitkovalo.
stačilo by, aby ten gen dokázal lépe uspořádat mozek umožnil vytvářet v něm složité struktury, takový náhodný defekt který z běžného pomalého ARM procesoru omylem vytvoří Xeon procesor s 16 jádry a na uživateli už bude, jak si s tím časem poradí (software si vytváříme sami). Pak už jen 10.000 let kopulace těch inteligentnějších (lépe lovicích) mezi sebou (měli si večer v jeskyni mezi sebou o čem povídat) a homo sapiens byl na světě :)
skutečná pravda proč se člověk vyvíjel k větší inteligenci je proto, že pračlověk byl ve skutečnosti příliš nedokonalý k přežití a co hůř, těch závažných nedostatků bylo tolik že je evoluce nemohla vyřešit lokální úpravou vlastností jako u jiných živočichů ale pouze globálním posílením inteligence. Už z principu evoluce, musel předchůdce člověka trpět extrémní úmrtností na samotné hranici vyhynutí druhu, aby docházelo k tak radikální selekci která vedla až k vývoji vysoké inteligence která člověku vykompenzovala naráz všechny nedostatky a umožnila přežití druhu. Stačí si u člověka odmyslet vyspělý mozek a rázem je z něj tvor neschopný přežití ve volné přírodě.
Podle toho by nepřežil kde jaký druh, třeba lenochod atp.
To, co píšete, je sice možné, ale pokud to tak je, musí to být zapsáno v genomu. O to tady jde, ne o ústní vysvětlení evoluce.
inteligencia nieje pre prezitie dolezita, mimo par zvierat(clovek, opice, vrany, delfiny, chobotnice) je zivot uplne sprosty a nevyzera zeby sa napr bakteriam vodilo zle.a akby sme nahle stratili nejaku vlastnost potrebnu pre prezitie, vyhynuli by sme, pretoze vyvoj novych vlastnosti je velmi pomaly.
To dost tezko. Pletete si dnestni zhyckane a zmutovane umele stvoreni se zdravym, silnym a vitalnim lovcem mamutu. Za Vase ochable svaly nemuze evoluce, ale chemicka strava a nedostatek pohybu.Prumerny 40kg simpanz je smrtelne nebezpecny, klidne Vam utrhne ruku v rameni. O pohybovych schopnostech asi netreba presvedcovat.Naopak uspech v preziti a nahrazenim sily jednotlivce silou skupiny, delbou prace a inteligenci umoznilo nasim svalum zpohodlnet a zakrnet, omezilo nase pohybove schopnosti. Je to uspech, co umozni lenost. Myslici clovek radeji vytvori nastroj, aby se nemusel namahat.
zo zvedavosti to nakoniec niekto na nejakom simpanzovi skusi (cinania), a coskoro tu mame planetu opic
Tak jinak, než empiricky (pokusem) to ověřit nelze...
neeee, šimpanze neee ... soudruzi z Číny, prosím, já bych si přál mývala Rocketa ze Strážců Galaxie 🙂
z clanku moc mudry niesom, ale kazdopadne ta zmena proti opicam nebude velmi komplexna, pretoze skok medzi nami je neopakovatelne velky. nikde inde taky velky rozdiel u pribuznych zivocichov nieje. takze to bude mala zmena v genoch ktore vyvolali velky skok
A z ceho soudite, ze jde o velky skok ? Z toho, ze lze simpanze a orangutany naucit znakovou rec, ale nelze naucit cloveka dorozumivat se vriskotem a viskanim srsti ?Myslite, ze inteligence je ten rozdil ? Inteligenci umime ztratit behem mesicu, viz konflikt v byvale jugoslavii a chovani lidi tam. O africe radeji nemluvit.Uprimne, kdyby nejaka simpanzi tlupa mela 5000 clenu, zmizely by stromy, bylo by nutno zacit intenzivne lovit misto spasat, verim, ze by si v historicky kratke dobe vyvinuli rec i inteligenci. My to ale nastesti rozhodne nedopustime.
Intelektualni uroven simpanzu a orangutanu je opravdu v porovnani s clovekem velmi nizka. Koneckoncu my jsme ovladli planetu, ne oni.
Ovládli jsem velký houno. Planetu ovládl hmyz, ale ještě daleko víc paraziti. To jen lidi jsou namyšlený kkti a myslej si bůh ví co. Ani nevíte co vám všem leze po ksichtě a co ovlivněje vaše alergie. B-]
Jeden z mnoha příkladů:https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2660471-nejvetsi-ter... ...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.