Konec reklamních proužků?

Nechceme-li být ovlivňováni pouličními billboardy, nezbude nám, než nevycházet do ulic. Televizi můžeme vypnout, e-maily profiltrovat. A když nás nezajímají ani reklamní proužky na našich oblíbených webových serverech? Jsou i tací odpůrci reklam, kteří si na ně našli řešení.
Nechceme-li být ovlivňováni pouličními billboardy, nezbude nám, než nevycházet do ulic. Ovšem při bloku televizních reklam můžeme přepnout na jiný kanál a obtěžují-li nás nevyžádané dopisy, profiltrujeme si je vhodným programem skrze černou listinu spammerů. A když nás nezajímají ani reklamní proužky na našich oblíbených webových serverech? Jsou i tací odpůrci reklam, kteří si na ně našli řešení.

Prázdný flek namísto reklamy
Výsledkem takového řešení je prázdná plocha na místě původně vyhrazeném obrázkovému lákadlu na jinou internetovou službu – on se tam ten rámeček obrázku sice načte, je na něj možné dále klikat, avšak nezobrazí se (je-li proužek doprovázen nějakým textem, ten se zobrazí beze změny). Aniž by se ovšem nezobrazily obrázky, které tvoří obsah vyhledané webové stránky či patří ke grafickému návrhu daného serveru. Animovaný obrázek tak neruší při čtení a zároveň nepřicházíme o nic podstatné. Nemluvím nyní o nějaké vizi budoucnosti, takové programy, které znepříjemňují život tvůrcům webových periodik na reklamě životně závislých, jsou již dnes k mání – fungují a dokonce jsou zdarma, i se zdrojovými texty s přáním, aby i ostatním odpůrcům reklamy byly užitečné. Konkrétně mám na mysli produkt Internet JunkBuster – www.junkbusters.com.

Řešením je proxina
JunkBuster je proxy server – program, který leží na cestě mezi naším prohlížečem a Internetem. Při zadání dotazu v prohlížeči, například vyhledání nějaké webové stránky, je nejdříve kontaktován proxy server, který se dle své konfigurace snaží požadavku vyhovět co nejlépe. Například byla-li požadovaná stránka již někdy stáhnuta, proxy server nabídne lokální uloženou verzi, než by zbytečně zatěžoval linky Internetu. JunkBuster toho však umí mnohem více – zakrývá naši identitu na webu, spravuje cookies a dle seznamu internetových adres blokuje požadované porty, adresáře i celé domény (kupříkladu lze částečně eliminovat přístup na servery s pornografií, mají-li k počítači přístup děti). Pokud si necháme takto blokovat adresáře nebo servery s reklamními proužky, nezobrazí se.

Pro každý počítač
JunkBuster existuje ve verzích pro Windows 95/98/NT a pro Unix, zdrojové texty jsou v jazyku C. Jeho konfigurace není snadná (alespoň pro uživatele Windows, neboť je v unixovém stylu – editací textových souborů s mnoha položkami), avšak již existující a fungující konfigurační soubory je možné najít a stáhnout z Internetu. Program je možné spouštět jak lokálně, například při startu Windows, tak je možné mít jej nainstalovaný na zvláštním počítači, který slouží jako proxy server pro celou firmu. Právě druhý způsob přináší centralizovanou správu, díky které bude JunkBuster využívat více uživatelů, nejenom pár šílenců, kteří svou "proxinu" dokáží nakonfigurovat. A právě v tom je jeho největší síla, ale bohužel také největší pohroma pro elektronickou komerci, která je ještě v plenkách. JunkBuster již dnes funguje, alespoň experimentálně, u různých institucí po celém světě (jejich používání však bývá omezeno pouze na určitou doménu) – pokud jste tvůrci nějakého webového občasníku, tak vězte, že jsou mezi vašimi čtenáři i takoví, kteří vaši reklamu nevidí!

Co pro uživatele, co pro inzerenta?
Pokud si nastavíte JunkBuster na filtrování reklamy, budou se stránky zobrazovat, jako byste měli vypnuté zobrazování obrázků. V tomto případě však pouze obrázků, jejichž umístění si označíte. Těžko zvládnete nastavení všech serverů a jejich reklamních metod, na reklamu proto narážet budete. Reklamy na stránce stále budou, stále na ně budete moci kliknout a dostat se na stránku inzerenta. Při porovnání s běžnými novinami tedy nedostanete noviny zcela bez reklam, jen místo hezkých obrázků tam bude slovní popis. Pro uživatele to znamená rychlejší natahování stránek bez velkých reklamních proužků. Pro inzerenta to znamená více práce nad vymýšlením alternativního textu reklamního proužku, který se zobrazí v případě, že má uživatel vypnuté zobrazování obrázků. Jsou reklamy, které JunkBuster nedokáže odfiltrovat, zatím například nezvládá rušení reklamních Java appletů. Možné je použití i jiných postupů, jak zajistit zobrazování reklam.

U podobných programů se ale často musím ptát: Stojí to za to? S důrazem na to stojí.

Váš názor Další článek: Vývojář komentuje: které verze FoxPro jsou náchylné na rok 2000 a jak

Témata článku: Windows, Reklama, Proxy, Animovaný obrázek, Konec, Zobrazování, Billboard, Vhodná reklama, Proxy Server

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost