Konec sporů: Intel zaplatí AMD 1,25 miliardy dolarů

Intel se dohodl s konkurenčním AMD a zaplatí mu částku 1,25 miliardy dolarů. AMD stáhne všechny své žaloby a navíc získá novou licenci na výrobu x86 procesorů.
Konec sporů: Intel zaplatí AMD 1,25 miliardy dolarů

Společnost Intel je největším výrobcem mikroprocesorů na světě již od roku 1991, soudní spory různého rázu jsou tak denním chlebem. Intel je obviňován po celém světě, a to například z nekalé obchodní praktiky, kdy zvýhodňoval velké odběratele (HP, Dell, Acer, Lenovo a další) pokud budou preferovat produkty Intel oproti AMD.

Nekupujte konkurenci, dostanete slevu

Intel je obviněn ze znevýhodňování konkurence federálním hospodářským úřadem (FTC) v USA, který má na starost právě antimonopolní zákony a zákony pro ochranu spotřebitelů. Tato žaloba je však zatím ve fázi vyšetřování. V roce 2005 se ale dostal do hledáčku také japonského úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže, pro porušení místního antimonopolního zákona. Komise „doporučila“ zrušení veškerých slev a výhod, které diskriminovaly konkurenční AMD. Intel toto doporučení navenek akceptoval, čímž se zatím vyhnul soudnímu sporu a oficiálně tak nic nepřiznal. Mluvčí Chuck Mulloy tehdy řekl: „Převrátili význam našich podnikatelských praktik, žádným způsobem jsme nepoškodili zákazníky“.

V únoru roku 2006 začalo také vyšetřování proti praktikám Intelu v Jižní Korei a v roce 2007 byl již Intel obviněn z porušování antimonopolních zákonů. Původně chtěla komise vyměřit Intelu pokutu ve výši 3 % ročního obratu, nakonec Intelu nařídila zaplatit přibližně 25,5 milionů dolarů.

Asi nejznámější obvinění pochází z Evropské unie, kde Intel dostal po dlouhém vyšetřování rekordní pokutu ve výši 1,06 miliard Euro. Důvod obvinění je stále stejný, tedy poskytování slev a výhod velkým odběratelům, pokud nebudou kupovat produkty především od AMD či jejich odběr sníží na minimum.

Ve všech případech se Intel samozřejmě odvolal a nebýt konečného usmíření mezi oběma lídry, soudy by se táhly ještě dlouho a Intel by nakonec pokuty musel pravděpodobně zaplatit.

AMD a Intel: co jsme si, to jsme si

Intel včera vydal oficiální tiskovou zprávu, ve které oznámil uzavření komplexní dohody mezi ním a Advanced Micro Devices (AMD). Dle této dohody AMD stáhne veškerá obvinění a stížnosti po celém světě, na oplátku dostane od Intelu jakési odškodné ve výši 1,25 miliardy dolarů. Tato částka je nižší než celková výše případných pokut a problémů, Intel tak svým způsobem udělal dobrý obchod. Navíc se zavázal, že podobné obchodní praktiky, které by mohly využívat jeho monopolní postavení, již nebude používat.

Intel s AMD navíc uzavřeli novou pětiletou licenční smlouvu týkající se technologie x86 a patentů obou společností. Tato smlouva zajišťuje vzájemnou výměnu technologií a patentů (kvůli kompatibilitě) a umožňuje vůbec AMD vyrábět x86 procesory. V tomto ohledu hrozil žalobou a zamezení této licence právě její vlastník - Intel, protože AMD začala spolupracovat s GlobalFoundries na výrobě procesorů, což je jasným porušením podmínek.

Nová smlouva o dalším pětiletém využívání licence tak ruší předchozí, a stará podmínka v podobě nutného vlastnictví vlastních výrobních továren byla vymazána. Tím se otevírá volná cesta pro společnost GlobalFoundries, která bude vyrábět nejen čipy pro AMD, ale také pro další výrobce a chce se stát světovou dvojkou na poli výroby čipů. Celkem 66% podíl v GlobalFoundries má společnost ATIC (Advanced Technology Investment Company), která sídlí v Abu Dhabi, hlavním městě Spojených arabských emirátů.

Intel tak udělal historický krok, který se však netýká jen zlepšení vztahů s AMD a snahy o navrácení fair-play jednání, ale případně i budoucí možnosti uvolnění x86 licence pro další společnost. I když Nvidia vede s Intelem své spory kvůli patentům z kterých by mohla taktéž něco vytěžit, zatím se oficiálně vyjádřila, že na trh x86 procesorů nehodlá vstupovat. Proti tomuto tvrzení ale částečně hovoří fakt, že Nvidia najala již minulý rok spoustu inženýrů ze společnosti Transmeta, včetně nákupu několika technologií.

Čtěte také:

Diskuze (31) Další článek: Nová kniha: Premiere Pro CS4 – Oficiální výukový kurz

Témata článku: Jižní Koreq, Monopolní postavení, Obchodní význam, Spor, Dobrý obchod, Fair Play, Dol, Velký odběratel, Japonský výrobce, Nová smlouva, Konec, Abu Dhabi, Konečná fáze, Evropská komise, Celková výše, Rekordní pokuta, Federální úřad, Soudní obvinění, Uvolněný patent, Antimonopolní zákon, Pokuta, Zrušení výroby, Jižní Korea, Vysoká pokuta


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF