Logistika | Alphabet | Drony

Konec řečí, jde se na věc: Wing začal v Americe rozvážet balíčky pomocí dronů

  • Alphabet začal v rámci společnosti Wing poskytovat přepravu věcí pomocí dronů
  • Služba je zatím dostupná jen v USA
  • Významný milník ukazuje možnosti rozvoje dopravy zboží

Už spoustu let jsme byli svědky toho, jak nejrůznějších technologické společnosti testují různé varianty dronů a kvadrokoptér pro rychlou a levnou přepravu věcí na kratší vzdálenosti. Stále se mluvilo o tom, že jednou bude taková přeprava běžná, ale mnoho let zůstávalo jen u řečí nebo omezeného testování. Teď už ale služba v USA přichází do reálné praxe. 

I když se drony k přepravě už nějakou dobu využívají pro speciální zdravotní účely, běžnému komerčnímu využití stále bránila nejrůznější omezení a legislativa. Společnost Wing, která patří pod Alphabet (mateřská společnost Googlu), je ale první, která v USA dostala zelenou a začala poskytovat komerčně dostupnou službu pro přepravu drony.

Wing: řešení „poslední míle“

Konstrukce dronu Wing  vzešla z velkého množství prototypů a neustále se vyvíjí. První práce totiž začaly už v roce 2012 a od té doby prototypy nalétaly přes 80 tisíc samostatných letů v rámci třech různých kontinentů.

V současné podobě používá hybridní konstrukci, která je velmi efektivní - kromě vrtulí namířených k zemi má i křídla a směrové klapky s předními vrtulemi, díky čemuž dokáže letět na větší vzdálenost s mnohem menší spotřebou elektrické energie než klasický dron, který musí točit ventilátory neustále na plné obrátky.

Dron si tak v horizontálním letu doslova plachtí a k udržení rychlosti mu slouží zmíněné přední vrtule jako u běžného letadla. Rozpětí křídel je 2 metry a Wing s hmotností 4,8 kg v této podobě unese náklad o hmotnosti maximálně 1,5 kg. To sice není moc, ale je to dostatečné na řadu důležitých věcí jako jsou léky, čerstvé jídlo, menší věci do domácnosti a podobně.

Typickým použitím jsou právě různé maličkosti, které potřebujete ideálně ihned a doma je zrovna nemáte.

Jak to funguje?

Na začátku všeho je mobilní aplikace Wing, kde si lze objednat zmíněné druhy zboží či jídla od podporovaných prodejců. Jakmile je objednávka odeslána, dochází k zabalení do speciálního kartonového obalu, který je přizpůsoben přímo pro použití s Wingem a je rovněž aerodynamický.

Jak lze vidět na fotografii i videu, hlavní částí je úchyt, který je extrémně důležitý - právě s ním totiž dron automaticky pracuje tak, aby nemusel přistávat. Zatímco dřívější představy byly takové, že drony přistanou na vašem trávníků, nejspíše to byl bezpečnostní problém - asi nikdo z nás nechce být náhodou nasekán vrtulemi ze zrovna přistávajícího drona.

Wing místo toho doletí na místo, které můžete kromě automatické detekce GPS ještě přesněji zaměřit v rámci satelitního mapového podkladu. Pomocí lanka z výšky asi 7 metrů snese celý balíček až na zem, kde ho koncovka odpojí. Dron opět navine lanko a odletí na cetrálu. Samotný let neprobíhá výše než 120 metrů, takže u něj není vyžadována spolupráce s leteckou kontrolou. Konkrétní trasu letu vypočítá specializovaná UTM software, který bere v potaz letecké snímky, ale třeba i počasí. Lidští operátoři vše sledují jen pro kontrolu a jsou schopni případně na dálku zasáhnout.

Drony zatím létají jen ve dne, ale dle tvrzení se jedná pouze o prvotní omezení, později bude možný let i v noci. Wing se chlubí i tím, že jeho drony dokáží létat i v silných větrech a deštích.

Celý proces můžete samozřejmě v aplikaci živě sledovat, takže přesně víte, kde se Wing v danou chvíli nachází a kdy už začíná spouštět balíček s vaším zbožím. I tak je ale v podmínkách uvedeno, že byste se do doby odpojení neměli k balíčku přibližovat na méně než 2 metry.

Wing už se pochlubil tím, že nejkratší doba, za kterou bylo doručeno zboží, trvala 2 minuty a 47 sekund. Tento systém přepravy je určen právě pro rozmezí několika minut. Rychlost Wingu je až 113 km/h a je určen až pro 20kilometrové lety.

Spolupráce se rozjíždí

Alphabet respektive Wing nemá žádný vlastní obchod ani platformu jako třeba Amazon, který si rovněž staví vlastní drony podobného typu. Wing se tak rozhodl jít formou spolupráce s řadou firem, mezi kterými je logistická společnost FedEx, nebo lokální prodejci ve Virginii - Wallgreens (léky) či Sugar Magnolia, která prodává sladké pochutiny a podobně.

Ve výsledku tak jde o platformu, kterou budou moci využívat lokální prodejci pro obsluhu blízkých zákazníků. Jde o levnější a efektivnější řešení než auto, které je navíc v mnoha případech i zcela neekonomické. Prodejce tak dá zboží do balíku a je během doslova pár minut doručeno ke spokojenosti zákazníka. Budoucnost je skutečně „tady“.

Je otázkou, kdy se řešení dočkáme i u nás. I zde jsme byli svědky několika ukázek prototypů a vzhledem k tomu, že je u nás oblast ecommerce a moderních služeb z pohledu celého světa velmi pokročilá a vysoce konkurenční, můžeme se teoreticky dočkat již velmi brzy. Tedy pokud vše nebudou zpomalovat úřady.

Diskuze (16) Další článek: PrinCube: nejmenší mobilní barevná inkoustová tiskárna tiskne pomocí lidské ruky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,