Nabídka hudebních streamovacích služeb v Česku se rozšířila o Tidal. Funguje stejně jako Spotify, nabízí ale přenos muziky ve formátu FLAC s datovým tokem 1,4 Mb/s. Připlatíte si.
Nejčastějším argumentem hudebních pirátů byly ještě před několika málo lety nářky, že klasické nosiče jsou příliš drahé a internetové hudební služby u nás příliš omezené v nabídce, nebo prostě nedostupné.
Piráti: Spotify, Deezer i Google nabízejí nekvalitní MP3
Jenže pak se na scéně objevil Deezer, Rdio, bezplatné Spotify nebo třeba Play Music All Access od Googlu. Argument vysoké ceny a dostupnosti tedy už dávno padl, a tak se začal hledat další důvod k legitimizaci warezu. A našel se záhy – kvalita. Většina hudebních služeb přehrává muziku v MP3/M4A s datovým tokem 320 kb/s, což sice uspokojí naprostou většinu běžných posluchačů, nikoliv však fanoušky bezztrátových formátů v čele s FLAC.
MP3 opravdu nemusí stačit každému – zvláště pak těm, kteří si pořídili drahou a kvalitní audiotechniku. Rýpalové by sice mohli namítnout, že hudební nadšenec, který utratí tisíce korun za kvalitní sluchátka a desetitisíce za kvalitní domácí Hi-Fi systém, nemá potřebu stahovat warez, ale budiž.
Dejme tedy tomu, že posledním argumentem byl opravdu nedostatek široké nabídky kvalitních internetových nahrávek, aniž byste si museli kupovat optické disky a svépomocí vytvářet FLAC. Píšu byl, protože už není.
Tidal: Fajn, tak tady máte FLAC
Do České republiky v těchto dnech zamířila hudební služba pro náročné Tidal. Provozuje ji švédská společnost Aspiro a tu si zase nedávno koupil hudebník a podnikatel Jay-Z . Poté začala velká expanze a Tidal zamířil z USA, Kanady a několika dalších zemí rovnou do celé Evropy. Postupně se otevírá posluchačům nejen v Česku, ale také ve Francii, v sousedním Rakousku, na Slovensku a dalších státech.

Webový Tidal v akci
Tidal je službou pro náročné, což v praxi znamená, že vedle základního streamování hudby v M4A (320 kb/s) nabízí i poslech v bezztrátovém formátu FLAC (1,4 Mb/s). V jeho knihovně najdete jak všechny typické zahraniční interprety, tak i české, i když test skutečné dostupnosti mohou provést až samotní aktivní posluchači.

Nastavení kvality přehrávání a doklad, že nechybějí ani (přinejmenším někteří) čeští interpreti
Za kvalitu zaplatíte 399 korun měsíčně
Tidal ale není zadarmo. Pokud si konkurence (vyjma Spotify s reklamami) řekne o částku okolo 150 korun měsíčně, Tidal musí být pochopitelně dražší a také že je, za měsíční poslech si totiž řekne o 399 korun, což bude v kontextu tuzemské kupní síly stravitelné opravdu jen pro audiofily, kteří se nebojí sáhnout trošku hlouběji do kapsy.

Desktopový klient na Windows. Nechybí integrace do oznamovací oblasti a notifikace v pravém horním rohu.
Poslech v režimu Hi-Fi je možný v mobilních aplikacích, v desktopovém klientu a v prohlížeči Chrome. V ostatních se musíte spokojit s 320kb/s AAC. A tím jsem vlastně odpověděl, kde všude je Tidal dostupný. Desktopový klient je k dispozici pro Windows a OS X. Mobilní klient pak najdete na Play Storu a v jablečném App Storu.

Mobilní klient pro Android
Pouze na mobilech s velkou kapacitou
Vzhledem k velikosti nahrávek ve FLAC je pochopitelně i nutností, aby měl posluchač k dispozici režim offline. Je součástí mobilní verze pro Android a iOS a můžete jej aktivovat až na třech zařízeních. Připravte si ale dostatek volného místa, na Androidu totiž klient společně s uloženou deskou Hity a city od Tata Bojs zabere 1 GB prostoru. Otázka, jestli se to vyplatí a jestli je tedy poměr cena/výkon udržitelný, v tomto případě opravdu záleží pouze na kvalitě vašeho sluchu, onoho mobilního zařízení a hudební reprodukční výbavy.

Pozor, toto nejsou žádné MP3. Pokud si do paměti telefonu uložíte jediné album, klidně zabere gigabajt prostoru. I na velkokapacitním telefonu tedy uložíte nejvýše několik desek.
Zbytek výbavičky je už ryze typický. Můžete vytvářet vlastní seznamy skladeb, Tidal ale obsahuje i ty redakční. Na kartách interpretů nechybí základní popis, který se často stahuje z Last.fm a tuto hudební službu Tidal také podporuje, takže umí na Last.fm zasílat vaše statistiky. U některých muzikantů nakonec najdete i hudební klipy, které si můžete spustit.

Správa mobilních klientů s povoleným ukládáním do paměti
Pro většinu běžných posluchačů bude Tidal velmi drahý a odradí je také sedmidenní zkušební demo. I k jeho použití totiž musíte zaregistrovat platební kartu, ze které se vám strhnou dvě koruny. Tidal ale počítá i s nasazením PayPalu. Při registraci jej sice nenabízí, ale ve správě profilu jej později najdete, i když jeho nastavení zatím nefunguje. Pokud si tedy chcete Tidal jen vyzkoušet, nezapomeňte zavčas zrušit předplatné. V opačném případě 7. dne skutečně přijdete o čtyři stovky.