Konec spekulacím: představení novinek ve Windows 8.1

Návrat tlačítka Start, vylepšené Metro, větší propojení se SkyDrive, nové vyhledávání, širší možnosti nastavení či start rovnou na desktop. To a ještě více přinese Windows 8.1.

Jak se červnová vývojářská konference Microsoftu Build 2013 blíží, objevují se další a další spekulace o tom, co nás v tomto systému čeká a nemine. Antoine Leblond, Corporate Vice President divize Windows Program Management, se proto rozhodl oficiálně na Windows Blogu přiblížit seznam změn, které nás ve Windows 8.1 čekají.

Leblond zdůraznil starší informaci, že přechod na Windows 8.1 bude pro stávající zákazníky zdarma prostřednictvím Windows Store. Preview verze Windows 8.1 bude dostupná 26. června se začátkem konference Build.

Metro podle vašich představ

Ve Windows 8.1 zůstane i nadále kontroverzní Start Screen v neméně kontroverzním prostředí Modern UI. Již je potvrzeno, že dlaždice budou mít více velikostí – dosud bylo možné mít buď dlaždici čtvercovou, nebo obdélníkovou o velikosti dvou čtvercových vedle sebe. K tomu nyní přibývají další dva typy: velká čtvercová, která je o velikosti čtyř dosavadních čtvercových dlaždic, a malá čtvercová, která je pro změnu o velikosti čtvrtiny dosavadní čtvercové dlaždice.

Start-screen-High-res_2919DBB2.png
Windows 8.1 nabídne různou velikost dlaždic ve Start Screenu (zdroj: Microsoft)

Velikost dlaždic pomůže uživatelům lépe členit Start Screen. S dlaždicemi se také lépe pracuje – pokud ve Windows 8.1 označíte více aplikací, můžete s nimi také pracovat – najednou je odinstalovat či je přesouvat, což dosud nebylo možné.

Další změna na uživatele čeká v případě instalace aplikací z Windows Store. Dosud se nová aplikace objevila ihned ve Start Screen, což některým uživatelům mohlo vadit, tuto aplikaci si sem budete muset následně připíchnout.

Start-with-wallpaper-High-res_313398B8.png
Start Screen můžete mít nově i s vlastní fotkou na pozadím (zdroj: Microsoft)

Windows 8 nabízí pouze omezený výběr pozadí na obrazovce Start Screen. Uživatelé si žádali více možností a nastavení, což bylo vyslyšeno – přednastavených pozadí je více a jako pozadí si můžete nastavit také pozadí plochy.

Microsoft při studiu uživatelského chování při práci s Windows 8 zjistil, že lidé si na svou zamykací obrazovku dávají fotky rodiny. Tomu se firma rozhodla vyjít vstříc a ve Windows 8.1 je možné proměnit zamykací obrazovku ve slide show – fotky je možné načítat buď z lokálního disku, nebo ze SkyDrive. Ze zamykací obrazovky také bude přístup k vestavěnému fotoaparátu, který může uživatel ovládat přímo z ní aniž by se musel přihlašovat.

Nové aplikace, lepší multitasking

Microsoft slibuje, že veškeré předinstalované aplikace pro prostředí Modern UI, které byly již ve Windows 8, budou ve Windows 8.1 vylepšeny – některým přibyly nové funkce, jiné byly přepracovány. Například aplikace Fotky dostane editovací funkce, zatím se jednalo pouze o velice jednoduchý prohlížeč obrázků.

Zároveň jsou potvrzené i nové předinstalované aplikace – prozatím budík a kalkulačka. Microsoft plánuje představit všechny změny v předinstalovaných aplikacích a nové aplikace na svém blogu o Windows v následujících týdnech ještě před konferencí Build.

Multitasking-High-res_0130F94A.png
Dvě aplikace na jedné obrazovce (zdroj: Microsoft)

Upraveno bylo také zobrazení více aplikací najednou. Jednu obrazovku můžete rozdělit mezi dvě aplikace, přičemž aplikacím můžete libovolně měnit velikost. V případě zapojení více monitorů k počítači najednou, můžete zobrazovat na jedné obrazovce až tři aplikace. Změnou také je, že na každém monitoru můžete mít otevřenou jinou aplikaci pro prostředí Metro UI – a v případě přepnutí na jiný monitor zůstane tato aplikace otevřená.

Vylepšen byl také Windows Store, který zobrazuje více informací, než jeho předchůdce ve Windows 8. 

Více prorostlý SkyDrive

Ve Windows 8.1 se potkáme s novou verzí SkyDrive aplikace, která umožňuje přistupovat jak k souborům uloženým lokálně, tak i v cloudu. Tyto soubory jsou dostupné také offline. Microsoft slibuje, že SkyDrive bude se systémem lépe provázaný a soubory mohou být ukládány přímo na SkyDrive.

SkyDrive-High-res_56E6E2D0.png
Nový SkyDrive bude dostupný také offline (zdroj: Microsoft)

S novou verzí přichází také funkce, na kterou jsem si zvykl v prohlížeči Google Chrome a ve Windows 8 mi zatím dost chyběla. Řeč je o přenositelnosti aplikací a nastavení v rámci různých zařízení – při přihlášení do systému pomocí vašeho účtu Microsoftu se automaticky aplikují vaše nastavení i se stáhnou a nainstalují vaše aplikace (z Windows Store). To uživatelům ulehčí střídání různých zařízení s Windows 8.1 a také nastavování nového zařízení.

Více nastavení a hledání s Bingem

Správa počítače z prostředí Modern UI bude ve Windows 8.1 jednodušší. Klasické ovládací panely sice zůstanou zachovány, ale Microsoft v novém systému upravil aplikaci Nastavení počítače. Doposud zde bylo možné měnit pouze pár nastavení, zbytek musel uživatel provádět v ovládacích panelech. Ve Windows 8.1 pak v této aplikaci nastavíte vše od změny rozlišení a nastavení napájení, přes změnu licenčního klíče až po připojení počítače do domény. Je možné odtud ovládat také váš SkyDrive účet.

Vyhledávání ve Windows 8.1 spojuje hledání na webu s tím lokálním. Pokud se zeptáte vyhledávání na nějaký dotaz, prohledá web (pomocí Bingu), aplikace, soubory, SkyDrive, aby na dotaz bylo možné odpovědět co možná nejlépe. Vyhledávání by se ve Windows mělo stát moderní verzí příkazové řádky.

Search-High-res_245E63FC.png
Z vyhledávání se má stát moderní příkazová řádka (zdroj: Microsoft)

Internet Explorer 11 připraven na dotyky

S novou verzí Windows přijde také nová verze webového prohlížeče z dílny Microsoftu. Jedenáctá verze slibuje vylepšené ovládání dotyky, Microsoft dokonce Internet Explorer označuje jako jediný prohlížeč vyrobený pro dotykové ovládání. Kromě toho by se měla vylepšit rychlost načítání stránek.

Do jedenácté verze byla také přidána možnost synchronizace – otevřené panely se budou synchronizovat v rámci vašich zařízení s Windows 8.1. A mezi dalšími změnami Microsoft zmiňuje neomezený počet otevřených panelů v jednom okně Internet Exploreru 11.

Myš a klávesnice zpátky ve hře

Leblond uznává, že při vývoji Windows 8 se až moc zaměřili pouze na dotykové ovládání a na myš a klávesnici trocho zapomněli. S novou verzí tak chtějí napravit i tuto záležitost, aby se Windows dobře ovládaly i na nedotykových strojích, kterých je stále velký počet.

Za pár měsíců práce s Windows 8 jsme si zvykli na aktivní rohy, odkud se dostaneme na Charm panel či do Start screen. Ve Windows 8.1 bude možné měnit akce nastavené aktivním rohům. Novinkou je také trvalé zobrazení loga Windows na levém konci hlavního panelu, neboli návrat tlačítka Start. Různými neoficiálními zdroji avizovaná Nabídka Start v desktopovém režimu ale nebude, tlačítko Start přepne na Start screen.

Microsoft také uvolil k tomu, aby si mohl uživatel zvolit obrazovku, do které počítač nabootuje. Pokud vám tedy nevyhovuje současný Start Screen, s příchodem Windows 8.1 si můžete zvolit třeba seznam aplikací nebo plochu. 

Zdá se, že po vlně kritiky, která se na Microsoft po uvedení Windows 8 na trh snesla, se firma snažila všechny kritizované nedostatky systému odstranit. Nyní bezesporu doufá v podobný průběh, jako v případě tandemu Windows Vista a Windows 7. Změny v sedmičkách nebyly oproti Vistě tak zásadní, nicméně široká veřejnost si tento systém zamilovala. Jestli se to Microsoftu podaří i s Windows 8.1, to uvidíme na podzim.

Diskuze (209) Další článek: Intel radí pět věcí, které lze udělat se starým počítačem (video)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,